poniedziałek, 21 marca 2016

POKALANE POCZĘCIA Natalia Rogińska 76/2016


[PRZEDPREMIEROWO]

"To, co dzieje się w sercu matki, ilekroć trzyma w ramionach dziecko, które jeszcze przed kilkoma chwilami było częścią jej ciała, a odtąd stawało się namacalne wszystkimi zmysłami, to absolut."

Zaczytałam się w tej książce, tak emocjonalnie i refleksyjnie, macierzyństwo jako główny temat, ale pokazane z wielu ujęć i odsłon. Właśnie te indywidualne i odrębne perspektywy rodzicielstwa, różnorodne doświadczenia, społeczne tło, są tak niezwykle interesujące. Autorka przybliża nam sylwetki kobiet, w których wiele czytelniczek może znaleźć coś z siebie. Wspaniale oddaje rozpiętość uczuć towarzyszącą spodziewaniu się dziecka. Niektóre z pań wiadomość, że zostaną matkami zaskakuje, burzy życie zawodowe, gmatwa osobiste, usilnie zatem poszukują właściwych rozwiązań. Inne, przyjmują tę nowinę jako coś naturalnego i choć może nie do końca wyczekiwanego w danym momencie, to jednak bardzo szczęśliwego. Ale są i takie kobiety, dla których potrzeba macierzyństwa jest niezwykle silnym pragnieniem, a przeżywają wielką traumę, bo natura odbiera marzenia. Zwrócono uwagę również na męski punkt widzenia, i tu także uwidacznia się jego złożoność i indywidualne podejście. Na ile decyzja o pojawieniu się nowego człowieka na świecie wynika z obopólnej zgody i woli partnerów? Czy kobieta decydując się świadomie na samotne macierzyństwo nie zabiera dziecku pewnych jego podstawowych praw? Jak bardzo obsesyjne pragnienie pozostania rodzicem może wprowadzić niezdrowe relacje wśród partnerów i ich rodzin? Czy nie słuszniejszym wydaje się zaprzestanie kolejnych prób in vitro i zdecydowanie się na adopcję dziecka?

To niezwykle trudne pytania, dotykające bardzo wrażliwej sfery psychicznej człowieka. Nie ma gotowych i jednoznacznych odpowiedzi, co więcej ten wątek u par będących w podobnej sytuacji może rozwijać się w diametralnie odmiennych kierunkach. Czytając książkę utwierdzam się w przekonaniu, że powinniśmy być niezwykle ostrożni i delikatni w wyrażaniu opinii na temat czyjegoś podejścia do macierzyństwa. Bardzo podobało mi się, że autorka nie ocenia postaw głównych bohaterek, ale za to porusza szerzej opiniotwórczy wątek otoczenia, jego wpływ na psychikę kobiet, jakże często wyrażane przez rodzinę w dobrej wierze zdania i porady przynoszą ból i cierpienie. Doskonale wyczuwa się tę presję otoczenia na pojawienie się dziecka, potomka, wnuka, a bezpłodność jest chorobą cywilizacyjną i dotyka niemal piętnastu procent par, które zmuszone są zmierzyć się z niskim poczuciem wartości, stratą, smutkiem i bezsilnością. I jeszcze, prawo kobiety do decydowania o aborcji, to też bardzo wrażliwe i złożone zagadnienie. Interesującym uzupełnieniem do opisywanych w powieści historii pań jest spojrzenie na nie z punktu widzenia lekarza ginekologa. Mamy doskonałą okazję do porównania jego opinii i odczuć związanych z konkretnym przypadkiem medycznym z faktycznym bagażem doświadczeń i emocji jego pacjentki. Z życiem każdej kobiety związana jest pewna historia, bo choć odmienne osobowości, wykształcenie, spojrzenie na świat, status społeczny, wiek, to jednak wspólny pierwiastek macierzyństwa.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 22.03.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

35 komentarzy:

 1. Musi to być niezwykle interesująca książka. Fakt moja pierwsza ciąża kompletnie zmieniła moje życie ale na samo lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciaki nas bardzo zmieniają, odkąd jestem mamą stałam się lepszym człowiekiem. :)

   Usuń
 2. Z tego co piszesz jest tam wzięty pod uwagę każdy punkt widzenia, także meżczyzny. Może kiedyś z ciekawości się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie poznam wówczas Twoje wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
  2. bardzo lubię taki szeroki kąt patrzenia, fabuła staje się wtedy ciekawsza :-)

   Usuń
 3. Ciaza i okres oczekiwania dziecka to niesamowity czas. Jednak wszystko zalezy od okolicznosci, ktore determinuja uczucia jakie towarzysza kobiecie oraz mezczyznie spodziewajacego sie potomstwa. Ta pozycja brzmi bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnie się zaczytałam w tej powieści, macierzyństwo ukazane z różnych perspektyw i doświadczeń życiowych. :)

   Usuń
 4. Uczucia te są mi zupełnie obce. Mogę tylko wierzyć na słowo, że to "absolut". Na razie presja otoczenia na pojawienie się u nas dziecka widocznie była zbyt mała albo my zbyt oporni. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ta presja bardzo nam z mężem przeszkadzała, z czasem nauczyliśmy się do niej dystansować, jednak nie było łatwo. :)

   Usuń
 5. Myślę że jest to wartościowa pozycja dla każdej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, takie interesujące spojrzenie na temat macierzyństwa, z miłą chęcią się z nią zapoznałam, wciągnęła mnie i to bardzo. :)

   Usuń
 6. Może mojej mamie się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawie napisalas te recenzje, chyba sie skusze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak książka ciekawa, to i opinia o niej sama ciekawie się pisze. :) Przyjemnego zaczytania! :)

   Usuń
 8. Lubię książki, które są wielowymiarowe i opisują problem z wielu perspektyw, tak łatwej utożsamić się z bohaterami.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie takich książek najbardziej poszukuję. Wnoszę coś więcej niż tylko zgrabnie opowiedzianą historię. :)

   Usuń
 9. Czytałam i jestem pod dużym wrażeniem. Spodobała mi się mnogość opinii, różne spojrzenia na tematykę upragnionego rodzicielstwa. To dobra książka, także dla osób, które jeszcze nie mają dzieci. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że bardzo ciekawe ujęcie tematu? Tak bliskie każdej kobiecie bez względu na doświadczenia życiowe. :)

   Usuń
 10. Akurat jestem w ostatnich tygodniach ciąży, więc temat jest mi bardzo bliski. Muszę zaopatrzyć się w tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa i ważna tematyka... Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się z dużym zainteresowaniem, sporo zagadnień do przemyśleń. :) Miłych chwil spędzonych z książką! :)

   Usuń
 12. Niewątpliwie interesująca pozycja, choć to nie do końca moje klimaty. Może kiedyś dam jej jeszcze szansę :)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki to najwierniejsi przyjaciele, cierpliwie czekają na swój czas. :)

   Usuń
 13. Oczekiwania jakie chcąc czy nie pojawiają się w czasie ciąży potrafią się diametralnie różnic od rzeczywistości, którą zastajemy po narodzinach maluszka. Zarówno na plus jak i na minus. Myślę, że nie należy oceniać emocjonalnego przeżywania stanu błogosławionego i macierzyństwa/ojcostwa. Tak naprawdę nigdy nie jesteśmy na to do końca przygotowani.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, każdy z nas jest indywidualną jednostką, tak jak i nasze dzieci są nimi. To wspaniałe, że tak właśnie jest. :)

   Usuń
 14. Książkę mam już na swojej półce, więc jak tylko znajdę chwilkę wolnego czasu to wezmę się za jej czytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa jestem Twoich wrażeń po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 15. Lubię taką tematykę. Dopisuję do listy, która nigdy się chyba nie skończy :) Ale to na plus oczywiście- świat bez książek jest nudny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie nie wyobrażam sobie świata bez książek. :) A im dłuższa lista lektur do przeczytania, tym ciekawiej, bo w końcu codziennie mamy nieco inny nastrój, innych rzeczy poszukujemy, więc automatycznie mamy ogromny wybór. :)

   Usuń
  2. Ja też sobie tego nie wyobrażam :)

   Usuń
  3. Przez te kilka dni moja lista mocno się wydłużyła, a ponieważ za kilka dni będę miała okazję spotkać się z przyjaciółką, także pasjonatką książek, jestem pewna, że mnóstwo ciekawych tytułów się na niej znajdzie. :)

   Usuń