środa, 30 marca 2016

NA DNIE MORZA Frank E. Peretti 82/2016

PRZYGODY RODZINY COOPERÓW tom 4

"Czasem ludzie stają się twardzi na zewnątrz, bo gdzieś głęboko w środku czują się zranieni. Nie chcą więcej ran, więc zamykają się jak w muszli."

Świetna książka, wraz z dziećmi spędziliśmy z nią przyjemne chwile, dostarczyła nam niesamowitych wrażeń czytelniczych. Napisana ładnym językiem, z niezwykłą łatwością wprowadza czytelnika w przygodowy klimat wzbogacony sporą dawką sensacji. Narracja wprawnie przemyka między poszczególnymi wątkami podsycając naszą ciekawość i pobudzając do poszukiwania kreatywnych scenariuszy prawdopodobnych wydarzeń. W powieści dużo się dzieje, bardzo dynamiczna akcja z nagłymi zwrotami i zaskakującymi sytuacjami. Nie sposób przy tej książce nudzić się, mnóstwo w niej sekretów, tajemnic, czarnych charakterów, intrygujących opowieści i atmosfery niebezpieczeństwa towarzyszącej przygodom bohaterów. Postaci bardzo wyraziste i ciekawie skonstruowane, przemawiają do nas swoimi cechami i zachowaniem. Łatwo sympatyzujemy i identyfikujemy się z nimi, z uwagą śledzimy ich losy i pomagamy w poszukiwaniu sposobów wyjścia z groźnych opresji.

W czwartym tomie, skłócona z ojcem Lila wraca samolotem z Japonii do Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, jest ona jedynym cywilnym pasażerem w wojskowym startlifterze transportującym tajemniczy kontener. Czy dziewczynce grozi wielkie niebezpieczeństwo? Dlaczego ten pilnie strzeżony ładunek jest tak bardzo cenny? Co się w nim znajduje? Jaką rolę w opisywanej historii odgrywają wywiady obcych państw oraz filipińscy terroryści okupujący jedną z wysp w zakątku Pacyfiku? Książka oprócz wciągania nas w niesamowite przygody rodziny Cooperów, z wielką wrażliwością i wyczuciem porusza problem bólu i cierpienia po tragicznej śmierci bliskiej osoby, powolnym pojmowaniem wielkiej straty, oswojenia z bolesnymi myślami i tęsknotami, radzenia sobie z uczuciem złości i wyparcia. To bardzo cenna lekcja pokonywania własnych słabości, wykazywania się zrozumieniem wobec zachowań innych, przyswajania umiejętność wybaczania, także sobie samemu. Znaczenie rodzinnych wartości podane w bardzo ciekawej i przystępnej formie fabularnej historii.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa

Wydanie drugie 2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Vocatio. :)

29 komentarzy:

 1. Ta seria to jedne z ukochanych książek mojego dzieciństwa <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim dzieciakom bardzo się spodobała, z pewnością w najbliższym czasie sięgniemy po wcześniejsze tomy. :)

   Usuń
  2. a ja nawet o niej nie słyszałam, trzeba nadrobić :-)

   Usuń
 2. Brzmi ciekawie. Odpowiednia dla dzieci w jakim przedziale wiekowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z młodszymi trzeba czytać razem i na bieżąco tłumaczyć wybrane aspekty, jednak starsze dzieci spokojnie już same wciągną się w opowiadaną historię. :)

   Usuń
 3. W dzieciństwie czytałam wiele podobnych książeczek, ale nie słyszałam o tej. Muszę ją znaleźć dla córeczki kolezanki:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo książka z bardzo dynamiczną akcją, trzyma w napięciu i trudno się od niej oderwać. :)

   Usuń
 4. Jak córka podrośnie-będzie jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, tym bardziej, że jest to książka z przesłaniem rodzinnych wartości, cenna ze względu na aspekt rozrywkowy i edukacyjny. :)

   Usuń
  2. Czyli koniecznie zapisać "na zaś" :)

   Usuń
  3. Z przyjemnością przypomnę sobie wcześniejsze tomy, choć wydaje mi się, że z jednym jeszcze nie miałam okazji się zapoznać, czas to nadrobić. :)

   Usuń
 5. Nie znam tej serii, ale może w okresie wakacyjnym , lub po prostu kiedy będę potrzebować lekkiej lektury zapoznam się z nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć powieść skierowana do młodszego czytelnika, to i my rodzice z zainteresowaniem się w nią wczytywaliśmy podczas wspólnego czytania z dzieciakami. :)

   Usuń
 6. Mój dwulatek też by się zainteresował taką książeczką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka przeznaczona dla ciut starszych dzieci, ale ja często swoim czytałam takie przygodowe historie odpowiednio modyfikując zdania do ich potrzeb wiekowych. Przyjemnie zasłuchiwali się w takie opowieści. :)

   Usuń
 7. Coś dla starszych dzieci, ale ja sama na pewno z przyjemnością bym przeczytała :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do dziś pozostał mi nawyk, że zanim moje dzieciaki sięgną po książkę, ja muszę wcześniej się z nią zapoznać, albo czytamy wspólnie. :) Dusza dziecka drzemie w nas przez całe życie. :)

   Usuń
 8. Nie znam, ale bardzo chętnie poznam, grunt to rodzinka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym, aby więcej takich propozycji czytelniczych znajdowało się w naszej rodzinnej bibliotece. :)

   Usuń
 9. Jak moja Oliwka troszkę podrośnie myślę, że zaopatrzę ją w tą książkę :) Uwielbiam książki dzięki, którym jest Ci przyjemnie bo w ogóle czytacz książkę, a dodatkowo jeszcze ona przekazuje jakieś wartości :) Czego chcieć więcej i jak tu nie kochać książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta propozycja czytelnicza z pewnością taka jest, naprawdę sympatycznie czyta się takie książki z przesłaniem, i choć wiele się w niej dzieje, to jednak wszystko ma swoje uzasadnienie. :) Moim dzieciakom bardzo się spodobała. :)

   Usuń
 10. Szkoda, że moja Zosia nie jest jeszcze dość duża, żebym mogła jej przeczytać tę książkę :) Ale ten czas szybko nadejdzie, a ja mogę mieć ją już w swojej biblioteczce. Kurczę, co do Ciebie wpadam, dopisuję kolejną pozycję do swojej listy "do przeczytania w 2017", za niedługo braknie mi roku :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas błyskawicznie leci, pamiętam jak na zapas kup[owałam moim pociechom "Koszmarnego Karolka", a teraz już są po wielokrotnej lekturze, zwłaszcza syn. A przygody rodziny Cooperów też są bardzo wciągające, w nieco inny sposób, ale też w nich mnóstwo niezwykłych przygód. :)

   Usuń
 11. Super, że za pomocą literatury możemy uczyć dziecko wielu róznych ważnych zagadnień, które ciężko byłoby nam wytłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami takie książki są nam równie przydatne jak dzieciom, jeśli chodzi o stronę wytłumaczenia pewnych zjawisk czy odniesień. Wartościowa i mądra lektura. :)

   Usuń
 12. ten cytat z początku to cała prawda. zazwyczaj im bardziej człowiek zraniony, tym twardszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. super propozycja dla mlodych ludzi :-)

  OdpowiedzUsuń