niedziela, 25 września 2016

PODPALĘ WASZE SERCA! Marcin Brzostowski 260/2016

"Im jestem starszy, tym bardziej dochodzi do mnie, że życie to wyłącznie kwestia kosmicznego przypadku i trzeba mieć dużo szczęścia, aby wyglądało ono tak, jak je sobie zaplanowaliśmy."

Książkę czytało mi się bardzo dobrze, z łatwością wczułam się w jej klimat, wielokrotnie wywoływała uśmiech, dostarczała przyjemności zaczytania, nakłaniała do refleksji. To niespełna sto pięćdziesiąt stron, a jednak wystarczająco, aby nawiązać nić porozumienia z czytelnikiem, wywołać reakcje, wciągnąć w przedstawianą fabułę. Jestem pod wrażeniem ciekawego pomysłu na scenariusz, wątki starannie przemyślane, płynnie dopięte, brak przypadkowości. Główny bohater mocno wyrazisty, konkretny, doskonale wcześniej nam znany, jeden z wielu w otaczającej nas rzeczywistości, mający cechy nas samych. Świetnie budowane zainteresowanie, podsycane napięcie, dobry humor, celne spostrzeżenia, spora porcji parodii, karykatury, ironii, groteski i absurdu. Szaleństwo jako antidotum na wszechobecną wątpliwą normalność, dojście do krytycznego punktu, zorganizowana intryga, diabelska prowokacja, wszystko miesza się tworząc zajmującą całość.

Karol Szrama, zawiedziony życiem czterdziestolatek, jeszcze z jakimiś resztkami marzeń, lecz już pozbawiany złudzeń co do szans ich realizacji, niedoceniany przez rodzinę, wypalony w pracy, z kredytem wręcz nie do spłacenia. Uczestniczący w wyścigu szczurów, zaprogramowany na tę pogoń, jednak już dawno nie czujący jej sensu i celu, daleko mu do zadowolenia i spełnienia, trudno mu złapać nadzieję i optymizm. Nie odpuszcza go silne wrażenie, jakby wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu, bezpowrotnie wciągnęła go społeczna agitacja, poddawała presji, pozbawiła wolności i indywidualności. Bezustanna pogoń za dobrami materialnymi, konsumpcjonizm jako wyznacznik stylu życia, pozorne sukcesy zawodowe, rodzina nie dająca wsparcia a przyjmująca postawę roszczeniową. Jeden błąd czy niewłaściwy wybór i jego machina zaczyna złowieszczo zgrzytać, wypadają trybiki, czas przestaje być sprzymierzeńcem. Nagle człowiek znajduje się poza głównym nurtem, spychany na dalekie pobocze, bez przyjaciół i wsparcia, z opinią szaleńca, sam ze sobą i swoimi nieciekawymi myślami. A może właśnie dopiero wtedy zaczyna pojawiać się szansa na dotarcie do istoty własnej tożsamości, zdjęcia masek, pozbycia się przyjmowanych póz, wyłapania sprzecznych cech fałszywej rzeczywistości, wyciągnięcia wniosków i uaktywnienia nowych możliwości?

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 20.06.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorowi. :)

25 komentarzy:

 1. Książka może być idealna na jesienne wieczory ;) Dzięki za recenzję !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
  2. dopiero u Ciebie usłyszałam o tej książce, ale widzę, że jest warta zainteresowania

   Usuń
 2. Lubię, gdy książki skłaniają do refleksji - ciekawa recenzja - muszę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze to, co ukazane z innej perspektywy, inspiruje nas do przemyśleń, lubię zagłębiać się w takie książki. :)

   Usuń
 3. Czytałam już kilka recenzji tej książki, wszystkie bardzo zachęcające. Jak tylko znajdę chwilę z przyjemnością sięgnę. Groteska, ironia i szaleństwo to coś co zawsze mnie w książkach przyciąga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wcześniej poznałam kilka recenzji na temat tej książki, brzmiały bardzo zachęcająco, dlatego zdecydowałam się sięgnąć po nią i potwierdzam, że to bardzo ciekawa przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 4. Lubie czytac książki.
  Dziękuję za interesującą recenzję

  OdpowiedzUsuń
 5. Być może trafi w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałabym, ponieważ tematyka mi bardzo odpowiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem miłych chwil z książką w ręku. :)
   Czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 7. Opis życia tego czterdziestolatka brzmi nieco przygnębiająco, ale to powoduje, że chce się przeczytać i sprawdzić czy stanie się coś, co tą złą passę przerwie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czytać i lubię przed wybraniem lektury znać opinię innych na temat danej książki, dlatego bardzo dziękuję za tę recenzję. Może uda się po nią sięgnąć zimową porą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością będzie to sympatyczne spotkanie z książką. :)

   Usuń
 9. Myślę, że można dać książce szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele słyszałam, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać. Pozdrawiam i zostaję na dłużej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i zapraszam do wymiany inspiracji czytelniczych. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 11. Może być dobra. :)
  Rozejrzę się za nią. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealna na szybkie zaczytanie, z dobrym humorem i garścią groteski. :)

   Usuń