piątek, 2 września 2016

FURIA LUDZI PÓŁNOCY. DZIEJE ŚWIATA WIKINGÓW, Philip Parker 239/2016

"Wzorem najbardziej sprawnych drapieżców wikingowie szukali słabych ofiar... uderzali wielokrotnie z całym impetem, dopóki opór się nie załamał albo nie pojawiła się sposobność zdobycia bogatszych łupów gdzie indziej."

Ostatnio przyciągają mnie książki z różnych gatunków literackich nawiązujące do staronordyckich klimatów. Aby móc jeszcze silniej przeżywać przedstawiane w nich fabuły i intensywniej ulegać ich nastrojom, zapragnęłam uporządkować i pogłębić swoją wiedzę z dziejów wikingów. Sięgnęłam po "Furię ludzi Północy", która przez kilka dni była dla mnie inspirującym przewodnikiem w podróży po skandynawskiej historii, głównie od końca VIII do połowy XI wieku. Publikacja napisana bardzo przejrzyście i interesująco, stanowi doskonałą bazę do poznania fascynującego świata wikingów. Detale, nazwy, daty, podane w formie niewywołującej u czytelnika wrażenia przesytu czy nudy, wręcz przeciwnie, po każdym rozdziale powstaje natychmiastowa chęć sięgnięcia po kolejne informacje. A trzeba przyznać, że są one bardzo ciekawe, wciągające i intrygujące, wspaniale jest odkrywać i delektować się wydarzeniami z historii zaprezentowanymi w ten sposób, dostrzegać dziedzictwo wikingów, ulegać ich pragnieniu pozostawienia trwałej pamięci o swoich czynach i podbojach.

Dowiadujemy się nie tylko o wyprawach handlowych, łupieskich i osadowych skandynawskich wojowników, najazdach początkowo dokonywanych grupami wypadowymi, a później armią królewską, ale także o ich życiu codziennym, piśmie runicznym, języku staronordyckim, sagach, poezji, aforyzmach, kodeksach prawnych, najstarszych w Europie parlamentach. Sztuce wskazującej na zamiłowanie do zdobień, smoczych głowach i wężowatych stworach. Pogańskich wierzeniach, legendach, mitach o stworzeniu świata opisujących rozmaite nadprzyrodzone istoty. Protomiastach i podziale społeczeństwa. Niejednolitości geograficznej, historycznej, etnicznej. Zajmująco czyta się o rodzajach broni, tarcz, hełmów, pancerzy, technik nawigacyjnych i oczywiście imponujących łodzi, długich okrętach o mrocznych dziobach poruszanych się za pomocą wioseł i żagli. Badamy przyczyny wyjątkowego pędu do ekspansji, okupacji i kolonizacji regionów, groźbę zburzenia ładu politycznego w północno-zachodniej Europie, przejmowanie kontroli nad szlakami handlowymi i zakładanie licznych osad będących zalążkiem przyszłego państwa ruskiego. Dostrzegamy powody końca tej silnej inwazji. Chętnie zerkamy na przybliżone sylwetki znaczących normańskich postaci i dowódców.

Wszystko oparte na niezwykle interesujących i cennych pisemnych źródłach, archeologicznych znaleziskach, fragmentach kościołów, twierdz, fortyfikacji, dróg, mostów, odkrywanych artefaktach, kurhanach, pochówkach łodziowych, szkieletach, monetach, biżuterii, amuletach, broni, kamieniach runicznych czy głazach pomnikowych. Przeszłe świadectwa istnienia i wypraw, tak wiele nam przekazujące, lecz wciąż pozostawiające w niedosycie informacji, wątpliwościach i przypuszczeniach. Starannie wydana książka, w twardej okładce z obwolutą, z pewnością ucieszy wielu miłośników dociekania tajemnic historii, bo w końcu to publikacja, do której wraca się wielokrotnie, w miarę zdobywania i uzupełniania wiedzy. Sporo map i zdjęć, tablica chronologiczna, indeksy i bibliografia, czyli wszystko to, co ułatwia odnajdywanie się podczas czytania. Zgłębiając wiedzę o wikingach odczuwamy coraz większe zrozumienie ich dokonań, towarzyszy nam aura tajemniczości i podziwu. Autor wyjaśnia błędne założenia przyjmowane odnośnie dawnych mieszkańców Danii, Norwegii i Szwecji, pozwala zrozumieć skalę ich dorobku, znaczenie wtargnięcia na karty historii. Fascynująca i porywająca wędrówka śladami wikingów, Anglia, Szkocja, Orkady, Szetlandy, Irlandia, Francja, Bretania, Normandia, Fryzja, Półwysep Iberyjski, Wyspy Owcze, Islandia, Grenlandia, Nowa Fundlandia, Winlandia, Ruś, Włochy, Sycylia, a nawet Bizancjum.

5/6 - koniecznie przeczytaj
historia

Data premiery: 16.08.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

64 komentarze:

 1. Fajnie czasami sięgnąć po zupełnie inne publikacje niż zwykle :-) Z pewnością zaciekawiłaby mnie ta książka, bo niezbyt wiele wiem o dziejach Północy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele się z niej dowiedziałam, wiele informacji uporządkowałam, potrzebowałam tego. :)

   Usuń
 2. Opisy archeologiczne znacznie mnie intrygują, a masz rację trzeba porzucić romanse i zmienić front czytelniczy. Pozdrawiam :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Duch archeologii siłą rzeczy był bardzo aktywny w tej książce. :)

   Usuń
 3. Mnie taka tematyka raczej mało interesuje, ale mój chłopak sie w niej lubuje ;) Polecę mu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój syn jest obecnie zafascynowany Wikingami, więc temat u nas aktualny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój syn jeszcze omija ten temat, choć córka się nim zainteresowała. :)

   Usuń
 5. O kochana, tym razem chyba szwagrowi tytuł podsunę :)))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością dostarczy wielu interesujących informacji, tym bardziej, że bardzo przystępnie napisana. :)

   Usuń
 6. To raczej nie moje klimaty ale mój mąż chętnie przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam do nas https://siostrydajarade.blogspot.com/2016/09/letan-flawless-legs.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że jest komu podsunąć pomysł na satysfakcjonujące zaczytanie. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 7. Wypatrzyłam ją w zapowiedziach i koniecznie chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że będziesz bardzo zadowolona. :) Interesującego zaczytania! :)

   Usuń
 8. Wikingowie to raczej nie moje klimaty, więc książka nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wikingowie to bardzo ciekawy temat :) może kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam i oczywiście czekam na wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 10. Już to pisałam, ale nigdy nie przestaniesz mnie zaskakiwać :* Dzięki Ci za to! :) Super recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedna z tych pozycji książkowych, które wiedziałam, że muszę koniecznie przeczytać, brakowało mi wielu elementów wiedzy w niej zawartej. :)

   Usuń
 11. Zdecydowanie książka dla mnie ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem interesujących chwil spędzonych w towarzystwie książki i, jak to było w moim przypadku, także pomocnych artykułów i zdjęć. :)

   Usuń
 12. Przywołałaś wspomnienia, kiedy mój syn bardzo interesował się wikingami w wieku 4-7 lat. Uwielbiałam mu kupować książeczki i kolorowanki o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle wieków temu, a klimat wikingów wciąż w sferze naszych zainteresowań. :)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. I takie właśnie jest. :) Bardzo dobra propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
 14. Wikingowie mnie fascynują. To wina mojego męża! Dopisuję do listy! Zaskakujesz mnie tą różnorodnością 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już tak mam, skaczę po różnych gatunkach literackich, tematach, klimatach, uwielbiam taką inspirującą różnorodność. :)

   Usuń
 15. Wikingowie mnie fascynują. To wina mojego męża! Dopisuję do listy! Zaskakujesz mnie tą różnorodnością 😀

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię taką tematykę książek ;) Dzięki za inspirację czytelniczą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chętnie zapoznam się z Twoją opinią, uwielbiam wymieniać się wrażeniami z przeczytanych książek. :)

   Usuń
 17. Książka w tej kategorii tematycznej mogłaby się spodobać mojemu starszakowi :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała pozycja - przynajmniej Ty tak to przedstawiasz. Z pewnością sięgnę, bo i mnie zaczynają interesować inne wierzenia niż tylko, o których uczyliśmy się w szkole :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu takiej książki człowiek zdaje sobie sprawę, jak mało wiedział o poruszanych w niej zagadnieniach. Bardzo interesująca propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
 19. Wikingowie zawsze mnie interesowali. Może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że okaże się bardzo interesująca. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 20. Niestety tematyka książki nie wzbudziła mojego zainteresowania, więc nie będę na siłę się do niej przekonywać.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetna pozycja:_) Naprawdę świetnie ją przedstawiasz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowa, wzmacniają moją pasję czytania. :)

   Usuń
 22. Uwielbiam książki w tych klimatach, choć samej historii jako przedmiotu szkolnego nie lubiłam ;) Teraz "wikingowie" są dość modni, to ta książka z pewnością cieszy się popularnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwracam uwagi na to, czy temat modny, czy nie, zaglądam tam, gdzie prowadzi mnie moja ciekawość. :)

   Usuń
 23. Z taką historią to mi nie po drodze ;D

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka zainspirowała mnie do dalszych poszukiwań śladów wikingów, już zadałam temat w bibliotece. :)

   Usuń
 25. Książka, której przeczytanie nie pójdzie na marne. Po takiej lekturze zawsze pozostaną w głowie jakieś wartościowe informacje. Może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie spojrzenie na odległą przeszłość ma niezaprzeczalnie swój urok, tak wiele informacji uzyskujemy, często nową czy bogatszą perspektywę. :)

   Usuń
 26. Oj polecę mężowi :) znająć życie to i ja przeczytam. Szkoda, że książek nie da się czytać wspólnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za to bardzo lubię później dzielić wrażeniami z przeczytanych książek, wspaniałe jest to, że oprócz głównych nurtów, każdy z nas indywidualnie te książki odbiera. :)

   Usuń
 27. Pozycja dla mojej sis ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Mnie tego typu klimaty (ani kierunki) nie kręcą, ale dla mojej przyjaciółki, zafascynowanej północą, chyba byłaby to ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi, różne zainteresowania, różne odczucia, wrażenia. :) U mnie ostatnio coraz więcej historii. :)

   Usuń
 29. U mnie też książka czeka w kolejce do przeczytania, a Twój wpis jeszcze bardziej mnie zachęcił :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem przyjemnego wikingowego zaczytania, wspaniała podróż w czasie przed Tobą. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 30. Właśnie czytam. Na recenzję natknąłem się przypadkiem (i jestem tu pierwszy raz, więc: cześć!) i chciałem zobaczyć, co się o tej książce pisze. I powiem tak, gdyby nie to, że mam to jako egzemplarz recenzencki to mógłbym po prostu odesłać do Ciebie, bo książkę przedstawiłaś bardzo szczegółowo i kompletnie. :) Co ja teraz o niej napiszę, mając w głowie Twoją opinię? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i oczywiście zachęcam do częstszych odwiedzin i wymiany myśli po przeczytaniu książek. Wspaniale jest móc dzielić się wrażeniami. :) Bardzo dziękuję za miłe słowa, po prostu pasja czytania ma nakręca. :) Jestem przekonana, że wiele jeszcze można o tej książce powiedzieć. :)

   Usuń
  2. To na pewno. Dużo czytasz, więc pewnie jeszcze się tu pojawię. :) A książka faktycnzie dobra. Jak lubisz o wikingach w formie beletrystycznej to serdecznie polecam Ci cykl Bernarda Cornwella "Wojny wikingów". Powieść historyczna, którą czyta się jak najlepszą przygodówę. Rewelacyjny jest, nie idzie się nudzić. :)

   Usuń
  3. Z chęcią sięgnę po ten cykl, trzeba wykorzystać okres fascynacji wikingami, wówczas jeszcze intensywniej odbiera się takie powieści. Dziękuję za polecenie, czuję, że czeka mnie niezła przygoda. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 31. Książka raczej nie dla mnie - zazwyczaj szerokim łukiem omijam książki historyczne. Chociaż zapewne, gdyby ktoś podrzucił mi jakieś największe nazwijmy to "ciekawostki" w formie krótkiego wpisu/wypunktowania - przeczytałabym z chęcią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej książki zbierzesz właśnie mnóstwo takich ciekawostek. :)

   Usuń