niedziela, 18 września 2016

ŻEGLARZ Agnieszka Pruska 253/2016

KOMISARZ BARNABA USZKIER tom 3

"Komisarz z zaciekawieniem słuchał sprawozdania z porannych wypadków... Jak zwykle mieli na razie za mało informacji, ale to po prostu stan permanentny na początkowym etapie każdego śledztwa."

Widać, że autorka ma bardzo przemyślaną koncepcję fabuły powieści kryminalnej, już od trzech tomów konsekwentnie trzyma się przyjętej konwencji przedstawiania ciekawych zdarzeń, wzbogacania sylwetek wiodących postaci, urozmaicania ich nawyków, przyzwyczajeń i codzienności, wprowadzania nowych ciekawych charakterologicznie osób. Odpowiada mi taki styl, spokojny, lecz mocno nasycony, rzeczowy, konkretny, wyjątkowo dbający o szczegóły. Przekonuje mnie rzetelność, prawdziwość i wiarygodność w przekazie, realność scen i przebiegu akcji. Przy tej książce mamy odczucie, jakbyśmy sami uczestniczyli w skomplikowanych działaniach detektywistycznych. Zabezpieczamy cenne ślady, przesłuchujemy potencjalnych świadków, przekopujemy się przez obszerne bazy danych, sporządzamy wymagane raporty. Jednocześnie poszukujemy ukrytych motywów, snujemy mniej lub bardziej trafne przypuszczenia, staramy się znaleźć właściwe odpowiedzi na wyłaniające się w toku śledztwa pytania, odkrywamy interesujące aspekty i niuanse. Wielokrotnie trafiamy w ślepe zaułki, często umyka nam to, co najważniejsze, ale w ostatecznym rozrachunku intuicja, detektywistyczny zmysł i wieloletnie doświadczenie prowadzą nas celnie i sensownie. Synchronizujemy się z zespołem policjantów, darzymy ich sympatią, traktujemy jak dobrych znajomych, świetnie zgranych współpracowników. Z wielkim zainteresowaniem wyczekiwać będę kolejnego tomu, ponownego spotkania z bohaterami, niecodziennej możliwości zaangażowania się w wyjaśnianie intrygujących zbrodni.

Jedne z największych w Polsce, morskie zawody żeglarskie, tradycyjne regaty o Puchar Obrońców Westerplatte, przyciągają do Zatoki Gdańskiej mnóstwo uczestników, przedstawicieli mediów, sponsorów, turystów i lokalnych mieszkańców. Szokujące odnalezienie zwłok mężczyzny w wodach jednej z licznych przystani zaskakuje wszystkich. Dwa dni dla czytelnika, a piętnaście dla głównych bohaterów, interesującego wgryzania się w bardzo zagadkowe śledztwo dotyczące zabójstwa żeglarza, Jana Kuśmierskiego. Kto i dlaczego popełnił tę zbrodnię? Czy uda się uchwycić właściwy trop, prawidłowo odgadnąć motywy, zapobiec ewentualnym dalszym morderstwom? Jak odnaleźć się w tej hermetycznej żeglarskiej społeczności? W jaki sposób komisarz Barnaba Uszkier poprowadzi swój zespół? Czy wobec perturbacji w życiu prywatnym, będzie potrafił w pełni poświęcić się dochodzeniu? Bardzo podoba mi się tło kryminału, ukazanie bogatego żeglarskiego świata, ale również nawiązywanie do pięknych gdańskich zabytków, wszystko wzbogacone nutami dobrego humoru, z łatwością wczuwamy się w zaproponowany klimat. Książka wciąga, ciekawie się w niej zaczytujemy, kilka godzin dobrego relaksu, chętnie śledzimy stopniowe postępy w złożonej, żmudnej, konsekwentnej, wymagającej sprytu i bystrości pracy członków wydziału kryminalnego.

"Literat" tom 1, "Hobbysta" tom 2

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 12.08.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

36 komentarzy:

 1. Twoje relacje zawsze przenoszą mnie tak realnie w swiat ksiazek. Dziekuje. Ewelina!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, te słowa tylko wzmacniają moją pasję czytania i dzielenia się wrażeniami. :)

   Usuń
 2. No właśnie - w tego typu książkach rzetelne opisy bohaterów i miejsc zdarzeń są niezwykle istotne. Inaczej mam wrażenie jakby fabuła, a zwłaszcza intryga, tylko się "ślizgały" po temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki temu lepiej odnajdujemy się w zaproponowanym klimacie. :)

   Usuń
 3. Właśnie jestem w trakcie czytania kryminałów tylko, że ciągle trafiam na mdłych bohaterów...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę tu zaglądać, bo moja lista książek do przeczytania wygląda już przez Ciebie jak studnia bez dna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminał z nutą humoru, brzmi w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały raczej bardzo rzadko czytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kryminałów w ogóle nie czytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście jest tyle różnych gatunków literackich, w których dowolnie możemy się odnajdywać i zaspakajać czytelnicze potrzeby. :)

   Usuń
 8. Uwielbiam kryminały. O tej autorce jeszcze nie słyszałam, ale czas to zmienić.

  Pozdrawiam,
  czytaniamania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przekonać samemu, mnie ta seria przypadła do gustu. :)

   Usuń
 9. Kolejny fajny kryminał na liście :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na razie przekopuję się przed moją górę książek, ale ta pozycja brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może i ja rozejrzę się za pierwszym tomem ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na kryminał trzeba mieć dzień, niestety tak mam, aktualnie czytam Złodziejkę książek, i już sobie zapisuję tą Twoją propozycję, na moje must have.... tej niedługo mokrej jesieni....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesień zawsze witam z uśmiechem. :) Podobnie jak nowe książki do czytania. :) A listy premier wydawniczych bardzo interesujące. :)

   Usuń
 13. Ja jeszcze o tej serii nie słyszałam, ale wygląda na to, że mogłaby przypaść mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kurczę, nadal nie nabrałam ochoty na kryminały, więc sobie ten tytuł odpuszczę. Jakoś na razie je omijam szerokim łukiem. ;/

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmm, ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam tej serii, ale zwrócę na nią uwagę w księgarniach:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Koniecznie muszę mieć na uwadze tą serię! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele kryminalnych przygód i rozwiązywania ciekawych spraw przed Tobą. :) Satysfakcjonującego zaczytania. :)

   Usuń
 18. Jeszcze nie znam tej autorki, ale chyba to zmienię. Czuję się zachęcona. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę przypadkowo trafiłam, ale cieszę się, że zdecydowałam się sięgnąć po tę serię, bardzo dobrze mi się ją czytało. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń