wtorek, 13 września 2016

I WRZUCĄ WAS W OGIEŃ Piotr Patykiewicz 248/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

DOPÓKI NIE ZGASNĄ GWIAZDY tom 2

"Sama wiara już nie wystarczy."

Już podczas czytania pierwszego tomu zwróciłam uwagę na lekki i wciągający styl autora, świeży powiew fantastyki swobodnie wnoszony do powieści. Także w drugiej odsłonie cyklu, wyróżnia się umiejętność stworzenia niepowtarzalnego klimatu, bardzo ciekawego spojrzenia na świat po katastrofie, która dotknęła ludzkość ponad trzy wieki temu. Wszechobecny mróz, śnieg, lód i nieustanna walka człowieka o przetrwanie. Jedni trzymają się mocno tradycji i dawnych zasad, inni znacznie odsuwają się od nich, wykraczają poza nie, ustanawiają nowe reguły i wzorce. Książka bardzo wciąga, wbija igiełki mrozu w oblicza mroczniejszej części ludzkiej natury, zespolenia z wątpliwymi normami narzucanymi przez społeczeństwo, wypaczonymi ideami, jednocześnie ogrzewa serca nielicznych miłością, nadzieją, wiarą, próbą ocalenia indywidualności. Snujemy przypuszczenia, jak bardzo jest to prawdopodobny scenariusz zdarzeń, zbiorowych i jednostkowych zachowań, jakie postawy przyjęlibyśmy, gdyby przyszło nam w takim świecie żyć. Ciekawy kontrast między wiecznie głodnym paliwa miastem a wsią bazującą na zbieractwie i myślistwie.  

Upłynęło ćwierć wieku, wracamy do znanych nam wcześniej wiodących postaci, Kacpra i Miry, poznajemy ich dorosłe dzieci, Kaśkę i Grzegorza. Angażujemy się w śledzenie losów głównych bohaterów, z zainteresowaniem obserwujemy przygody wypełniające ich przeznaczenie. Z jakimi przeciwnościami przyjdzie się im zmierzyć, o co będą walczyć, czego dokonają, czy okażą się zwycięzcami czy przegranymi? Sporo emocji, odwagi, dzielności, dylematów, wątpliwości, dokonywania wyborów przez pryzmat przeszłości. Mocna sieć legend i przesądów, mistyczny klimat, nieuchwytna, lecz mocno wyczuwalna aura zagrożenia, niepewności i niepokoju. Niebezpieczne sytuacje, dramatyczne obrazy, intrygujące wyjaśnienia, kumulacja przywiązania, poświęcenia i oddania. Oryginalna powieść, warta sięgnięcia po nią, zagłębienia się w jej świat, przyjrzenia się dokonywanej w nim i w jego mieszkańcach metamorfozie. Wartka akcja, płynnie zazębiające się wątki, zaskakujące obroty spraw i nieustanne podsycanie czytelniczego zainteresowania, w czym niewątpliwie pomaga również znakomita oprawa graficzna książki.

"Dopóki nie zgasną gwiazdy" tom 1

4.5/6 - warto przeczytać
fantastyka

Data premiery: 14.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN. :)

20 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto spróbować, mnie się bardzo spodobało. :)

   Usuń
 2. tom drugi, a ja bym chciala pierwszy :P pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej oba. :) Mnie jeszcze zostało opowiadanie "Parch" do przeczytania, właśnie z tego uniwersum. :) Zostało ono darmowo udostępnione na: http://virtualo.pl/parch/science_fiction/fantastyka/ebook/c191i188537/ :)

   Usuń
 3. "Wszechobecny mróz, śnieg, lód i nieustanna walka człowieka o przetrwanie" - zupełnie jak na Szczycie ;) :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej perspektywy pewnie tak. :) Choć z innej, już bym się zastanawiała. ;)

   Usuń
 4. Bez sensu byłoby sięgać po tę część nie znając wcześniejszej. Ale będę miała te książki na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świeży powiew fantastyki, warto po niego sięgnąć. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. nie znam twórczości autora, może kiedyś się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Książka, jak wierny przyjaciel, poczeka na odpowiedni nastrój, może kiedyś. :)

   Usuń
 7. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu. Mam co nadrabiać :) Chociaż to niekoniecznie mój gatunek przekonuje mnie oryginalny klimat tej książki. Może się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba samemu sprawdzić, mnie się spodobało, przyjemnie się zaczytałam, ciekawie, intrygująco, inaczej. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 8. Lubię czasami wejść w taki klimat, więc jeśli tylko pierwszy tom wpadnie w moje łapki, to przeczytam, by przejść do drugiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię takie właśnie klimaty, świetnie się w nich odnajduję. :) Warto mieć na uwadze te propozycje czytelnicze. :)

   Usuń
 9. Autora nie znam ale po tej recenzji się skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na wrażenia po przeczytaniu, ciekawe jaki będzie Twój odbiór tej książki, choć lepiej byłoby zacząć od pierwszego tomu. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń