środa, 28 września 2016

KOCHAŁAM STALINA Lubow Orłowa 264/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

"Był czas, gdy wydawało mi się, że mam wystarczające doświadczenie, żeby rozumieć ludzi. Teraz wielu rzeczy nie rozumiem i nie chodzi tu wcale o brak doświadczenia..."

Wydawać by się mogło, że przy takim tytule "Kochałam Stalina" i podtytule "Spowiedź gwiazdy radzieckiego kina" będzie to publikacja w głównej mierze poświęcona uczuciu łączącym Lubow Orłową i Józefa Stalina. A jednak okazała się ona znacznie bogatsza i ciekawsza niż przypuszczałam. Mnóstwo w niej poświęcono kondycji radzieckiego kina, ideowych uwarunkowań jego rozwoju, znakomitych postaci rzutujących na jego jakość i charakter. Sporo o poezji, literaturze, teatrze, aktorach i reżyserach. W książce nie zabrakło również pewnego rozliczenia, bilansu strat i zysków, odwołań do życiowych doświadczeń i przekonań. Interesujące rozmyślania i refleksje, z perspektywy pięknej i utalentowanej kobiety sukcesu, podziwianej i adorowanej aktorki, spełnionej artystki, której jednak nie ominęła krytyka, zawiść, zazdrość i nienawiść. Wiele życzliwych słów i duże uznanie dla męża Orłowej, znakomitego reżysera, Grigorija Aleksandrowa. Znajdujemy potwierdzenie niezwykłych relacji ich łączących, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Symbioza artystów, partnerujących dla obopólnych korzyści i sukcesów, ale również darzących się ciepłym uczuciem i zaufaniem. Książka jest cennym dokumentem, utrwaleniem bogatych wspomnień, zobrazowaniem klimatu lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, okiem reprezentantki radzieckiej elity, dopuszczonej do spotkań z przywódcą narodu, otoczonej przez niego dyskretną i czujną opieką, zapewniającą do pewnego stopnia nietykalność i imitację bezpieczeństwa. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, napisana w przystępny i wciągający sposób, spojrzenie przez okno historii, wielokrotnie nas zadziwia, skłania do zadumy. Z jednej strony uderzają pewne niejednoznaczności i wątpliwości, ale z drugiej zastanawiamy się nad intensywnością i rodzajem relacji łączących Orłową i Stalina.

W oczach Lubow, zakochanej kobiety, Stalin staje się wyidealizowaną postacią, uosobieniem zachwytu, podziwu i uwielbienia. Wygląda, że jest w tym wielka naiwność, kompletne przesiąknięcie ideologią, a także swoiste wyrażenie wdzięczności. Wrażenie wyczuwalnej sztuczności, teatralności, niesamowitej siły kultu jednostki, podtrzymują używane przez autorkę określenia jak "prawdziwy rozum krajowy", "mądry starszy kolega", czy "niezwykły wielki człowiek". Zastanawiające, czy było to faktycznie głębokie uczucie do mężczyzny czy raczej ślepa miłość do Wodza, a może oba obrazy nakładały się na siebie. Wyczuwamy nieustanne pilnowanie się, aby nie powiedzieć czegoś, co nie spodobałoby się Stalinowi, odgadywanie odpowiedzi, jakie chciałby usłyszeć na zadane pytania. Ciągła niepewność i trzymanie dystansu, pomimo zapewnień o bliskości, musi zaskakiwać. Wprawia w zdumienie dostrzeganie u Stalina tylko domniemanych pozytywnych cech, jego uprzejmości, skromności, wrażliwości i elokwencji, nieustanne podkreślanie silnej osobowości, pracowitości i poświęcenia dla narodu. Całkowite ignorowanie oczywistych przesłanek dyktatorstwa, terroru i ludobójstwa. A może romans trwający od 1933 do 1940 roku był formą zabezpieczenia się ze strony Orłowej w tych jakże skrajnie niebezpiecznych czasach? Co ciekawe, aktorka zażyczyła sobie, aby wspomnienia zostały wydrukowane dopiero dwadzieścia pięć lat po jej śmierci, w tym czasie pokrył je kurz i zapomnienie, znacznie później zostały przypadkowo odkryte, uratowane i przedstawione światu.

5/6 - koniecznie przeczytaj
autobiografia

Data premiery: 29.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. :)

47 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona tytułem. Ta książka byłaby dla mnie ciekawym doświadczeniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadkowo trafiła w moje ręce, jednak cieszę się, że mnie odnalazła, bardzo ciekawa przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
  2. uwielbiam takie przypadki, moja mama na pewno byłaby zachwycona tą książką

   Usuń
 2. Już sam tytuł ogromnie mnie ciekawi! Zapisuje sobie tytuł! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że to bardzo ciekawa książka, jednak niezbyt mnie przekonuje ta Rosja. Niezbyt mnie interesuje ten kraj i cokolwiek z nim związane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do pewnych rzeczy trzeba podchodzić z dystansem, czasem z innej perspektywy, człowiek utwierdza się w swoich przekonaniach, rzadko je zmienia, ale i tak wiele z lektury wynosi. :)

   Usuń
 4. Niestety nie są to moje klimaty i raczej nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, czasami książki mijają się z naszymi zainteresowaniami, na szczęście jest mnóstwo innych możliwości czytelniczych. :)

   Usuń
 5. Trudna książka, wielu osobom może się nie spodobać, ale podejrzewam, że jest niezmiernie ciekawa. I jak będe miec okazję, skuszę się i przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zwłaszcza zainteresował wątek spełnionej zawodowo kobiety, należącej niewątpliwie do elit, a żyjących w tym radzieckim środowisku. Człowiek musi się dostosować do każdych warunków życia, nawet tych najmniej sprzyjających, tylko za jaką cenę, czy nie pozbywa się wówczas samego siebie? Na te pytania poszukiwałam odpowiedzi w tych wspomnieniach. :)

   Usuń
 6. Ciekawy tytuł. Nie do końca interesuje mnie kino czy aktorstwo tamtych czasów, ale już Stalin i kult jednostki jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie od dziś wiadomo, że silne osobowości przyciągają kobiety, nawet jeśli to dyktatorzy, zbrodniarze, mordercy, zadziwia mnie to, bo sama nigdy bym się nie zdecydowała, aby kogoś tak podziwiać i zdecydować się z nim żyć, zwłaszcza wobec jego destrukcyjnych działań i zachowań, to tak jakby wyrzekła się sama siebie i swoich wartości.

   Usuń
 7. Jakoś ta książka zbytnio do mnie nie przemawia :/

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba spojrzeć bardziej od ludzkiej niż radzieckiej strony, i wówczas czytanie może nas sporo wzbogacić. :)

   Usuń
 8. Zdecydowanie przeczytam! Zawsze intrygowała miłość kobiet do tyranów - co ich urzekało, co sprawiało, że serce zabiło im szybciej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, nasuwają się od razu te wszystkie pytania, dlaczego, jakim kosztem, w imię czego... :)

   Usuń
 9. Ciekawa pozycja, aczkolwiek nie wiem, czy do końca by mi się spodobała ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedne z wielu wspomnień, które na nas działają, niektórym się buntujemy, inne jesteśmy w stanie zrozumieć, ale niewątpliwie wzbudzają w nas zainteresowanie. :)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Bardzo się pod nim obecnie podpisuję, dlatego go wydobyłam z książki i zamieściłam w recenzji. :)

   Usuń
 11. Czytałam o tej książce same dobre recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo książka może zainteresować czytelnika, pozwolić mu spojrzeć przez okno historii, dla starszego pokolenia być przypomnieniem pewnego klimatu, a dla młodszego bazą zrozumienia wydarzeń dziejących się wówczas także w Polsce. :)

   Usuń
 12. Również nie moje klimaty, więc raczej się nie zdecyduje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może się to kiedyś zmieni, wówczas te wspomnienia okażą się warte sięgnięcia po nie. Czasami trzeba sporo odczekać, aby coś na zainteresowało. :)

   Usuń
 13. A ja owszem, kino w ogóle lubię, a ,kino radzieckie z jakiegoś powodu zawsze mnie wzruszało. Nie każdy film, rzecz jasna, ale jednak. Lubię czytać o artystach, a poza tym lubię takie historie. My się tu w ciepełku wymądrzamy, a pojęcia nie mamy w jaki sposób Ci ludzie żyli, jak musieli lawirować, jak myśleć, uważać na każde słowo i gest. I co musieli robić, żeby jednocześnie zachować godność i zrobić na przykład karierę. Czy to nie jest chociaż ciekawe? Czy to niczego nie może nas nauczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie takie rozmyślania towarzyszyły mi podczas czytania tej książki, przecież to wszystko ma tak silne ludzkie podłoże, dotyka istoty człowieczeństwa, umiejętności odnalezienia się ludzi w otaczającej ich rzeczywistości, z perspektywy, że niewiele można zmienić, nie można sobie pozwolić na krytykę czy wątpić w słuszność idei. Bardzo ciekawie, jeśli tylko chce się w to mocniej zagłębić. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 14. Uwielbiam takie biografie. Jeśli tylko gdzieś dopadnę - na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewałam się, że tyle spostrzeżeń odnośnie życia w niej znajdę, do tego ciekawie i wciągająco przedstawionych. To bardzo cieszy, kiedy kolejny raz czyjeś wspomnienia okazują się inspiracją do dalszych intelektualnych poszukiwań w swoim życiu. :)

   Usuń
 15. Książka wydaje się dość ciężka tematycznie, ale chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma w niej tej ciężkości, którą należałoby oczekiwać, napisana jest zgrabnie, ciekawie, z pewnej perspektywy. Mnie zainteresowała także swoim klimatem. :)

   Usuń
 16. Ciekawa pozycja. Tym bardziej zaciekawił mnie czas, po jakim książka została wydana...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością ma to swój dodatkowy smaczek przy odbiorze tej książki, jako czytelnicy lubimy takie ciekawostki. :)

   Usuń
 17. Ah, nie przepadam za autobiografiami. Z historii wiadomo, ze dyktatorzy mieli wysoka charyzme i dzieki niej zyskali wladze (czesciej nielegalnie, ale wciaz mieli wielkie poparcie). Osoby z charyzma potrafia przekonac do swojej ideologii prawie wszystkich. Wystarczy popatrzec na zdjecia z 2 wojny swiatowej lub poczytac listy do dyktatorow. Mieli na peczki kobiet chetnych dla nich. Wladza pociaga, charyzma sprawia ze milo sie slucha danej osoby, jakkolwiek zla by ona byla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele czynników skłania kobiety do zainteresowania się takimi właśnie charyzmatycznymi przywódcami, jakby obraz Wodza przesłaniał inne aspekty spojrzenia na takiego mężczyznę, ta siła, moc, bezwzględność... mnie zawsze takie skrajności odstraszały, ale inne kobiety właśnie w nich najlepiej się czują.

   Usuń
 18. Lubię takie książki, mają wyjątkowy klimat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że wiele w nich zaskakujących informacji, odmiennego od naszego spojrzenia na świat. :)

   Usuń
 19. Odpowiedzi
  1. A zatem sympatycznego zaczytania i czekam na wrażenia. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 20. Książka wydaje się być naprawdę bardzo interesująca, choc tytuł rzeczywiście sugeruje nieco inną treść😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnego rodzaju spowiedź kobiety, chęć utrwalenia fragmentów swojego życia i jak się okazuje pragnienie pokazania Stalina od tej pozornie prawdziwej strony.

   Usuń
 21. Wpisuję na listę, to jest to na co tak naprawdę mam ochotę <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto po nią sięgnąć, tak między innymi gatunkami książek, sporo z niej można wyciągnąć dla siebie, ale jako inspirację do przemyśleń. :) Satysfakcjonującego spotkania z książką! :)

   Usuń
 22. Myślę, że warto sięgać po takie książki. Osobiście bardzo lubie taka literature

  OdpowiedzUsuń
 23. nie wiem dlaczego kręcą mnie takie klimaty, to bardzo złożona postać i chętnie bym w nią wniknęła ;-)

  OdpowiedzUsuń