sobota, 8 kwietnia 2017

CYWILIZACJA MAJÓW Andrzej Ulmer

"Opuszczone miasta porosła dżungla i zahibernowała je na swój sposób. Dzięki temu archeolodzy i epigrafowie wciąż dokonują nowych odkryć, żmudnie odtwarzając zapomnianą historię majańskich królestw."

Do sięgnięcia po książkę skłonił mnie przypadkowo napotkany artykuł, w którym informacje o cywilizacji Majów zawierały wiele aspektów wykraczających poza moją wiedzę. Dlatego zdecydowałam się uzupełnić luki w znajomości tematu i z większą historyczną świadomością podchodzić do pojawiających się, także na łamach prozy fabularnej, wzmianek o dawnych mieszkańcach Mezoameryki. Jak się okazuje, majologia to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki, choć w Polsce stosunkowo młoda.

Książka nie tylko dla badaczy zaangażowanych w poznawanie bogatej kultury przedkolumbijskiej Ameryki, ale również dla osób interesujących się tym zagadnieniem od strony popularnonaukowej, dla czystej przyjemności i satysfakcji zajrzenia w przeszłość, głównie okresu klasycznego, przypadającego na lata 200-900 n.e. Warto zagłębić się w książkę, spojrzeć z uaktualnionej perspektywy na to, co o Majach przekazywano nam w szkołach, a ta publikacja świetnie się do tego nadaje. Autor w bardzo przystępny sposób przedstawia informacje na temat intelektualnych, politycznych i militarnych osiągnięć Majów.

Majańską przygodę rozpoczynamy od ogólnego zapoznania się z rodziną językową Majów, trzydzieści języków podzielonych na sześć grup, wywodzących się od Nab'ee Maya' Tzij - Starożytnego Języka Majów. Rozbudowany system pisma, zagadkowe hieroglify, długo wyczekujące na właściwe rozszyfrowanie przez współczesnych naukowców. Choć zachowały się tylko fragmenty bogatej spuścizny literackiej Majów, to i tak wyłania się z nich obraz narodu przejawiającego znaczącą świadomość historyczną, zafascynowanego upływem czasu i powtarzalnością w otaczającym świecie, a więc pragnącym również odnotować ten fakt. Stąd rozwinięta matematyka z dwudziestkowym systemem liczenia i umiejętnością posługiwania się cyfrą zero, sprzęgnięta z chronologią i astronomią, a do tego oryginalny i precyzyjny kalendarz.

Spoglądamy na wojnę w życiu Majów, organizację armii, uzbrojenie, fortyfikacje, sztuki walki uwarunkowane przez rytualizm, obyczaje społeczne i mistycyzm. Czytamy o ludzkich i rzeczowych trybutach nakładanych na pokonanych, znaczeniu chwytania jeńców i składania ofiar z ludzi. Wiele dowiadujemy się o historii centrów ważnych dla rozwoju cywilizacji Majów. Przypatrujemy się piramidom społecznym, strukturom władzy, insygniom królewskim, które otaczano kultem, osiągnięciom architektonicznym i elementom sztuki. Zagłębiamy się w fascynującą zagadkę opustoszałych miast, poznajemy ciekawe teorie tłumaczące to zjawisko.

Publikacja okazała się wciągającą dawką historii, pasjonującą wędrówką śladami Majów, z bardzo rzetelnym przewodnictwem, intrygującym aneksem dotyczącym tematu składania ofiar z ludzi w odniesieniu do pozostałych kultur stworzonych przez człowieka. Liczne czarno-białe zdjęcia, a także bogata bibliografia zachęcającą do dalszego zgłębiania wiedzy z dziedziny majologii. Książka zapewnia wiele dni przyjemnego zaczytania i zajmującego studiowania.

4.5/6 - warto przeczytać
historia, 506 stron, premiera 20.07.2016
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Napoleon V. :)

81 komentarzy:

  1. Bardzo lubię takie klimaty. Zdaje się, że znalazłam kolejną lekturę którą muszę przeczytać :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnóstwo ciekawych informacji podanych w przystępnej formie. :)

      Usuń
    2. kiedyś też zagłębiałam się w tej kulturze, chyba najbardziej po filmie Apocalipto ;-)

      Usuń
  2. Nie jestem specjalną fanką tego typu książek, ale mój mąż lubi takie tematy. Gdyby tylko była po hiszpańsku, to bym mu ją podrzuciła :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Jedyne wiadomości o Majach, wyniosłam ze szkoły dawno już obrosły pajęczyną. Kalendarz, skomplikowane pismo i potęga architektoniczna-z tym kojarzą mi się Majowie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawe. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. :) Znam kalendarz Majów i tylko podstawowe informacje o ich kulturze.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezbyt interesuje mnie taka tematyka, ale jako dla przyszłego historyka taka książka jest dla mnie obowiązkowa.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiem, czy wybrałabym taką książkę jako lekturę dla przyjemności - ale bardzo lubię oglądać wszelkie zdjęcia związane z dawnymi kulturami, a zwłaszcza ich sztuką, ubiorem i ozdobami, jakie nosili ich członkowie. Wizualnie to dla mnie niesamowicie przyjemne klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie czytanie takich publikacji sprawia wiele przyjemności, nie tylko wiedza, anegdoty czy ciekawe hipotezy, ale także wciągający styl pisania. :)

      Usuń
  7. Na pewno jest to kawał pożytecznej wiedzy historycznej!
    O Majach nigdy nie mówiło się zbyt wiele, na lekcji historii ten temat był tylko powierzchownie "liźnięty", a i nigdy nie było czasu zbytnio się w niego wgłębiać.
    Interesująca lektura!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Oooo zapamiętam i jeśli mnie kiedyś na historie znów weźmie (a miewam fazy) to może uda mi się ją "wepchnąć w grafik" ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Przypomniało mi się jak kiedyś z zafascynowaniem przeszukiwałam internet czytając o wizjach i proroctwach Majów, więc myślę, że ta książka również mogłaby mi się spodobać, stanowiąc uzupełnienie tego, co już się dowiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Oj nie polubiłybyśmy się z tą książką ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawa jestem czy ta książka by mi się spodobała. No nic, aby się przekonać muszę po nią po prostu sięgnąć, a Twoja recenzja mnie do tego zachęciła. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, wiele się z niej dowiedziałam, a to zawsze wzbogaca nasze spojrzenie na świat. :)

      Usuń
  12. Zdecydowanie za mało wiem o tej cywilizacji, więc z chęcią to zmienię w wolnej chwili. :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Izabelo, po raz kolejny składam ci bukiet wdzięczności za polecenie wspaniałej publikacji :) W tym wypadku kusi mnie wyjątkowo obietnica zapoznania się z historią niezwykle ciekawej i pobudzającej wyobraźnię cywilizacji, którą traktuje się mocno po macoszemu. Zbyt mało wiem, na temat Majów i sama sibie strofuję, ponieważ zawsze pragnęłam powiększyć zasoby wiedzy o nich, a jednocześnie zawsze jakoś brakowało ku temu sposobności. Biblioteki oferowały niezbyt bogate wydawnictwa, księgarnie również nie były hojniejsze, a widzę, że istnieje świetna publikacja, pogłębiajaca wiedzę o Majach.

    Dziękuję i przesyłam najwspanialsze życzenia słonecznego i zaczytanego weekendu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym właśnie kierowałam się przy sięganiu po tę publikację. :) Mam nadzieję, że i na Tobie to spotkanie z cywilizacją Majów zrobi duże wrażenie. :)

      Usuń
  14. Ta książka raczej nie zalicza się do mojego gustu czytelniczego, jednak cieszę się, że się podobała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie spoglądam przez okno historii, zwłaszcza tak odległej. :)

      Usuń
  15. Raczej nie czytam takich publikacji, ale nie mówię nie ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Fajnie brzmi, ale jeszcze się nie zabrałam za kupione, ogromne tomisko z Buchmann "Majowie".

    OdpowiedzUsuń
  17. Tematyka książki nie w moim guście, więc jednak odpuszczę ją sobie.

    OdpowiedzUsuń
  18. Moja babcia zaczytywała się w tego typu książkach :) Co do mnie, raczej nie w moim guście :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie cała rodzina sięgnie po tę publikację, nawet dzieci od razu mówiły mi co już dowiedziały się w szkole na temat Majów. :)

      Usuń
  19. Ale wspaniały tytuł! Zdecydowanie odnajdę tu wiele z tego co szukam w tego typu pozycjach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak właśnie przypuszczałam, satysfakcjonującego zaczytania. :)

      Usuń
  20. Pomimo ciekawej recenzji nie sięgnę po książkę... Majowie mnie nie pociągają ;)

    OdpowiedzUsuń
  21. Od czasu do czasu lubię sięgać po książki o takiej tematyce :)
    Ten tytuł na pewno będę mieć na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Cywilizacja Majów bardzo mnie zawsze interesowała. Jeśli wpadnie w me ręce ta książka- chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Ciekawa publikacja. Z pewnością warta przeczytania. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Majowie i ich kultura to cos tak tajemniczego cos prawie bajecznego, a jednak istnialo i interesuje nas do tej pory.

    OdpowiedzUsuń
  25. Oj to cos dla mnie ale kiedy ja to przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  26. Mam w gronie znajomych chodzącą encyklopedię - specjalizującą się właśnie w tych tematach! Kolega potrafi odpowiedzieć na absolutnie każde zagadnienie związane ze starożytnymi cywilizacjami... Ciekawe czy byłabym w stanie z nim wymienić kilka zdań nt. Majów po tej lekturze ;)

    OdpowiedzUsuń
  27. Ja czuję się bardzo zaintrygowana, żeby po ten tytuł sięgnąć. Bardzo lubię takie klimaty, więc myślę, że książka przypadłaby mi do gustu, a przy okazji dowiedziałabym się czegoś nowego.

    Pozdrawiam serdecznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  28. Raczej nie ciekawi mnie cywilizacja Majów, wolę antyczną Grecję i Rzym :) A zwłaszcza ich mitologie :P

    OdpowiedzUsuń
  29. Ciekawa pozycja :-) Z przyjemnością przeczytałabym :-)

    OdpowiedzUsuń
  30. Niestety nie jest to coś czym się interesuje więc tym razem odpuszczam.

    OdpowiedzUsuń
  31. Kultura Majów jest wciąż nie do końca odkryta i bardzo fascynująca. Chętnie sięgnę po tę lekturę :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Miałem styczność z podobna literaturą i szczerze mogę polecić! Poznawanie tak fascynujących cywilizacji, nigdy nie jest nudną lekturą

    OdpowiedzUsuń
  33. Już kiedyś natknęłam się na tego typu literaturę. Bardzo ciekawa, warta poznania :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Kiedyś w ogóle nie interesowała mnie historia, bo ta szkolna była podawana w taki sposób, że odechciewało się jej uczyć. Po latach ponownie do niej wracam, ale podanej w konkretnej postaci. Majowie to ciekawy temat zwłaszcza na ich całkowitą odmienność kulturową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Historią zawsze byłam zainteresowana, ale faktycznie szkolny sposób jej podawania nie za bardzo mi odpowiadał, dlatego teraz sięgam po książki, które poszerzają moją wiedzę z historii, a jednocześnie robią to w bardzo ciekawej formie. :)

      Usuń
  35. Po podróży do Meksyku bardzo wkręciłam się w klimaty majańsko-azteckie. To fascynujące cywilizacje. Ta książka świetnie pasuje do tematu i na pewno po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  36. Ciekawią mnie takie książki, więc pewnie świetnie odnalazłabym się w tym klimacie.

    OdpowiedzUsuń
  37. Bardzo zachęcająca recenzja. Lubię czasami sięgać po takie książki <3

    OdpowiedzUsuń
  38. Jakoś nie miałam szczęścia do książek historycznych. Ową pozycję zapisuję na listę "do przeczytania". Może akurat tym razem się nie zawiodę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wszystkie nas do siebie przekonują, to prawda, ale zawsze coś z nich w nas pozostaje. :)

      Usuń