poniedziałek, 24 lipca 2017

CHŁOPIEC Z ALEPPO, KTÓRY NAMALOWAŁ WOJNĘ Sumia Sukkar

"Pewnego dnia, kiedy wojna się skończy, pokażę ludziom swoje obrazy, żeby wiedzieli, co się naprawdę wydarzyło."

Niezwykle emocjonalna, poruszająca i przenikliwa powieść. Wyrazista, sugestywna i przekonująca. Mocne i dobitne obrazy wojny w Syrii, łańcuch dramatycznych wydarzeń, odsłona ludzkiego cierpienia, bólu, krzywdy i straty. Świat, który z wyjątkowo kolorowego, wypełnionego różnorodnymi odcieniami z palety barw, poprzez wstrząsające tragedie zmienia się w szarość i czerń przeplataną czerwienią. Przeszywające serce zestawienie niewinności, szczerości i prostoduszności dziecka z zepsuciem, potwornością i bezdusznością wojny.

Wciąga znakomity styl narracji, opowieść prowadzona przez nieprzeciętnie wrażliwego czternastolatka, z syndromem Aspergera, mocno osadzonego w przyzwyczajeniach i rutynowych czynnościach, nierozumiejącego kontaktów międzyludzkich, zachowującego dystans fizyczny, obsesyjnie zainteresowanego jedną dziedziną sztuki. Jednocześnie odbierającego świat kolorystycznymi skojarzeniami, potrafiącego ekspresywnie go opisać, wykazującego się nadzwyczajnym talentem malarskim. Chłopiec z Aleppo, w którego szczęśliwe dzieciństwo brutalnie wkracza wojna, wyrywając go z bezpiecznego azylu, dokonując straszliwych spustoszeń w duszy, nasączając strachem, zmuszając do przyjęcia niechcianych makabrycznych wspomnień. Lecz wojna ponosi druzgocącą klęskę w próbie zatrucia jadem serca młodego artysty. Pomimo przerażających doświadczeń wciąż mieszka w nim dobroć, uczciwość i serdeczność, ale również wiara, nadzieja i miłość.

Silnie przywiązujemy się do Adama, intensywnie odbieramy malowane przez niego obrazy, uwalniamy ogromne pokłady empatii, współodczuwania i zrozumienia. Domowe ognisko próbujące przetrwać, pustka po nagłym zniknięciu bliskich i znajomych, smutek otulający każde miejsce, zburzone doszczętnie dzielnice Aleppo, ruiny kraju pogrążonego w udręce, koszmarze i chaosie. A jednak chłopiec i jego rodzina, na przekór ponurej teraźniejszości i niepewnej przyszłości, świadczą o trwaniu człowieczeństwa, obronieniu poczucia własnej godności, niewyrzekaniu się tradycji, pielęgnowaniu przekazywanych z pokolenie na pokolenie zasad moralnych, pomaganiu bliźniemu w potrzebie, nawet jeśli samemu niewiele się już ma, gdyż niemal wszystko zostało brutalnie odebrane. Piękna, wzbogacająca i imponująca plastycznością powieść, silne przeżycie czytelnicze, jeszcze długo po poznaniu towarzyszy myślom, daje impuls do refleksji, niesie w sobie protest wobec wojny, jej absurdalności i okrucieństwa.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 310 stron, premiera 05.07.2017 (2013), tłumaczenie Zuzanna Byczek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar. :)

111 komentarzy:

  1. Brzmi naprawdę poruszająco. Jednak tematyka jest na tyle ciężka, że myślę, że na ta pozycję się nie skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa pozycja. Może jeszcze w wakacje przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękna powieść, warto uwzględnić ją w planach czytelniczych.

      Usuń
  3. Aż sprawdziłem informacje dotyczące zespołu Aspergera. Faktycznie, dzieci z tą chorobą są wyjątkowo wrażliwe emocjonalnie i podatne na depresję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jednocześnie niezwykle inteligentne, wykazujące ogromne talenty.

      Usuń
  4. Temat wojny w Aleppo jest mi szczególnie bliski- poznałam wiele osób, które przed nią uciekły, nie zdołały jednak uchronić sie przed cierpieniem związanych ze stratą bliskich. Książka "must read"jak dla mnie.

    Ewelina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam osobiście takich osób, ale właśnie za pomocą książek do nich docieram, uzyskując obraz ich bolesnych doświadczeń życiowych.

      Usuń
  5. To książka, na którą poluję. Pozycja obowiązkowa, pełna bólu, cierpienia i niestety prawdziwa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak tylko przeczytałam jej zapowiedź, wiedziałam, że bardzo chcę się z nią zapoznać.

      Usuń
  6. Nie słyszałam o tej książce ale widzę że warto ją kupić

    OdpowiedzUsuń
  7. Zapisuje tytuł, z chęcią przeczytam. Ciekawa okładka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Okładka rewelacyjna, idealnie współgra z treścią książki. :)

      Usuń
  8. Czasami powinniśmy odłożyć 'lekkie' książki, i przeczytać coś prawdziwego. Ta historia jest na pewno bardzo poruszająca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytałam na jedno posiedzenie, mocno się zaangażowałam.

      Usuń
  9. Po raz kolejny widzę u Ciebie taką mocną książkę. Taką brutalną i realistyczna. Podziwiam za takie stalowe nerwy, ja wymiekam na nich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świat ma różne barwy, każda z nich warta jest poznania, tematyka wojenna nie należy do łatwych i przyjemnych, ale na nią też powinno się zwrócić uwagę. A książka, faktycznie, długo jeszcze w czytelniku wybrzmiewa.

      Usuń
  10. Niedawno zastanawiałam się kiedy pojawią się książki traktujące o wojnie w Syrii, również pokazujące traumę wojny oczami dziecięcych bohaterów. Jak widzę, długo nie musiałam czekać na taką powieść, tytuł już zanotowałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, niech powstają, niech podnoszą naszą świadomość tego, co tam się dzieje.

      Usuń
  11. W ogóle tematyka zespołu Aspergera jest niezwykle poruszająca sama w sobie. Dokładając do tego dziecko uwikłane w tak dramatyczną sytuację, jaką jest wojna, otrzymujemy historię, która może kruszyć najbardziej zatwardziałe serca...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak niezwykle przekonujący i dojrzały debiut autorki. Jestem pod ogromnym wrażeniem, długo tej powieści nie zapomnę.

      Usuń
  12. To musi być niesamowita książka z przesłaniem. Z przyjemnością sięgnęłabym po tę pozycję, chociaż może "z przyjemnością" to nie jest najszczęśliwsze określenie. Zgadzam się z Twoją skalą oceny książki, że trzeba ją koniecznie przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytając ją miałam wrażenie wejścia w zupełnie inną rzeczywistość, emocjonalną przestrzeń, która mocno na mnie oddziaływała. Zdecydowanie warto sięgnąć po książkę.

      Usuń
  13. Bardzo chciałabym ją przeczytać. Jak tylko dzieci pozwolą, biorę się do czytania ☺

    OdpowiedzUsuń
  14. Rzadko siegam po wzbudzające mnóstwo emocji książki, ale raz na jakiś czas lubię takie przeczytać i zapamiętam sobie tę książkę na właśnie taką chwilę. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedna z tych książek, o których się nie zapomina, historia przykleja się do naszych serc.

      Usuń
  15. Wielce zachęcająca recenzja i niesamowicie potworne okoliczności. Wyłapałem też wzmiankę o świetnym stylu. A co najważniejsze, historia literatury dobitnie pokazuje, że przepuszczenie danej skrajnie dobrej lub złej, nasączonej emocjami opowieści przez pryzmat młodej osoby - dziecka, potrafi dać kapitalny efekt. Tutaj mamy młodzieńca, który dodatkowo zmaga się z zaburzeniem rozwoju motoryczno-społecznego. Zachęciłaś mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem, widać, że autorka dokładnie przemyślała każdy aspekt powieści. Wyczekiwać będę Twoich wrażeń czytelniczych.

      Usuń
  16. Nie lubię czytać książek ale ona jest naprawdę ciekawa ✌😁

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie się na nią zdecyduj, wiele z niej wyciągnęłam dla siebie.

      Usuń
  17. Trudna tematyka, nie wiem czy to "moje klimaty", ale coś w niej zachęca do tego, by po nią sięgnąć. Będę miała na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem przekonana, że powieść okaże się mocnym przeżyciem.

      Usuń
  18. Już po raz kolejny trafiam na recenzję tej książki. Bardzo interesująca i niespotykana fabuła. Chyba się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogromnie się cieszę, kiedy trafię na tak przekonujące i emocjonalne książki, a do tego świadomość, że jest mocno osadzona na obecnej sytuacji w Syrii.

      Usuń
  19. Wiele emocji i na pewno książka może bardzo poruszyć czytelnika.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dobrze, że porusza takie ważne tematy. Możemy zobaczyć, jak to zło wygląda w oczach nastolatka.

    OdpowiedzUsuń
  21. Na pewno piękna książka, ja jednak nie mogę czytać książek i oglądać filmów, gdzie dzieje się krzywda, dramaty to nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mnie również to działa, tylko, że to jest mała skala w porównaniu z odczuciami ludzi, którzy faktycznie znajdują się w opisywanych sytuacjach.

      Usuń
  22. Teraz żałuję, że nie zdecydowałam się na tę lekturę. Nie miałam nastroju na podobną tematykę, ale skoro tak wysoko oceniasz, muszę się za nią we własnym zakresie rozejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że szybko będziesz miała okazję zapoznać się z tą książką, zdecydowanie warto. :)

      Usuń
  23. Bardzo mam ochotę zapoznać się z tą książką :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Książka musi być niesamowita. Nie wiem czy to odpowiednia lektura dla mnie. Jakiś czas temu przeczytałam wiele przejmujących książek, które bardzo mną wstrząsneły i poruszyły.Ciężko mi jednak czytać o tylu nieszczęściach i wojnach, w któeych najbardziej cierpią niewinni ludzie.😢

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to jeszcze historia opowiadana przez nastoletnie, bardzo wrażliwego, chłopca. Jednak dopóki będą się działy tak przerażające wydarzenia, od tej tematyki nie uciekniemy.

      Usuń
  25. Ta pozycja musi być wybitnie poruszająca i wyjątkowa, jednak nie do końca jestem przekonana, czy jest to powieść dla mnie. Staram się jak mogę omijać tego typu tematykę. Tak mam. Może popełniam błąd...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewątpliwie, mocne przeżywanie czytelnicze, mnóstwo refleksji.

      Usuń
  26. Widać od razu, że to bardzo poruszająca książka. Trudny temat i ciekawa recenzja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka jeszcze długo będzie towarzyszyć mi w myślach, cieszę się, że sięgnęłam po nią.

      Usuń
  27. Ale fantastyczna książka. W weekend marsz do księgarni :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką, ale nie wątpię, że "Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" jest bardzo poruszającą pozycją. Wojna w Syrii jest to trudny i cały czas aktualny temat - tu przedstawiony w taki wyjątkowy sposób. Z pewnością jest to ciekawy i warty uwagi tytuł.

    Pozdrawiam
    Babskie Czytanki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ta wyjątkowość książki przebija się z niemal każdej jej strony, autorka miała ciekawy pomysł przybliżenia bolesnej współczesnej historii Syrii, mocne wrażenia czytelnicze.

      Usuń
  29. Czytałam i zgadzam się z Twoją opinią. Książka nie skąpi emocji. Wartościowa, godna polecenia. Pięknie ją opisałaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedna z tych propozycji czytelniczych, którą chłonie się całym sobą.

      Usuń
  30. Już mi wpadła w ręce recenzja tej książki, zapowiada się wstrząsająco. Mocna pozycja!!!

    OdpowiedzUsuń
  31. Nie mam pojęcia, dlaczego ta książka nie wpadła mi wcześniej w oko. No, muszę przeczytać. Kusisz i recenzją, i tak wysoką oceną. Kuszą te emocje i refleksje. Wniosek jest jeden: będzie czytane!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ocena wysoka, bo książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, teraz wyczekiwać będę Twoich wrażeń po zapoznaniu się z nią.

      Usuń
  32. To przerażające, że "ludzie ludziom" mogą zgotować wojenny los:-( Po książkę sięgnę z pewnością choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa lektura.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze mnie zastanawiała ta bezmyślność tłumu, podążanie za ideami, które są zabarwione krwią, nieodcięcie się od nich na czas. Jako ludzie niewiele uczymy się z historii.

      Usuń
  33. Trzecia recenzja tej książki, jaką komentuję - mam nadzieję, że kolejna jaką przeczytam, będzie już moja :) Ogromnie nakręciłam się na tę powieść, mam nadzieję znaleźć na nią czas na początku sierpnia. Mimo że obiecałam sobie ograniczyć pozycje związane z tematyką wojenną, bo bardzo je przeżywam... tu pewnie będzie nie inaczej, ale po prostu muszę przeczytać!
    Pozdrawiam
    Ewelina z "Gry w Bibliotece"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem przekonana, że każdy czytelnik po spotkaniu z tą książką wiele wyniesie dla siebie. Wyczekiwać będę Twoich wrażeń. :)

      Usuń
  34. Dramat wojny oczami dziecka to wielokrotnie większe przeżycia i ślad na stałe wpisany do pamięci.

    OdpowiedzUsuń
  35. Mam w planach tę książkę koniecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I słusznie, bo to bardzo wartościowa propozycja czytelnicza. :)

      Usuń
  36. Nasza skrajna prawica powinna przeczytać tę książkę ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy powinien przeczytać tę książkę, każdy wyniesie z niej wiele przesłań dla siebie.

      Usuń
  37. Książka z pewnością jest piękna, głęboka i wzruszająca do łez. Z moim poziomem empatii obawiam się, żeby po nią sięgnąć...

    OdpowiedzUsuń
  38. Wow, może być dobre. Mocne, to na pewno. Rozejrzę się w biblio :)

    OdpowiedzUsuń
  39. Mocna książka. Na tym etapie mojego życia chyba nieco za mocno, ale może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
  40. Czy autorka pochodzi z Syrii? Zastanawiam się, ile w tej książce jest jej osobistych przeżyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma syryjsko-algierskie korzenie, ale dorastała w Londynie, wstrząsające relacje rodziny i przyjaciół wpłynęły na książkę.

      Usuń
  41. Wiem, że powinno się czytać takie książki, ale raczej nie dam rady...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam dokładnie to samo, bardzo ciężko czyta się takie pozycje. Mocno wpływają na psychikę i długo nas siedzą, nie chcąc opuścić ani na moment przez długi, długi czas.

      Usuń
    2. Martheri Crafts, przez długi czas również unikałam takich wstrząsających książek, jednak teraz często po nie sięgam, ciemne barwy współczesnej rzeczywistości.

      Usuń
    3. Pani Miniaturowa, to prawda, długo wybrzmiewają w naszych sercach.

      Usuń
  42. Temat na czasie, a do tego chłopiec z zespołem Aspergera - to może być ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  43. Jakie połączenie - wojna i choroba. I to jeszcze taka ukierunkowana na wrażliwsze odbieranie świata. Smutna pozycja. Prawdziwa niestety.

    OdpowiedzUsuń
  44. Recenzja zachęcająca ale w obecnej chwili mojego życia wolę bardziej radosne książki 😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to książka, która wymaga pewnego skupienia, najlepiej jakby nic nas od niej nie odrywało.

      Usuń
  45. Niezwykle ważny temat! Będę musiała przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie z takim podejściem sięgnęłam po tę książkę. :)

      Usuń
  46. Myślę, że to bardzo wartościowa książka, dzięki za polecenie

    OdpowiedzUsuń
  47. Wyobrażam sobie, że ta książka jest ostrą jazdą po psychice. Nic mnie tak nie porusza, jak krzywda, która dzieje się dzieciom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przerażające, że takie rzeczy dzieją się naprawdę, współcześnie, blisko nas.

      Usuń
  48. Czytając Twoją recenzję już się wzruszyłam, więc pewnym jest, że książka też mnie poruszy. Mało tego, bliska mi będzie, bo u mojego syna podejrzany jest Zespół Apregera/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spotkałam, jak dotąd, dwie osoby mające ten zespół, niesamowicie inteligentne osoby, obdarzone wielkim talentem. :)

      Usuń
  49. Twoją recenzję super mi się czytało. To musi być niezwykła książka!

    OdpowiedzUsuń
  50. Rany... Obraz jaki wyłania się z Twojej opowieści, mam na myśli sama fabułę jest trochę straszny, mimo to chętnie sięgnę po tę książkę - ale może lepiej jak już urodze ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bolesne obrazy mocno wnikają w naszą duszę, ale i też pięknie odmalowana nadzieja i wiara. :)

      Usuń
  51. Dziecko i wojna - to zdecydowanie nie jest książka dla wrażliwców. Czy nie masz wrażenia, że ostatnio zespół Aspergera jest "modny" w literaturze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej jestem za taką modą, warto uświadamiać społeczeństwo w tej tematyce, a najlepiej niejako przy okazji, z naświetleniem różnorodnych barw tego zespołu.

      Usuń
  52. Brzmi poruszajaco i na pewno taka jest. Jesnak temat Syrii nie jest moim ulubionym.

    OdpowiedzUsuń
  53. Wszystko w odpowiednim czasie, do tej lektury trzeba podejść w określonym nastroju.

    OdpowiedzUsuń