poniedziałek, 31 lipca 2017

KOLONIA Tana French

ZDĄŻYĆ PRZED ZMROKIEM tom 4

"Kto traci energię na myślenie, jak bardzo zaboli go upadek, 
w zasadzie już spadł."

Ciekawa propozycja czytelnicza, zwłaszcza dla tych, którzy lubią w powolnych rytmach dochodzić do rozwiązania złożonej zagadki kryminalnej, dociekliwie wnikać wraz z głównym bohaterem w psychologiczne odsłony morderstwa, poddawać głębokiej analizie wszystkie ślady i tropy. Nawet ewidentne wskazówki, jednoznacznie sugerujące tożsamość sprawcy, nie zostają przyjęte jako jedynie trafne i właściwe, gdyż kryją zbyt duże prawdopodobieństwo fałszu, kłamstwa i matactwa. Pomimo, że poświęcamy mnóstwo czasu na rozpracowanie każdego elementu sprawy, uważnie rozkładamy je na czynniki pierwsze, mało doświadczamy wartkiej akcji, to jednak z łatwością dajemy się wciągnąć w intrygujący scenariusz zdarzeń. Opowiadana historia fascynuje mrocznością, tajemniczością i wielopoziomowością.

Na peryferiach Balbriggan, nadmorskiego miasta położonego na północ od Dublina, na terenie nowo wybudowanego, jeszcze mało zamieszkanego osiedla domków jednorodzinnych, dochodzi do makabrycznego morderstwa. Z czteroosobowej rodziny jedynie matce udało się cudem ujść z życiem z rąk oprawcy. Zbrodnia wyjątkowo okrutna i wstrząsająca, gdyż uduszono dwójkę kilkuletnich dzieci, a ich ojciec zginął od wielu ran powstałych w wyniku pchnięcia nożem. Mick Kennedy, od dziesięciu lat pracujący w wydziale zabójstw, podejmuje się rozwiązania tej dużej i delikatnej sprawy, jeśli mu się to uda, odzyska nadszarpniętą dwa lata temu opinię skutecznego detektywa. Partneruje mu stawiający pierwsze kroki w zawodzie Richie Curran, energiczny, ambitny i uparty. Autorka wnikliwie i przekonująco charakteryzuje bohaterów, każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania, potrafi zaskoczyć postawą czy czynem, to mocny atut powieści.

Im bardziej zanurzamy się w śledztwo, tym bardziej okazuje się mętne i pogmatwane, przybiera zaskakujące kierunki, obsypuje licznymi niewiadomymi i niedopowiedzeniami. Obserwujemy bieżące zdarzenia, drążymy logiczne powiązania faktów, ale i sięgamy w daleką przeszłość, aby zrozumieć źródła i mechanizmy zachowań powieściowych postaci. Wkraczamy w ciemne odsłony szaleństwa, przerażającej obsesji, szokującej fiksacji, podejmowania nieprzemyślanych decyzji mających umocnić odgrywaną rolę wśród społeczeństwa. To także obraz tragedii zmieniającej całe życie człowieka, naznaczającej osobowość, piętnującej losy i niedającej o sobie zapomnieć. Wydaje się, że każdy z nas, pod wpływem silnej presji, nacisków dotykających najwrażliwszych miejsc duszy, przy mocno sprzyjających okolicznościach, może nie zdołać obronić się przed samym sobą, nie zdążyć włączyć odpowiednich hamulców, stanąć przed groźbą obłąkania i pomieszania zmysłów. Kolejna, po "Lustrzanym odbiciu", książka autorki, która mnie do siebie przekonała, spora satysfakcja czytelnicza, warto po nią sięgnąć.

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał, 592 strony, premiera 14.07.2017, tłumaczenie Paweł Wieczorek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)

48 komentarzy:

 1. Bardzo interesujący opis. Nie do końca moje klimaty lecz opis autorki zaintrygował mnie i zachęcił do prZecytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale zapowiada się ciekawie, będzie trzeba zapisać do listy do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze pierwszy tom przede mną, chętnie po niego sięgnę. :)

   Usuń
 3. Ta seria to dla mnie nowość alebyc moze po nia siegne:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Serii nie znam ale ksiazka to chyba traf w 10 bo takie spokojne i zawile sprawy sa najlepsze! Zaproponuje mamie :) pozdrawiam i zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie skonstruowana fabuła, wiele się dzieje, jest napięcie. :)

   Usuń
 5. Lubię takie pogmatwane historie, niebanalne historie. Jestem ciekawa tej książki 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko niby fajnie, ale przy moim tempie czytania jest to lektura na dwa miechy. odpuszcza,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że przy wyborze książek do czytania nie kieruję się ich objętością, sięgam po cienkie, średnie, a nawet tomiszcza, kiedy mnie zainteresują. :)

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tej serii, ale z tego co piszesz warto się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytała jeszcze pierwszego tomu, ale pozostałe mnie nie zawiodły. :)

   Usuń
 8. Ja też nie słyszałam o serii, ale z przyjemnością przeczytam, bo zapowiada się naprawdę nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam nic z tej serii, ale widzę, że muszę wrócić do pierwszego tomu i się jednak w nią zagłębić. Zdecydowanie moje klimaty:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma konieczności czytania po kolei tomów, każdy stanowi odrębną całość. :)

   Usuń
 10. Ja bardzo lubię powoli rozwijającą się akcję, jest czas na przemyślenie wszystkich podpowiedzi rozwiązania zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak zwykle będę trochę marudzić na wolne tempo akcji, ale być może jednak po książkę sięgnę. W końcu nie jest powiedziane, że spokojniejsze śledztwo nie przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki spokojniejszym rytmom możemy uważnie przyjrzeć się innym aspektom fabuły. :)

   Usuń
 12. Raczej książka nie dla mnie. Za kryminałami nie przepadam a poza tym wolę, jak wszystko dzieje się szybko i nie trzeba na to niecierpliwie czekać :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię, gdy autorzy książki bardzo mocno skupiają się na przybliżeniu charakteru, osobowości i pewnych nawyków opisywanych przez siebie ludzi. Jesteśmy w stanie sobie o wiele mocniej, dosadniej wyobrazić w trakcje czytania reakcje poszczególnych osób, a to wpływa na odbiór książki jako całości. Wiadomo, im więcej emocji tym bardziej ją zapamiętamy. A ten mord...brrr przerażający. Już sam jego opis zapadłby mi w pamięć na o wiele za długo niżbym chciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście dość szybko z jego opisem się żegnamy,po zbudowaniu grozy następuje nacisk na inne elementy narracji. :) A poznawanie osobowości powieściowych postaci, przesłanek ich postaw i czynów, jak najbardziej mnie przyciągają, zwłaszcza jeśli wyraziście i przekonująco przedstawione. :)

   Usuń
 14. Lubię dochodzić powoli do rozwiązania zagadki, więc z pewnością by mnie zainteresowała ta historia :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię czytać, ale raczej nie dla mnie zagadki kryminalne. :(

  OdpowiedzUsuń
 16. dobra propozycja dla fanów gatunku

  OdpowiedzUsuń
 17. Wydaje mi się, że to taki kryminał dla mnie, bo ja lubię analizować wszystkie ślady i tropy i sama jakoś tam dochodzić do rozwiązania. Także brzmi zachęcająco.
  Ale widzę, że to czwarta już część...

  Pozdrawiam
  Babskie Czytanki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma konieczności czytania po kolei, każdy tom stanowi odrębną część. :) Intrygujących wrażeń czytelniczych. :)

   Usuń
 18. Ostatnio najlepiej odpoczywam właśnie przy kryminałach - idealna lektura do pociągu, czy wieczorem po pracy. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pierwszy cytat: meeega. Mocno daje do myślenia!

  OdpowiedzUsuń
 20. Tak wysoko oceniony kryminał warto przeczytać. Trzeba tylko zacząć od pierwszej części :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma konieczności zaczynania od pierwszej części, sama jeszcze mam ją przed sobą. :)

   Usuń
 21. Zupełnie nie znam tej serii, a to już czwarty tom :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Zapisuję na liście i będę szukać pierwszego tmu :D

  Pozdrawiam!
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń