sobota, 1 lipca 2017

BAD MOMMY. ZŁA MAMA Tarryn Fisher

"Wyobrażanie sobie śmierci, posiadanie władzy nas własnym życiem - to na mnie działało. Nawet jeśli ostatecznie nie masz odwagi, by to zrobić, wciąż istnieje taka możliwość."

Na książkę składają się trzy części, każda opisująca bieg zdarzeń z perspektywy innej osoby, w zasadzie autorka zastosowała podobny zabieg jak w kolejnych odsłonach trylogii obyczajowej "Mimo moich win", "Mimo twoich łez", "Mimo naszych kłamstw". Taka konstrukcja fabuły frapująco zaskakuje, ciekawie wciąga w opowiadaną historię, pozwala spojrzeć na akcję z różnych ujęć, jakby zniekształconych lustrzanych odbić tych samych obrazów. Wówczas dociekanie prawdy, interpretowanie postaw i czynów bohaterów zmienia się pod wpływem odkrywania intrygujących warstw tożsamych faktów i incydentów.

I w "Bad mommy. Zła mama" zamierzenie autorki zostało osiągnięte, jednakże nie w takim stopniu jak się spodziewałam. Jako thriller powieść nie dostarczyła mi wystarczająco silnych wrażeń, brakowało mi odpowiednio dawkowanego napięcia, solidnej porcji emocji, tak aby trzymała mnie przez długi czas w niepewności i wyczekiwaniu na to, co szczególnego zdarzy się dalej. Jedynie pierwsza część powieści uwolniła sporą dawkę adrenaliny czytelniczej, pożądaną gorączkę zagłębiania się w zajmująco zaplecioną intrygę, później niestety moje zainteresowanie znacznie osłabło, wszystko okazało się zbyt spodziewane. Żałuję, że w tej początkowej fascynującej konwencji autorka nie poprowadziła akcji dalej. Dopiero w ostatnich zdaniach książki znów pojawił się zadziorny pazur pisarski, zawisło niedopowiedzenie i zagadkowy podtekst.

Pomimo zastrzeżenia lekkiego, jak na thriller, napięcia towarzyszącego scenariuszowi zdarzeń, powieść uważam za ciekawą, czyta się ją szybko i płynnie. Przyjemny styl narracji, poruszanie zajmujących wątków psychologicznych, zwłaszcza w odniesieniu do natręctw, dziwactw, fiksacji, obsesji. Interesująco rozwinięte zagadnienie osobowości paranoicznej, podejrzliwości wobec zachowań i postaw innych, mylne niekorzystne ich interpretowanie, przeczulenia na punkcie własnego wizerunku, a także stalking i manipulacja, czy pozorna dobroduszność, uczynność i przyjacielskość. Co wywołamy, kiedy pozwolimy osobie z tak sprzeczną osobowością wkroczyć w nasze życie? Jeśli obdarzymy ją kredytem zaufania, dopuścimy do tajemnic i sekretów, które dla niej staną się pretekstem do budowania pogmatwanych teorii spiskowych i wysuwania bezpodstawnych oskarżeń? Czy nie będzie chciała przejąć naszych marzeń i pragnień?

Jolene i Darius wraz z dwuletnią Mercy wydają się być bardzo szczęśliwą rodziną. Taka miłość, zgodność i wzajemne oddanie imponują ich nowej sąsiadce Fig, której życie nie układa się jak dotąd po jej myśli. Między małżeństwem a kobietą nawiązują się bliskie i serdeczne więzi. Z czasem poznajemy jak bardzo różni się odbiór każdej ze stron tej osobliwej znajomości, od absurdalnej fascynacji, poprzez perfidne wykorzystywanie, do iluzorycznej obojętności. Kto okaże się zwycięzcą, a kto przegranym, w tej intrygującej grze fałszu, złudy i mistyfikacji? Jak bardzo zmieni się życie bohaterów odkąd los przeciął ich ścieżki? Czy tak naprawdę jesteśmy w stanie do końca poznać drugą osobę? W moim odczuciu, bardziej pasjonującym thrillerem Tarryn Fisher jest "Margo" z niesamowitym klimatem pogrążonego w marazmie dawnego portowego miasta, ale i w tę powieść wielu czytelników da się przyjemnie wciągnąć.

4/6 - warto przeczytać
thriller psychologiczny, 312 stron, premiera 14.06.2017, tłumaczenie Agnieszka Brodzik
Książkę "Bad mommy. Zła mama" zgarnęłam z półki "bestsellery".

78 komentarzy:

 1. Nie miałam okazji jeszcze poznać twórczości autorki i nie ukrywam, że mogłabym zacząć od tej książki, ponieważ fabuła wydaje mi się interesująca. Martwi mnie tylko brak napięcia i przewidywalność, bo jednak w thrillerze nie powinno tego być.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również tego tu zabrakło, choć wielu osobom wręcz odwrotnie, to już chyba kwestia ilości przeczytanych thrillerów, trudno dać się czymś nowym zaskoczyć. :)

   Usuń
 2. Ostatnio ciągle trafiam na/ czytam książki, które w pierwszej części wciągają, się coś dzieje, albo nawet forma genialna....a potem jak tu u ciebie, część druga...jakby z balonika powietrze uchodziło, a autora przy pisaniu nie było :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza część książki jest rewelacyjna, drugiej równie dobrze mogłoby nie być, niewiele wnosi, dopiero trzecia ponownie zaczyna nas wciągać, ale to już pod sam koniec.

   Usuń
 3. Miałam nadzieję na nieco większy zachwyt, ale i tak jestem ogromnie ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka może dostarczyć mocnych wrażeń czytelniczych. :)

   Usuń
 4. Zastanawiałam się, czy sięgnąć po książkę tej autorki ale bałam się, że jest zbyt ciężka. Chyba jednak spróbuję . Pozdrawiam ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężka nie jest, tematyka dość mroczna, ale spokojnie można się za nią zabrać. :)

   Usuń
 5. Także jeszcze nie miałem przyjemności z tą autorką ale recenzowany tytuł zaciekawił mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka po przeczytaniu artykułu wydaje się ciekawa. Aż sama muszę po nią sięgnąć. Nie znam autorki coś jej autorstwa przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zwłaszcza "Margo", powieść zrobiła bardzo dobre wrażenie. :)

   Usuń
 7. Nie spotkałałam sie jeszcze z ta autorka, ale chyba czas to naprawic. Czasami warto siegnac po inny gatunek książki do czytania. Moj konik to ksiazki o rozeoju osobistym i psychologiczne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka odmiana klimatyczna z pewnością Ci się przyda. :)

   Usuń
 8. Zwrócę uwagę na tę książkę przy najbliższej okazji. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Troszkę mi się ta fabuła skojarzyła z jedną z powieści Erici Spindler, ale nie pamiętam teraz tytułu tamtej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam praktycznie same pozytywne opinie tej książki! Będę musiała po nią sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie brakowało napięcia, ale uznaję świetny pomysł na fabułę i ciekawe wątki psychologiczne. :)

   Usuń
 11. Czeka już ta książka na przeczytanie u mnie na półce :) Mam nadzieję, że mnie wciągnie!

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię taki typ książek, więc po Twojej recenzji czuję się zachęcona do przeczytania tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twoich wrażeń po przeczytaniu książki. :)

   Usuń
 13. Dzięki za kolejną recenzję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, lubię dzielić się wrażeniami z przeczytanych książek. :)

   Usuń
 14. Muszę w takim razie zapoznać się bliżej z twórczością autorki

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam już o tej autorce i chętnie się wreszcie zapoznam z jej książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam tej serii, ale mnie bardzo ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam jedną książkę autorki i byłam zawiedziona. Ale jakość ciągnie mnie do Bad Mommy, szczególnie, że zbiera dość dobre recenzje :). A skoro według Ciebie warto tę książkę przeczytać, to z przyjemnością sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zawsze intrygowały mnie książki, w których wydarzenia zostały przedstawione z różnych perspektyw. To pokazuje, jak bardzo się od siebie różnimy, choćby wrażliwością i sposobem odbioru świat. Z chęcią po ten tytuł sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten pomysł, że każdą część opowieści opisuje nam inny bohater uważam za bardzo udany. :)

   Usuń
 19. Wczoraj skończyłam i jestem nią zachwycona. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezwykle przyjemnie, kiedy książki spotykają się z naszym entuzjastycznym przyjęciem. :)

   Usuń
 20. Ostatnio zwróciłam uwagę na tę książkę i bardzo chciałabym po nią sięgnąć, mam nadzieję, że uda mi się ją dorwać jeszcze w te wakacje :)
  Pozdrawiam, Herbaciane recenzje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czego oczywiści serdecznie Ci życzę. :) Wyczekiwać będę na wrażenia. :)

   Usuń
 21. Mnie autorka bardzo zaskoczyła książką Margo, także ja z chęcią sięgnę i po nią. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Margo" to jak na razie najlepsza książka autorki, przynajmniej jak dla mnie. :)

   Usuń
 22. Podobne zastrzeżenia mam do ogromnej ilości thrillerów, jakie przeczytałam... Intryga marna, a właściwie marnie opisana, a zakończenie przewidywalne.
  Szkoda, że ta książka też taka jest, ale cieszę się, że o tym napisałaś - patrząc na wiele recenzji thrillerów w ogóle (które czytałam) zaczęłam się zastanawiać, czy to aby ja nie wymagam zbyt wiele od thrillerów. Bo dla mnie właśnie "nieprzewidywalność" to najważniejsza cecha, jaką powinien się odznaczać dobry, trzymający w napięciu thriller.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takiej ilości thrillerów ciężko trafić na rewelacyjną propozycję czytelniczą, ale jak już się pojawi, to radość zaczytania wielka. :)

   Usuń
 23. Czytałam wspomniane książki tej autorki, a mianowicie słynną trylogię. Tę książkę także planuję przeczytać, ale widzę, że nie mogę się nastawiać na pełen zachwyt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje odczucia odbiegają nieco od odczuć innych osób, wiadomo, sugestywna perspektywa, ale może Tobie thriller bardzo się spodoba. :)

   Usuń
 24. Na te ksiazke mam wielka ochotę. Nawet mimo tego malego jak na thriller napiecia wciaz mam takie zamiary wobec niej :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawi mnie ta książka, podobnie zresztą jak "Margo", bo zbiera bardzo dobre opinie, ale dawno nie miałam w rękach thrilleru i póki co nie ciągnie mnie do nich, więc "Bad mommy" nie będzie na razie moim priorytetem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w swoim czasie, trzeba wybierać to, co sprawia nam najwięcej przyjemności w danym momencie. :)

   Usuń
 26. Lubię zwroty akcji w postaci przeskoczenia na narrację innego bohatera. Słowa jakimi to ujęłaś po prostu mnie urzekły! Pięknie napisane, a już na pewno bardzo zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. :) Intrygującego spotkania z książką. :)

   Usuń
 27. Brzmi interesująco. Wpadła mi ta książka w oko przy okazji grzebania w zapowiedziach i mam ją na swojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak zawsze wierzę Ci i ufam Twoim recenzjom - i nawet jeśli dreszczyk emocji nazbyt lekki, to i tak chętnie bym po tę książkę sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra propozycja czytelnicza, wyzwala sporo emocji w czytelniku, liczyłam na więcej, ale i tak jest nieźle. :)

   Usuń
 29. Znalazłam książkę na Legimi, więc już wkrótce - mam nadzieję, że całkiem niedługo - będę mogła się z nią bliżej poznać :) CO prawda Twoja ocena nie jest tak wysoka, jak myślałam, że będzie, ale mimo wszystko spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Thrillery nie są moją specjalnością, więc chyba nie skorzystam tym razem z propozycji. Mimo że recenzujesz tak ciekawie i intrygującą😊.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wybierać to co lubimy najbardziej, co sprawia największą przyjemność w danym momencie. :)

   Usuń
 31. Brzmi jak książka dla mnie :). Niby nie lubię thrillerów, ale dziś mnie zachęciłaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Mąż twierdzi, że to może być coś dla mnie, ale ja nie jestem pewna, myślę, że to raczej coś dla niego!

  OdpowiedzUsuń
 33. Próbowałam z Margo, przeczytałam jakieś 50 stron i rzuciłam, bo nie przekonało mnie to do siebie. Teraz myślę, czy nie spróbować z tym, ale sama nie wiem... Tym bardziej że piszesz, że Margo było jednak lepsze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margo zdecydowanie bardziej mi się podobało, miałam zastrzeżenia, ale mniejsze. :)

   Usuń
 34. Chyba spożyję tę książkę w najbliższym czasie, coraz bardziej mnie intryguje ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może u Ciebie wywoła mocniejsze wrażenia, bo z tego co czytam, wielu osobom bardzo się podoba. :)

   Usuń
 35. Bardzo głośno o tej książce, temat interesujący. Z chęcią bym ją przeczytała. Wcześniejsza książka autorki również chodzi mi po głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Czytałam Margo i bardzo, bardzo mi się podobała. Mimo, że autorka zbiera dość negatywne opinie to akurat ja ją uwielbiam. Bad mommy to pozycja obowiązkowa dla mnie. Już niedługo się za nią będę zabierać, najpierw muszę ją w ogóle kupić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka "Margo" też zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, ujął mnie jej klimat i dobrze poprowadzona intryga. :) "Bad mommy" nie do końca spełniła moje oczekiwania, ale może Tobie bardziej się spodoba. :)

   Usuń
 37. Przeczytałam i mogę śmiało ją polecić :)

  OdpowiedzUsuń