wtorek, 11 lipca 2017

RACHUNEK OBCEGO SUMIENIA Mirosław Prandota

[PRZEDPREMIEROWO]

"Niech pan jeszcze powie, czy Polacy wybaczyli już Niemcom to, co się stało?... Być może tak, bo czas leczy rany, ale nie oznacza to wcale, że stracili pamięć."

Wieś Czarny Las, zaledwie dwadzieścia pięć kilometrów od Gdańska, zgodna koegzystencja społeczności, polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Wszyscy są dla siebie dobrymi sąsiadami, służą pomocą, kiedy sytuacja tego wymaga, wspólnie bawią się i obchodzą lokalne święta. Sankcjonują mieszane małżeństwa, popierają przyjaźnie między członkami różnych nacji, bezpośrednio wyrażają życzliwość i uczynność. Wybucha druga wojna światowa, społeczne nastroje diametralnie zmieniają się. W ludziach odzywają się najmroczniejsze, najgroźniejsze i najokrutniejsze cechy. Dla wielu przestają już liczyć się lata wzajemnego poszanowania, do głosu dochodzą partykularne cele, sąsiad dla sąsiada staje się wrogiem, zaś chęć przeżycia usprawiedliwia w ich oczach świadome szkodzenie innym, szpiegostwo, donosicielstwo i służenie zabójczej niemieckiej ideologii, która doszła do władzy także w czarnoleskiej okupowanej wsi. Ale nie we wszystkich duszach tli się zło, u wielu pomimo przerażających doświadczeń życiowych, nadal pozostaje w sercach dobro i prawość, choćby dzielenie się ubogimi zapasami jedzenia czy pragnienie uratowania żydowskiego dziecka mimo grożących śmiertelnych konsekwencji. Jednak czy strach, trwoga i panika nie złamią tych ostatnich, nie przeciągną na stronę nikczemności i podłości, nie skłonią do czynów, których później trzeba będzie się wstydzić? 

"Nie można do końca życia myśleć o zemście... Człowiek dojrzewa, przewartościowuje pewne sprawy, przeżywa je na nowo."

Sprzedany przez polską matkę półtoraroczny chłopiec, syn niemieckiego dziedzica bogatego chłopa, wychowany przez zamożnych polskich kupców, po latach tęsknoty za biologicznymi rodzicami, jako dorosły człowiek, szanowany profesor, stara się załatać dziury w życiorysie, powrócić do korzeni, uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Pomimo miłości i akceptacji adoptowanych rodziców i tak czuje pewną pustkę, ciężar wyjaśnienia tajemnic, które zakradły się do jego życia, a także dwoistość tożsamości, dążenie do spełnienia i odnalezienia wewnętrznego spokoju. Próbuje zrozumieć zarówno polską, jak i niemiecką perspektywę spojrzenia na świat, właściwie zinterpretować ślady wojennej i powojennej spuścizny. Niezwykle trudno przebić się przez rozpowszechnianą propagandę niemiecką, przywołać na powierzchnię wyrzuty sumienia u tych, których winy są niekwestionowane, wytłumaczyć im pozorność własnej wyjątkowości. Maski zła przyjmują różne oblicza, nawet wiele lat po wojnie, nadal są konserwowane i umieszczane w widocznych miejscach. Czyż przywoływane wspomnienia nie są zafałszowane chęcią usprawiedliwienia się, gdyż zdrowy umysł odrzuca dręczące wyrzuty sumienia wobec popełnionych bestialsko zbrodni? Jakże przeogromna okazuje się rozbieżność między mitem bohaterskich czynów a ukrywaną przed własnym sumieniem prawdą? 

"Jeszcze nigdy na świecie tak nie było, żeby jakiś okupant został na zawsze tam, gdzie wlazł w szkodę, bo wcześniej albo później ludzie znaleźli sposób, żeby się go pozbyć."

Mirosław Prandota nakłania czytelnika do zastanowienia się, na ile na młodszych pokoleniach spoczywa odpowiedzialność za zbrodnie ojców i dziadków? Jak podsycana latami nienawiść i chęć zemsty są w stanie nieodwracalnie zmienić człowieka, przyćmić blask pozytywnych odczuć, zatruć radość z życia, odciągnąć od wiary w drugiego człowieka? Czy na echach utraconego szczęśliwego dzieciństwa, odebranych bezpowrotnie marzeniach, poczuciu dotkliwej i nie do naprawienia krzywdy, można zbudować pogodne i wartościowe życie? Jak wymazać krwawy blask świadectw utraty człowieczeństwa, przebaczyć dręczącą serce utratę członków rodziny, nie karać za ogromne cierpienie najbliższych? W jaki sposób pogodzić się z niemocą cofnięcia przeszłości, niemożliwością zawrócenia biegu historii, niezaspokojeniem pragnienia wymazania z pamięci bolesnych wydarzeń? Dlaczego niewyrównane rachunki między oprawcą a ofiarą nie pozwalają na odnalezienie pełnej własnej tożsamości? Ale to również dojmujący obraz życia czarnoleskiej wsi w powojennej socjalistycznej rzeczywistości, kiedy jeden okupant zastąpił drugiego, jedynie słusznej poprawności politycznej, wszechobecnych propagandowych haseł, na siłę upowszechnianych spółdzielczych koncepcji, degradacji rolnictwa, kolejnego eliminowania ludzi, wywózek na Syberię. Autor interesująco prowadzi narrację, sugestywnie opisuje realia, kreuje przekonujące postaci, zaskakuje scenariuszem zdarzeń, atrakcyjnie splata wątki fabuły, odwołuje się do etycznych dylematów i złożonej natury człowieka. Chętnie zagłębiamy się w książkę, wyzwala wiele emocji i refleksji, zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 318 stron, premiera 14.07.2017
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok. :)

99 komentarzy:

 1. To może być bardzo ciekawa pozycja, a skoro polecasz, na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam te książkę w zapowiedziach, jednak nie zwróciła mojej uwagi. Dopiero po Twojej recenzji, patrzę na nią z innej perspektywy. Może sie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężki, ale ważny i ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej tak, podany z wyczuciem i głębokim zrozumieniem. :)

   Usuń
 4. Bardzo zachęcająca recenzja. Lubię książki, które skłaniają do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich właśnie bodźców czytelniczych nam często potrzeba. :)

   Usuń
 5. Tematyka II wojny światowej jest wyjątkowo trudna. Ja miałam możliwość poznać relacje osób, które widziały zbrodnie UPA. W trakcie wojny najbardziej cierpią niewinni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko czemu ludzie nie wyciągają wniosków z tych bolesnych lekcji historii?

   Usuń
 6. Podobne sytuacje zdarzały się niestety także na naszej wschodniej granicy. Wojna wyzwala w ludziach najgorsze cechy, mam wrażenie, że wtedy wiele osób swoje okrucieństwo tłumaczy wojną i nią się zasłania. A chodzi przecież o to, żeby nadal zostać człowiekiem

  OdpowiedzUsuń
 7. Na tą książkę już od początku ujrzenia zapowiedzi mam ochotę, a po Twojej recenzji tylko jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmmm, intrygująca lektura, na pewno będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat bardzo ciekawy, ale również niełatwy... Nie wiem, czy sięgnę, ale nie wykluczam ;)

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi bardzo interesująco, a za razem smutno. Nie wiem czemu, ale odniosłam wrażenie, że przy tej książce na pewno wyleje sporo łez.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocne emocje autor wyzwala w czytelniku, jednak wszystko z wyczuciem, odpowiednią formą.

   Usuń
 11. Tym razem nie jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że książka daleka jest od Twoich zainteresowań. :)

   Usuń
 12. zapomnieć nie wolno ale żyć nienawiścią też nie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawi mnie ta tematyka. O książce słyszę pierwszy raz, ale Twoja recenzja zwróciła moją uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto książkę uwzględnić w planach czytelniczych, zdecydowanie. :)

   Usuń
 14. Mam wrażenie, że ta powieść skłoniłaby mnie do refleksji, a to zawsze bardzo sobie cenię. Tytuł warty uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 15. Już same cytaty są zachęcające, bo tematyka jest mi bliska, ale dzięki Twojej recenzji wiem, że to książka jak najbardziej dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zawsze mnie ciekawiło "dziedziczenie" grzechów ojców/ przodków...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak młodsze pokolenia biorą na siebie odpowiedzialność, albo przeciwstawnie, odrzucają niewygodne fakty.

   Usuń
 17. oh, bardzoo intrygujące! Dziękuję za recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Temat trudny, a postawione pytanie o odpowiedzialność za winy przodków - ciekawe. Zapisuję sobie na liście książek-do-przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka wydaje się naprawdę ciekawa, powinnam po nią sięgnąć :)
  http://podroozdokrainyksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Taki powrót do korzeni po tak bolesnym przeżyciu może okazać się ciekawą przygodą czytelniczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadziwiające, jak bardzo potrzebujemy mocnego osadzenia w naszych korzeniach, silnej tożsamości i wewnętrznej harmonii, aby móc podążać przez życie z podniesioną głową.

   Usuń
 21. Choć to nie mój styl, zapowiada się ciekawie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaciekawiłaś mnie szczególnie tą recenzją, będę musiała sięgnąć po tę pozycję ;)
  Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Muszę tę książkę przeczytać!!! Koniecznie! Od dawna żaden opis nie wciągnął mnie tak bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 24. Drugi cytat bardzo mi się podoba, jest bardzo mądry życiowo.

  OdpowiedzUsuń
 25. Po Twojej recenzji widzę, ze warto wziąć pod uwagę ten tytuł, chociaż to ciężkie klimaty. Wiem, ze mojej siostrze bardzo by się spodobała książka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że bardzo się cieszę, iż miałam okazję zapoznać się z książką. :)

   Usuń
 26. A to w sumie ciekawy temat. Skłania do przemyśleń, refleksji. Czasem warto przeczytać taką książkę, ale trzeba dla niej odnaleźć odpowiedni czas.

  Pozdrawiam
  Babskie Czytanki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, czekała na swój czas, tak aby jak najwięcej z niej wyciągnąć dla siebie. :)

   Usuń
 27. Klimat zdaje się nieco ciężkawy, ale recenzja zdecydowanie zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tematyka nie jest łatwa, ale warto się z nią zmierzyć. :)

   Usuń
 28. Zapowiada sie niezwykle interesujaco i porusza tematy, o ktorych chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawie się prezentuje. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zachęcająca recenzja. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 31. "Mirosław Prandota nakłania czytelnika do zastanowienia się, na ile na młodszych pokoleniach spoczywa odpowiedzialność za zbrodnie ojców i dziadków?"

  Dobre pytanie. I chyba działa też w drugą stronę: na ile to, co robią dzieci i wnuki - obarcza rodziców i dziadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko wzajemnie ze sobą powiązane, sprzężenie zwrotne. :)

   Usuń
 32. Książka wydaje się być dość ciężka i wymagająca głębszego skupienia się nad nią, ale sama historia i rozterki wewnętrzne bohatera przekonują mnie, żeby jednak po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, propozycja czytelnicza na spokojne i uważne zaczytanie. :)

   Usuń
 33. Trudny temat, nie wiem czy dla mnie, ale o historii trzeba mówić i nie wolno zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sztuką jest pamiętać bez nienawiści i chęci zemsty, wciąż się tego uczę.

   Usuń
 34. Pewnie i chciałabym przeczytać ale boje się, że będę płakać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne, aby książka wywoływała w nas emocje, dzięki temu czujemy, że do nas przemawia. :)

   Usuń
 35. Jutro premiera - Koniecznie muszę tę książkę kupić ! Tematyka, która bardzo mnie interesuje - i ta wojenna, i adopcyjna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak przypuszczałam, że uwzględnisz książkę w swoich planach czytelniczych. :)

   Usuń
 36. Brzmi ciekawie. Mam wrażenie, że klimatem przypomina "Erynie" lub "Prawiek i inne czasy". Na pewno przeczytam ☺

  OdpowiedzUsuń
 37. Wezmę pod uwagę :) Teraz czas na książko-podręczniki finansowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko przychodzi odpowiedni czas, życie weryfikuje nasze założenia i plany. :)

   Usuń
  2. Teraz odkryłem storytel.pl - ciężko mi się oderwać :) Korzystasz z audiobooków?

   Usuń
  3. Staram się ich unikać, wolę sama nadawać barw narracji. :)

   Usuń
 38. Ja nie do końca rozumiem takie rozpamiętywanie - owszem, warto znać swoją historię. Jednak, czy wieczne rozdrapywanie ran cokolwiek może zmienić, oprócz wzmagania poczucia złości i właśnie - niewyrównanych rachunków?

  OdpowiedzUsuń
 39. Strasznie smutne, ale też bardzo ciekawe. Podejrzewam, że warto sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w moim odczuciu, zdecydowanie warto uwzględnić książkę w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 40. Ciekawe czy ludzie kiedyś zrozumieją, że miejsce urodzenia nie wyznacza naszej wartości, że nie byłoby wojen gdybyśmy się na nie nie zgadzali.. a co do książki to może być to interesująca pozycja

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo zaciekawiła mnie ta tematyka :) Myśle, ze chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 42. Tematyka II wojny jest bardzo intrygująca dla wielu osób, pewnie znajdą się amatorzy. Niestety ja na pewno nie sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 43. Więcej takich artykułów, dobrze się czyta będę śledzić świetny blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 44. Myślę, że ten temat zawsze będzie na czasie. Gratuluję świetnych tekstów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Zgadza się, pamięć o tych wydarzeniach powinna trwać.

   Usuń
 45. Chętnie sięgnę, bo ta ksiązka może być interesująca :)

  OdpowiedzUsuń