wtorek, 16 kwietnia 2019

ŻYCIE 3.0 Max Tegmark

[PREMIEROWO]

 CZŁOWIEK W ERZE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

"Jeżeli będziemy ulepszać technologię z wystarczającą dbałością, dalekowzrocznością i taki planowaniem, aby uniknąć pułapek, to życie może kwitnąć na Ziemi i daleko poza nią przez wiele miliardów lat, co wykracza poza najśmielsze marzenia naszych przodków."

Decyzja sięgnięcia po książkę spowodowana była chęcią porównania, jak bardzo rozwinęły się prace nad sztuczną inteligencją od czasu ukończenia przeze mnie studiów z zakresu informatyki i cybernetyki, gdzie sporo mówiło się o AI. Upłynęło niemal trzydzieści lat a wciąż człowiek stawia mnóstwo pytań odnośnie sztucznej inteligencji, nadrzędnym pozostaje - jak postęp AI zmieni przyszłość życia i znaczenie bycia człowiekiem? Era sztucznej inteligencji może rozwinąć się różnymi scenariuszami i ich następstwami, jako gatunek mamy możliwość przyczynić się do obrana jednej ze ścieżek i odpowiednio do niej przygotować. A może wręcz odwrotnie, szala przesunie się w kierunku ogromnego zagrożenia, jakim jest przejęcie kontroli AI nad światem. Niewątpliwie rodzi się sporo kwestii, nad którymi należy popracować, wykazać się umiejętnością bieżącego rozwiązywania problemów i wybiegania w bardzo daleką przyszłość.

Max Tegmark przeprowadza czytelnika przez szereg zagadnień bazujących na fizyce, sporo w tym entuzjastycznych podejść, ale i alarmujących wątpliwości, czy natychmiast budzących się kontrowersji. Wszystko warunkuje konieczność wyznaczenia kluczowych celów dla przyszłości sztucznej inteligencji i gatunku ludzkiego. Autor podchodzi do tego z różnorodnych perspektyw, uwzględniających również filozofię i etykę. Wychodzi od spojrzenia na etapy życia, jak biologia, kultura i technologia. Przytacza myśli cyfrowych utopistów, technosceptyków i członków ruchu na rzecz dobroczynnej AI. Szeroko definiuje inteligencję, świadomość i byt. Zerka na możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w każdej dziedzinie funkcjonowania człowieka. Wkracza między innymi w zajmujące kwestie kosmicznego osadnictwa, tuneli czasoprzestrzennych, losów Wszechświata, innych inteligentnych form życia. Jak bardzo przekształcimy się z homo sapiens w homo sentiens, czy i kiedy przekroczymy granice, w jaki sposób zacznie się to dziać?

Publikacja składa się z dziesięciu bloków. Wstępem jest dające wiele do myślenia fantastyczne opowiadanie. Rozdziały przyjmują postać ciekawego wykładu, rozpoczynają się frapującymi pytaniami i problemami, wnikają w odpowiedzi i rozwiązania w zgodzie ze współczesnymi zdobyczami myśli futurologicznych, zamykają się skondensowanym podsumowaniem istotnych pojęć. Narracja przyjemna i przyjazna, swobodnie prowadzi po różnych tematach, nie przeraża żargonem technicznym, wzbogacona ilustracjami. Książkę kończy epilog poświęcony Instytutowi Przyszłości Życia (Future of Life Institute), którego współzałożycielem jest autor, a który zajmuje się zagrożeniami egzystencjalnymi stojącymi przed ludzkością, w tym ryzyka wynikającego z zastosowania zaawansowanej AI, wspiera badania i inicjatywy na rzecz ochrony życia i rozwijania optymistycznych wizji przyszłości. Mam wrażenie, że choć FLI przedstawiono na ostatnich stronach, to jego promowanie stało się jednym z ważniejszych powodów napisania książki.

4/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa (fizyka), 448 stron, premiera 16.04.2019 (2017)
tłumaczenie Tomasz Krzysztoń
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

42 komentarze:

 1. Coś w sam raz dla umysłów ścisłych, a ja humanista :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaję, że recenzja mnie zaintrygowała. Ostatnio mało sięgam po tego typu publikacje, ale tę przeczytam chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka na inny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. O to jest coś dla mojego męża, zapiszę sobie, może sprawię mu na urodziny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, coś dla mnie, przypuszczam, że mi się spodoba! Nie wiem czy w ocenie 6/6, ale może podobnie jak u Ciebie! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowałaś mnie powiem ci. Chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 8. To coś dla mnie, bo temat tak mocno mnie intryguje, co i przeraża

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujaca książka autor jest wizjonerem na miarę naszych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka dla mnie fascynująca i przerażająca jednocześnie. Najczęściej boimy się nieznanego, stąd pewnie moje obawy. Chętnie dodam tą książkę do mojej listy do przeczytania. Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem na lekturę się nie skuszę, ale wierzę Twojej opinii :)

  OdpowiedzUsuń
 12. tym razem co prawda nie mój klimat, ale przesyłam dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I mnie bardzo fascynuje temat sztucznej inteligencji. Jak udźwignie to ludzkość? Jak to się rozwinie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawet wiem, komu mogłabym tę książkę sprezentować ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tym razem podziękuję. Myślę, że ta książka nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 16. Brzmi ciekawie. Ja z tematow sztucznej inteligencji zatrzymałam się na Lemie 😂

  OdpowiedzUsuń
 17. Tematyka bardzo ciekawa. Myślę, że warto sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fizyka to kompletnie nie mój konik dlatego tym razem też sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Przeczytam na pewno, bo temat sztucznej inteligencji i zagrożeń z nią związanych bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 20. To książka idealna dla mojego brata

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow, bardzo fajna! Trochę etyki, kosmologii - ciekawe połączenie. Bardzo lubię takie moralne zagwozdki, które na dzień dzisiejszy są nie do przejścia, a za kilka lat stanie się to normą.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ostatnio fascynuje mnie fizyka, którą w szkole traktowałam od niechcenia, więc z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja chyba jestem za mało rozgarnieta na takie tematy😆

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawa tematyka, czuję się zachęcona :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Klasyczna seria! Nigdy nie zawodzi!

  OdpowiedzUsuń
 26. To może być coś dla mnie. Fascynuje mnie fizyka, i choć nie mam umysłu ścisłego to chętnie przeczytam. :) Tym bardziej, że sztuczna inteligencja to trudny temat, lekko przerażający.

  OdpowiedzUsuń
 27. Książka porusza tematy aktualnie będące chyba jednymi z najpopularniejszych w ostatnim czasie. Z chęcią poświęcę tej książce więcej czasu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 28. Mnie rozwój sztucznej inteljgencji z jednej strony fascynuje - z innej trochę przeraża. Faktycznie towarzyszy temu wiele kontrowersji i moralnych dylematów.

  OdpowiedzUsuń
 29. Gatunek i tematyka idealnie wpisuje się w gust czytelniczy mojego chłopaka, więc podsunę mu ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Tematyka książki naprawdę bardzo mnie zainteresowała i z chęcią zagłębiłabym się w lekturze, jednak mój problem polega na tym, że takie książki często mnie nudzą. W tym wypadku o wiele bardziej wolałabym zobaczyć film.

  OdpowiedzUsuń
 31. Chyba raczej nie dla mnie ta książka, nie kusi mnie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Lubię takie naukowe tytuły i bardzo chętnie skuszę się na tę książkę po Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Oj fizyka to nie moja klimaty także i ta książka się zainteresuje

  OdpowiedzUsuń
 34. Brzmi naprawdę ciekawie! Aż się dziwię, że sama nie zauważyłam tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 35. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy ukończyli studia z cybernetyki. Dla mnie jest to temat dosłownie z kosmosu. Literki, cyferki, wykresy, wzory...o już mam przed oczami ścianę liczb. Sztuczna inteligencja to nie moja bajka, mimo wszystko podziwiam ludzi którzy w tym siedzą, bo ułatwiają nam życie i to znacznie. Byle tylko nie przekroczyli tej "magicznej" granicy, zza której nie będzie już powrotu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Sztuczna inteligencja zawsze będzie budzić obawy, bo jakby nie patrzeć, jest ona czymś kompletnie nieznanym dla wielu z nas, co od razu nakazuje czuć przed tym strach. I w sumie może mamy się czego obawiać, bo może być ona zarówno nieobliczalna jak rasa ludzka, ale czy na pewno musi? No cóż, czas pokaże wraz z jej rozwojem.
  A co do książki, to jeszcze nad nią pomyślę, ale nie mówię jej nie. ;)

  OdpowiedzUsuń

 37. Bardzo interesuje mnie rozwój sztucznej inteligencji. Lubię czytać na ten temat rozmaite artykuły. Jestem niesamowicie ciekawa, w jakim kierunku to wszystko pójdzie. Po tę książkę sięgnę z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 38. Z fizyką nigdy nie było mi po drodze, ale temat sztucznej inteligencji jest interesujący! Trendy Mama

  OdpowiedzUsuń
 39. Przyznam szczerze że temat sztucznej inteligencji jak i jej wpływu na naszą przyszłość mocno mnie niepokoi. Może to nieco zabawne, ale w głowie mam obraz świata w którym roboty przejmują kontrolę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ostatnio czytałam bardzi eciekawy artykuł o sztucznej inteligencji- a to dlatego, że jej badaniem zajmuje się chłopak z mojego miasta :)

  OdpowiedzUsuń