piątek, 6 stycznia 2023

KRÓLOWA MARGOT

ALEKSANDER DUMAS

TRYLOGIA O WALEZJUSZACH tom 1

„W poniedziałek 18 sierpnia 1572 roku w Luwrze obchodzono wielką uroczystość.”

Chwytając książkę trzeba nastawić się na wejście w zupełnie inną epokę, drugą połowę szesnastego wieku, francuski dwór i religijną wojnę. Ciekawie zagląda się w życie historycznych postaci, z ujęcia minionej przeszłości, ale również ciemnych ludzkich przywar. Intryga doprowadzona do perfekcji, pogoń za władzą, zemstą, ambicjami nie ma sobie równych. Gęsto od ludzkich przywar, knowań, spisków, bezwzględnych mordów i jakże licznych romansów. Różnorodne charaktery i osobowości kotłują się w politycznych uwarunkowaniach i okolicznościach. 

Dwór siedliskiem manipulacji, podstępów i matactw, wszystkiego byle tylko postawić na swoim. Dekadencja, zakłamanie i fałszywość zaglądają w każdy zakamarek pałacowych realiów, sprytnie oplatają ludzkie losy i bezwzględnie niszczą wrogów. Toksyczne plany i niosące śmierć trucizny, a przy tym miłosne uniesienia i dowody przyjaźni. Dynamiczne rytmy, wiele się dzieje, aura pojedynków, krwawych incydentów, niepokojących spisków. Aleksander Dumas potrafi barwnie sportretować postaci, czasem naciąga intensywność kolorów, lecz dzięki temu podchwytujemy jego wyobrażenia i dokładamy własne. Powieść szybko się poznaje, przyjazna narracja, ciekawie wciąga, trzyma w napięciu, umożliwia podróż w czasie. W sam raz na satysfakcjonujące weekendowe czytanie i zerknięcie w pasjonującą ludzką naturę. Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z pierwszym tomem "Hrabia Monte Christo" i drugim "Hrabia Monte Christo".

4.5/6 – warto przeczytać
powieść historyczna, klasyka, 704 strony, premiera 15.06.2022 (1845), tłumacz nieznany
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

4 komentarze:

 1. Ze względu na obszerność tego wydania na pewno świetnie sprawdzi się w roli weekendowej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię czytać książek historycznych. Ta też nie jest dla mnie, za to mój mąż chętnie by po nią sięgnął.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyka jest w cenie, lubię sięgać po takie powieści i wracać do nich nawet po latach

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nie jestem skłonna do czytania książek historyczno-biograficznych, jednak ten niejako klasyk miałabym komu polecić. Podziwiam za wytrwałość w czytaniu.

  OdpowiedzUsuń