czwartek, 30 marca 2023

ESCAPE ROOM

CHRISTOPHER EDGE

"Nie przyjmujcie niczego na wiarę. Niczemu nie ufajcie. Odpowiedź może być ukryta nawet w najmniej spodziewanym miejscu."

Jestem przekonana, że właśnie dzięki takim książkom można przekonać młodych odbiorców do czytania. Powieść napisana w zgrabnym i przyjaznym stylu, z fantastyczną równowagą między przygodami a tajemnicami, z fenomenalnym poczuciem stopniowania napięcia, i tym co bardzo sobie cenię, czyli traktowaniem młodych czytelników na poważnie, uświadamiania im, że sami potrafią wpadać na właściwe tropy, rozwiązywać logiczne zagadki, działać chociaż fabuła wypełniona po brzegi niebezpieczeństwem. To również spojrzenie na wagę odwagi, determinacji i odpowiedzialności. Nawet dwunastolatka jest w stanie aktywnie uczestniczyć w misji ratowania świata, gdzie w zasadzie od każdej jej decyzji zależy powodzenie lub klęska. Wybrana do ocalenia ludzkości staje się jej ostatnią nadzieją. 

Szalenie barwna i dynamicznie przebiegająca akcja, incydent goni incydent, tak wiele się dzieje, że czasem trudno złapać oddech, ale nie ma się co dziwić, w końcu presja czasu nieustannie rośnie. Znajdywanie właściwych rozwiązań prowadzących ku wyjściu z sekretnych pomieszczeń postawione na wysokim poziomie, czasem trzeba wykazać się sprytem, kiedy indziej zajrzeć we własne lęki, posiłkować się wiedzą, lub tylko pozornie nieświadomie zdać się na łut szczęścia. Wskazówki zmyślnie poukrywane, wiele wariantów możliwości, ale tylko jeden słuszny. Nie jest łatwo znajdywać odpowiedzi zanim będzie za późno, a następnie natychmiastowe przejść do nowych zadań, równie wymagających i wciągających. Wszystko wydaje się elementem zwykłej gry, ale czy na pewno? 

Christopher Edge nie ucieka od groźnych wydarzeń, gra potrafi niszczyć uczestników, a zakończenie fenomenalnie przebiega, w zaskakujących i dających do myślenia rytmach. Fantastyczna powieść, świetnie się przez nią przechodzi. Niekiedy momentami nieco powiela się, jednak schemat escape room ma to właśnie do siebie. Ami jako kluczowa bohaterka szybko zyskuje sympatię czytelników. W arcytrudnym wyzwaniu towarzyszą jej entuzjastycznie nastawiona do świata Adjoa, kapitanka drużyny, tajna broń ekipy, nieco przemądrzały Oskar, z niszczycielskimi skłonnościami, biegły w odnajdywaniu różnych rzeczy Ibrahim, rewelacyjnie kojarzący fakty, i Min kochający superbohaterów, mózg drużyny. Przenosimy się na strych, statek kosmiczny, do biblioteki, majańskiej świątyni, centrum handlowego, bezludną wyspę. Wszędzie intensywne wrażenia i niepokojące prawdy, niezbędna jest logika, strategia i różne umiejętności. Diabelsko trudne wyzwanie, tylko dla odważnych i zdeterminowanych, przygotuj się na intrygującą i niebezpieczną przygodę.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura dziecięca, wiek 6+, premiera 18.05.2022
240 stron, format 12,3cm x 19,4cm, tłumaczenie Agnieszka Walulik
Tekst powstał w ramach współpracy z Szkrabajki.pl

8 komentarzy:

 1. jak na literaturę dziecięcą to okładka wygląda dość mrocznie, co do zawartosci sama bym przeczytała
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem przekonana, czy książka z taką okładką nadaje się dla dzieci w wieku 6 lat, ale sam pomysł wydaje mi się na prawdę ciekawy. Może nawet Hanię by ta książka zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie ta książka nie zrobiła większego wrażenia, choć miałam względem niej spore oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo fajnie, jestem ciekawa czy moje dzieciaki są już w odpowiednim wieku na korzystanie z takich przygód.

  OdpowiedzUsuń
 5. Patrząc na okładkę nie powiedziałabym że to książka dla dzieci i sama takiej nie dała bym córce

  OdpowiedzUsuń
 6. No no, bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką. Cieszę się, że da się ją czytać i że traktuje młodzież z szacunkiem, a nie jak debili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem raczej nie zamówię tej pozycji dla mojej córki. Myślę, że nie do końca to jej klimat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie powiedziałabym, że jest to książka dla dzieci w wieku 6 lat. Okładka trochę wygląda na "bardziej dorosłą". Sama treść też do mnie nie przemawia tym razem.

  OdpowiedzUsuń