niedziela, 5 marca 2023

CYNGIELKI, GWARDZISTKI, TERRORYSTKI. POLKI, KTÓRE ZABIJAŁY DLA SPRAWY

[PRZEDPREMIEROWO]

MICHAŁ WÓJCIK

„Oto historia kobiet, które miały krew na rękach. Z przekąsem można powiedzieć, że to jest właśnie „wyklęta” część polskiej historii.”

Premiera książki przypada na Dzień Kobiet, i bez względu na to, jak wiele z nas go obchodzi, warto by było w tym dniu ściągnąć myśli na kobiece dokonania w ekstremalnie trudnych i wymagających czasach. Michał Wójcik proponuje zapoznanie się z portretami niezwykłych dziewcząt i pań, które wymknęły się swojej epoce. Nie patrząc na niebezpieczeństwo misji i stereotypowe męskie podejście do pań w zbrojnych organizacjach, parły do przodu w wyznaczonych sobie celach. Broniły ojczyzny i prawa do wolności. Stanęły na wysokości w ciężkich wyzwaniach stworzonych przez historyczną sytuację. Dawały przykład innym, w tym panom, przekonując męskich dowódców o swoich umiejętnościach, zdolnościach i determinacji. Niekiedy same zajmowały dowódcze stanowiska. Chociaż przez wielu obserwatorów, komentatorów politycznych i interpretatorów historii były traktowane jako tło w krwawej i bezwzględnej walce o słuszną sprawę, to należy się im docenienie dokonań i utrwalenie w pamięci społecznej. 

Pokolenia podlegają wymianie, odchodzą bohaterki, umierają świadkowie, czas zaciera wspomnienia, zlewają się różne historie, zmniejsza się baza dokumentów, ale mimo wszystko warto chwytać świadectwa aktywności Polek zabijających dla sprawy, docierać do prawdziwych historii, starać się wyjaśniać niedomówienia, rozwiewać wątpliwości, objaśniać szerszy kontekst i indywidualne okoliczności. Stawiam się w wyobraźni na miejscu dzielnych i odważnych kobiet, podziwiam zaprzeczanie bierności i pragnienie wzięcia spraw we własne ręce. Nie wiem, czy sama byłabym zdolna do takich poświęceń w ramach działania na rzecz niepodległości. Mam nadzieję, że stanęłabym na wysokości zadania, przełamała wewnętrzne opory, pogodziła się z grożącymi konsekwencjami, poradziła sobie z bitewnymi emocjami, znajomością goryczy ewentualnej porażki. Udział w bezpośrednich akcjach zbrojnych, wysadzanie torów i mostów, rozpracowywanie celu zamachu, używanie trucizny, akcje ekspropriacyjne, organizowanie plutonu bojowego, kontrwywiadowcza działalność, transport broni. Ileż w tym wszystkim kobiety musiały mieć zimnej krwi i odwagi, tym bardziej, że zdarzało się błędne zarządzanie, bolesne pomyłki, perfidne zdrady, niesprzyjające sploty okoliczności. Czasem na moment gubiłam się w licznych pseudonimach bohaterek, ale przecież taka była specyfika ukrywania prawdziwej tożsamości i mylenia wywiadu wroga.

4/6 – warto przeczytać
biografia, 304 strony, premiera 08.03.2023
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.

12 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja czytelnicza. Na Dzień Kobiet faktycznie w sam raz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też nie wiem, czy byłabym do tego zdolna - ale czasy były jakie były i nie da się tego przewidzieć z perspektywy współczesnego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu literaturę, ale nie wiem czy ta konkretna biografia jest dla mnie. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka brzmi ciekawie, zaintrygował mnie ten tytuł. Chętnie zajrzę do tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 5. To fakt, pseudonimy i mylenie wroga w tamtych czasach były niezbędne i bardzo popularne.

  OdpowiedzUsuń
 6. nie przepadam za takim gatunkiem ksiązki, ale ta ksiązak mnie zaciekawiła, chętnie bym ją przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 7. Bohaterki musiały miec dużo siły i samozaparcia by przekonać do siebie dowódców oraz potem działać w trudnych realiach

  OdpowiedzUsuń
 8. W życiu czytałam tylko dwie biografie - Michaela Jacksona i Freddiego Mercury. Inne jakoś mnie do siebie nie ciągną, więc to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest to książka dla mnie. Rozumiem, że ta tematyka może się komuś podobać. Ale ja nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sam tytuł już zachęca do poznania tej lektury, kobiety te nie miały łatwo.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na dzień dzisiejszy nie wiem jak zachowałabym się w takich sytuacjach. Zapewne podobnie, bo zadziałałby instynkt. Po prostu MAMA

  OdpowiedzUsuń
 12. Biografie to nie moja bajka, więc po nie nie sięgam. Moja ciocia lubi czytać biografie, więc podsunę jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń