piątek, 24 marca 2023

UCZUCIA. ĆWICZENIA DLA DZIECI

DIANE ROMO

„Twoje uczucia mają wpływ na twoich rodziców, braci i siostry, nauczycieli i kolegów z klasy.”

Nauka powiązania myśli, emocji i zachowania nie należy do łatwych, w zasadzie przez całe życie doskonalimy się w tej sztuce, a im wcześniej zaczniemy się przygotowywać, tym dla nas lepiej. Dlatego warto nawet z kilkulatkiem rozmawiać o rozwijaniu emocjonalnej świadomości, tworzenia niezależnego i niepowtarzalnego wewnętrznego świata, poznawania własnego charakteru. Przyglądanie się własnym uczuciom, opisywanie i definiowanie, dostrzeganie powiązań z konkretnymi sytuacjami, przekłada się nie tylko na poznawanie otaczającego świata i rozumienia rzeczywistości, ale również na właściwe artykułowanie własnych pragnień i marzeń, branie odpowiedzialności za swoje czyny, nawiązywanie zdrowych relacji społecznych, odnalezienia się w grupie. 

Warto pomagać dzieciom w dostrzeganiu różnic w zachowaniach rożnych osób i skutków wywołanych przez określone reakcje. To przesłania szacunku, tolerancji wobec odmienności i niepowtarzalności, akceptacji siebie samego i prawa innych do tego samego. Praktyka podnosi kompetencje w każdej dziedzinie, także w przypadku rozumienia i panowania nad emocjami. Diane Romo proponuje pięćdziesiąt zadań dających dzieciom wsparcie we wprawianiu się i radzeniu sobie z emocjami, silnymi i wymagającymi, delikatnymi i newralgicznymi. Uczy obserwacji reakcji ciała na przeżywane emocje. Warsztaty zabaw, ćwiczeń i przykładów najlepiej sprawdzają się w misji rozumienia uczuć, ich przerabianie to cegiełki w rozwoju dziecka. Autorka zarysowuje tło, wyjaśnia, zachęca do poznania, proponuje szeroką skalę różnorodności zadań. Przekonuje, że uczucia istnieją naprawdę, są ważne, nie są ani dobre, ani złe. Szczęście, smutek, złość, strach, wstyd, ekscytacja, i ich dowolne wymieszania, nie powinny mieć żadnych tajemnic przed nami. Doświadczamy ich, wpływają na nasze życie, zatem warto przygotować się do tego, aby umieć je nazywać, oswajać, konstruktywnie wyrażać, wyrabiać sobie strefę komfortu i mieć kontrolę nad nimi. Na końcu książki pojawiają się wskazówki dla opiekunów.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura dziecięca, literatura edukacyjna, ćwiczenia, 94 strony, wiek 3+
premiera 22.02.2023 (2021), miękka okładka, format 20,3cm x 25,4cm
tłumaczenie Marzenna Rączkowska, ilustracje Marie Hermansson
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto.

11 komentarzy:

 1. Myślę, że to świetna książka dla rodziców, bo po prostu sami mają problem z wytłumaczeniem dzieciom uczuć - zwyczajnie sami mają z tym kłopot i nie rozumieją wielu rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno praca z emocjami oraz ich oswajanie są bardzo istotne przez całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki są bardzo potrzebne. Cieszę się, że ukazuje się ich coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię, gdy w książkach poruszany jest temat emocji. Są one bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to świetna propozycja dla rodziców młodszych dzieci. Praca nad uczuciami, ich zrozumieniem i opanowaniem jest bardzo ważna.

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę że to świetna propozycja dla rodzica :)
  ksiązka wydaje się na prawde pożyteczna !
  cudownego dnia dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie zeszyty ćwiczeń, mieliśmy kiedyś kilka i córka chętnie z nich korzystała

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak zeszyt ćwiczeń - uczucia, ale jestem zachwycona. To na pewno świetne doświadczenie zarówno dla dzieci jak i rodziców, którym czasem ciężko jest wychować dziecko, a dzieciom ciężko zrozumieć rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi interesująco. Myślę, że to bardzo ważne, żeby dzieciaki zrozumiały targające nimi emocje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa i na pewno pomocna książka. Nie da się ukryć, że mówienie o uczuciach jest trudne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że warto mieć taką książkę w domowej biblioteczce dla dzieci. Chętnie sobie zamówię.

  OdpowiedzUsuń