sobota, 18 marca 2023

PROTEKTOR

CONN IGGULDEN

ATEŃCZYK tom 2

„Wojna ujawnia prawdę o mężczyznach. Rzadko kiedy ich stwarza.”

Sokół spartański” zachwycił stylem narracji, charakteryzował się płynnością, szczegółowością i obrazowością. Równie mocno wciągnęłam się w „Bramy Aten”, pierwszy tom serii, zatem nic dziwnego, że nie mogłam doczekać się kontynuacji. „Protektor” utwierdził w przekonaniu, że książki Conna Igguldena niemal idealnie trafiają do mnie, są tym, czego poszukuję, w co chętnie zagłębiam się, co sprawia mi radość. Starożytność zawsze mnie przyciągała, poznawanie odległej historii sprawia wiele satysfakcji, przywołuje sporo refleksji o osiągnięciach i dokonaniach cywilizacji stanowiących podwaliny współczesnej polityki, gospodarki i kultury, a przy tym utrwala się świadomość niezmienności natury ludzkiej. Klasyczna odsłona greckich klimatów ekscytuje i pasjonuje, wzbudza podziw i zachwyt, ukazuje odmienności i oryginalności. Spartanie, Grecy, Macedończycy i Persowie, a w tle reprezentanci innych nacji, państw i miast. Wojny, które naznaczyły życie mieszkańców, wpłynęły na losy świata, o których mówiło się, mówi się i mówić się będzie nawet za kilkanaście wieków. Na trwałe wbiły się w historię ludzkości.

Conn Iggulden potrafił przybliżyć wszelkie niuanse historycznych zależności i uwarunkowań. Komfortowo czułam się w fabularyzowanej formie przybliżającej wydarzenia powiązane z konfliktem między Persami a Ateńczykami, wciągnięcia w niego innych. Do poznanych przez historyków faktów, owianych legendami, autor wplatał ciekawe domysły losów bohaterów, w dużej mierze oparte na wyobrażeniu o ówczesnych czasach, kontekście zdarzeń, niezwykłości armii, decydujących bitwach morskich, lądowych i dyplomatycznych, nietuzinkowych postaciach, podziwianych postawach. Stawiał nie tylko na przybliżenie politycznych, gospodarczych i społecznych uwarunkowań, ale też na ukazanie zwykłego życia miasta odbijającego się w sercach bohaterów. Postaci przekonywały, wyrażały szeroki wachlarz rozterek i emocji, brały współodpowiedzialność za ukochane Ateny, dla nich gotowe były poświęcić wszystko, nawet własną dumę i honor. Równocześnie wykazywały typowe dla rodzaju ludzkiego pragnienia wpływów, przejęcia władzy, ohydnej zdrady, zabarwiania marzeń krwistością zemsty. Dziesięć lat po słynnej bitwie pod Maratonem, kolejny raz Temistokles, Ksantyppos i i Arystydes, pomimo dzielących ich różnic, stanęli ramię w ramię w walce z perskim wrogiem Kserksesem. Stykali się w sferze bohaterstwa, odwagi, męstwa i poświęcenia dla ojczyzny. Dorastało i mężniało nowe pokolenie, Aryfron, Kimon i Perykles. Miażdżąca przewaga wojska i floty perskiej, ale ateński spryt i przebiegłość. Walka o przyszłość w roli wolnych ludzi albo niewolników.

5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść historyczna, 456 stron, premiera 07.02.2023 (2021), tłumaczenie Jerzy Moderski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

16 komentarzy:

 1. Nie przepadam za powieściami historycznymi, bo nie potrafię się przy nich skupić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam powieści historycznej, więc może skuszę się na obie części.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam jakiejś dobrze napisanej historycznej serii. Ostatnio chyba "1632". Musze sobie zapisać, bo te czasy mogą być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam żadnej historycznej serii, a takiej dobrze napisanej nie odmówie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powieści historyczne to nie moje klimaty. Jakoś nie umiem ich czytać, chociaż raz na rok jakąś przewinie się przez moje łapki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tych książek, ale lubię tematy starożytności i myślę, że to może być coś dla mnie. Może się słyszę w wolniejszej chwili. Recenzja świetna. Pozdrawiam, Asia z Pisane z uśmiechem

  OdpowiedzUsuń
 7. skor jest naprawdę warta uwagi to może sprawie tą książkę w prezencie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dla miłośników historii to może być dobry prezent.

   Usuń
 8. Chyba nie do końca moje klimaty czytelnicze, ale czasami można się zdziwić i dać porwać takiej lekturze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno jest się czym zainteresować. Tam też pewnie zrobię w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam historię i z chęcią sprawdzę za równo tą część jak i pierwszy tom. Myślę, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi bardzo ciekawie, przyznam, że Rebis rzadko kiedy zawodzi mnie swoimi wydaniami.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak rzadko sięgam po historyczne powieści, że z ta byłoby podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. ta powieśc historyczna mogłaby sie spodobać moje mężowi, mi na pewno nie, nie przepadam za tym gatunkiem
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejny raz książkę historycznej mówię "nie". Może kiedyś moje upodobania się zmienią i zacznę je czytać

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzę, że jesteś zadowolona z tej lektury. Nie jestem pewna czy mi by się ona podobała, ale to dlatego, że nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń