czwartek, 2 marca 2023

ENOLA HOLMES. SPRAWA CZARNEGO POWOZU

ENOLA HOLMES tom 7

NANCY SPRINGER

„Enola nie potrzebuje opieki. Enola nie musi pobierać nauk na pensji dla panien. Enola nie wymaga wydania za mąż. Przeciwnie, niech niebo ma w opiece mężczyznę, który byłby na tyle lekkomyślny, by jej się oświadczyć.”

Jak tylko dochodzą wieści, że wydany zostaje kolejny tom Enoli Holmes, natychmiast staram się do niego dotrzeć. Seria uwodzi z wielu ujęć, zapewnia porcję wyśmienitej zagadki kryminalnej i osadza ją w przyciągającym klimacie retro. Wabi przejrzyście podaną intrygą, atrakcyjnym ciągiem incydentów, często podszytych dobrym humorem. Kierowana do młodzieży, ale jako dorosła osoba z przyjemnością do niej zaglądam. Główny udział biorą wyjątkowe postaci, pierwszy prywatny detektyw Sherlock Holmes i zawodowa perdytorystka Enola Holmes.

Nancy Springer ma dar do pisania w lekkiej formie, swobodnie żongluje słownictwem minionej epoki, oprowadza po obyczajach ówczesnego społeczeństwa, zagląda do londyńskich dzielnic i na majątki reprezentantów wyższych sfer. W sprawie czarnego powozu nareszcie doczekuję się współpracy między sławnym detektywem i jego wyjątkowo sprytną młodszą siostrą. Próbują dojść do prawdy, co stało się z żoną hrabiego Dunhencha z Surrey, dlaczego siostra bliźniaczka nie może uwierzyć w jej śmierć. Aby nie zdradzać fabuły, nie wchodzę w szczegóły opisu, lecz ogólnie podkreślam, że autorka zwraca uwagę na sytuację kobiet pod koniec dziewiętnastego wieku, sposób traktowania, stawiane wymagania, (nie)przyznane prawa i męską dominację. 

Enola przedstawia się z bardziej dojrzej strony w stosunku do poprzednich tomów, ale wciąż z entuzjazmem wprowadza w życie zwariowane plany i śmiało podąża za przygodą. Chociaż wplątuje się w różne perypetie, często niebezpieczne, nie zwalnia tempa w udzielaniu pomocy pokrzywdzonym. Wprawia się w rozszyfrowywaniu ludzkich zachowań. Piętnastolatka imponuje umiejętnościami w dedukcji i smykałką do mistyfikacji. W celu poznania bliższych informacji o scenerii powieści, osobach zaangażowanych w rozkręcanie fabuły, konkretnych przypadkach rozszyfrowywania przestępczej działalności czarnych charakterów, zapraszam do opisu wrażeń z poprzednich odsłon serii o Enoli Holmes ("Sprawa zaginionego markiza", "Sprawa leworęcznej lady", "Sprawa złowieszczych bukietów", "Sprawa osobliwego wachlarza", "Sprawa szyfru na krynolinie", „Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej”).

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa, kryminał retro, 262 strony, premiera 22.02.2023 (2021)
tłumaczenie Elżbieta Gałązka-Salamon
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

11 komentarzy:

 1. Z olbrzymim zainteresowaniem zagłębiałam się w kolejne strony historii o Enoli. Podobało mi się jej zaskakujące zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sięgam po literaturę młodzieżową, więc nie jest to książka dla mnie. Znam jednak osobę, która może się nią zainteresiwać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria mnie kusi, zagadki detektywistyczne uwielbiam, więc chętnie sprawdzę

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak na młodzieżówkę to zapowiada się całkiem ciekawie. Może się skuszę kiedyś na tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki młodzieżowe chociaż jestem już dorosła🤣 zapewne sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla młodych, którzy lubią krótsze lektury i dużo akcji.

  OdpowiedzUsuń
 7. kryminał retro takiego gatunku jeszcze nie miałam okazji przeczytać aż jestem jego ogromnie ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam tą książkę w propozycjach wydawniczych ale to nie moje klimaty, więc nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubimy tę serię i tę bohaterkę. Każdy tom to wielka czytelnicza przyjemność!

  OdpowiedzUsuń
 10. Recenzje Kiti3 marca 2023 12:52

  Ten cykl jest tak świetnie napisany, że nigdy do końca nie mogę domyślić się rozwiązania sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że w wolnym czasie mogłabym się skusić na tę książkę. Jednak ostatnio mam go coraz mniej, więc nie nastąpi to prędko.

  OdpowiedzUsuń