sobota, 25 marca 2023

POZYTYWNE ZACHOWANIE. ĆWICZENIA DLA DZIECI

STACY SPENSLEY

„Nie ma złych uczuć!”

Bardzo cieszy, że powstaje coraz więcej atrakcyjnych książek przeznaczonych dla dzieci a obejmujących zagadnienia związane ze sztuką poznawania, rozumienia, oswajania i kontrolowania emocji. Kiedy dysponujemy mądrym zapleczem wiedzy o myślach, uczuciach i zachowaniach, i wykorzystujemy ją w praktyce, łatwiej jest zrozumieć samego siebie, swój charakter, pragnienia i marzenia, oraz uczestniczyć w życiu społecznym, odnaleźć się w grupie, spoglądać z empatią na innych. 

Niedawno prezentowałam „Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci”, teraz proponuję włączenie już nawet trzylatków w kolejną porcję pięćdziesięciu angażujących zabaw, gier i zadań, sprzyjających tworzeniu nawyków dobrego zachowania. Stacy Spensley zaczyna od słowa do opiekunów i wyjaśniającego powitania młodych czytelników. Następnie proponuje zestaw codziennych ćwiczeń ułatwiających funkcjonowanie w sferze uczuć. Przechodzi do gier i zadań uczących rozumienia i szanowania uczuć innych. Proponuje narzędzia do pracy i plany działania pomagające uporać się z silnymi emocjami. Szeroka paleta typów ćwiczeń sprawia, że sprawdzają się przy różnych potrzebach dzieci, pragnieniu samodzielnej pracy lub we współpracy z opiekunem, uwzględniają również aspekt potrzeb sensorycznych neuroróżnorodnych dzieci. Podczas wypełniania książki przez dzieci dostrzegłam, że chętnie wciągają się w misję zdobywania umiejętności pozytywnego zachowania, świadomości siebie i otaczającego świata. Przerabialiśmy wybrane zadania i rozmawialiśmy o zawartych przesłaniach dobrych wyborów rzutujących na każdy aspekt życia.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, literatura edukacyjna, ćwiczenia, 120 stron, wiek 3+
premiera 22.02.2023 (2021), miękka okładka, format 20,3cm x 25,4cm
tłumaczenie Marzenna Rączkowska, ilustracje Marie Hermansson
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto.

11 komentarzy:

 1. Wspaniale, że powstają książeczki pozwalające dzieciom w nazwaniu, zrozumieniu oraz "oswojeniu" najróżniejszych emocji!

  OdpowiedzUsuń
 2. super takie książki, dużo uczą od najmłodszych lat,, Poprzez zauważanie i docenianie pozytywnych zachowań dzieci rodzice czy opiekunowie mogą efektywnie zachęcić je do działania w pożądany sposób.

  OdpowiedzUsuń
 3. super że dzieci mają możliwość przyjrzenia sie tak szybko swoim uczuciom super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem przekonana, że poznawanie książek o uczuciach i emocjach jest genialnym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna świetna pozycja, którą śmiało można polecić rodzicom młodszych dzieciaczków. Uczenie pozytywnych zachowań, czy reakcji na trudne sytuacje, to niezwykle ważna i bardzo istotna umiejętność.

  OdpowiedzUsuń
 6. cóż za piękna okładka, całkiem sporo się na niej dzieje, a zawartość wydaje się na prawdę świetna, kolejna piękna propozycja
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się, chętnie zamówię córce tą książeczkę. Lubi takie rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzieci bardzo lubią wykonywać zadania, trzeba je tylko nimi odpowiednio zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 9. I kolejna świetna propozycja, uważam tak samo jak przy ćwiczeniach z uczuć, że to na pewno doskonałe rozwiązanie zarówno dla dzieci jak i rodziców. A jak są zabawy i gry, to jeszcze można się przy tym świetnie bawić - ucząc :)

  OdpowiedzUsuń
 10. No no, cieszę się że powstają takie książki. Nie tylko są pomocą dla dzieci, ale i również świetną zabawą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa propozycja, chętnie zapiszę ją na listę książek wartych uwagi. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń