wtorek, 9 lutego 2016

LUSTRZANY ŚWIAT MELODY BLACK Gavin Extence 28/2016

"...ze wszystkich zwierząt tylko ludzie posiadają zdolność cierpienia w trzech czasach: opłakiwania przeszłości, rozpaczania nad teraźniejszością i obawiania się tego, co przyniesie przyszłość."

Mocne uderzenie na początku powieści zapowiada, że autor ma wiele interesującego i nietuzinkowego do zaproponowania czytelnikowi. W miarę przewracania stron coraz bardziej wkręcamy się w intrygującą fabułę książki. Narracja wypełniona jest szczegółowością, dosłownością, a jednocześnie pewną zmysłowością. Rewelacyjny humor, naturalny, niewymuszony, podkręca czytelniczą wyobraźnię. Uderza lekkość i swoboda w przedstawianiu dużej wrażliwości i delikatności ludzkich dusz, silnego wyczulenia na bodźce zewnętrznego świata. Niespodziewane wydarzenie lub niecodzienna sytuacja mogą okazać się potężnymi inicjatorami znaczących zmian, życie zmierza w nieznanym kierunku, z zaskakującą prędkością, wzmagając częste poczucie zagubienia i dyskomfortu psychicznego.

Historia Abigail Williams z pewnością nie jest szablonowa. Młoda kobieta zmaga się z chorobą psychiczną, czuje, że wpada w obłęd, za wszelką cenę stara się z niego wydostać, poddaje się leczeniu i próbuje wrócić do normalnego funkcjonowania. Jej zmagania z rzeczywistością wzbudzają nasze zainteresowanie i troskę, a może nawet w pewnym stopniu skłaniają do analogii z własnych doświadczeń życiowych. Bardzo ciekawie przedstawiono reakcje bliskich i znajomych na zaburzenia Abigail. Ogromnie poruszyły mnie listy od jej partnera, w których dominuje miłość i oddanie, ale również zwątpienie i bezsilność. Poprzez pryzmat opowieści głównej bohaterki staramy się mocniej zagłębić w prawdy życiowe, przedefiniować je, spojrzeć na nie z innej perspektywy niż dotychczas. Czy można szczegółowo określić zakres normalności i szaleństwa w społecznym rozumieniu? Czy ich stopień nie jest bezpośrednio zależny od czasu, miejsca i grup społecznych? Kiedy zostają przekroczone granice prowadzące ku obłędowi, wariactwu i paranoi? Jak bardzo wymknięcie się spod ram typowych zachowań może wywołać chęć wyrządzenia sobie krzywdy, podjęcia próby samobójczej? Dlaczego tak trudno zaufać ludziom i zdać się na ich pomoc? Jakie znaczenie podczas choroby ma akceptacja innych, zrozumienie targających człowiekiem rozterek i wątpliwości?

Książka uświadamia stopień zależności ludzkiego losu od splotów rozmaitych okoliczności, nawet tych najdrobniejszych, z pozoru tylko nieistotnych, ale w miarę nakręcania się spirali zdarzeń, okazujących się być kluczowymi. Życie znamionuje naprzemienność okresów dobrych i złych, różnorodność mieszanki odniesionych zwycięstw i poniesionych porażek, równoległość wielu zjawisk, następstwo przyczyn i skutków. Nie zawsze możliwym jest samodzielne nakreślenie scenariusza losu, nieustannie czegoś brakuje, a inne doznania występują w nadmiarze. Brak kontroli nad własnym życiem, skłonność do nietypowych zachowań, przesadne uwrażliwienie na otaczający świat, mogą powodować dominację strachu, paniki czy nawet paraliżu myśli. Prowadzi to do  zbaczania z wytyczonych szlaków, narażania się na niebezpieczeństwo, wpadania w mniejsze lub większe kłopoty. W konsekwencji medycznej może wywoływać apatię, hipomanię, bezsenność i depresję, a wówczas już bardzo blisko do życiowych dramatów. Jak zatem walczyć z przeciwnościami losu nie popadając w skrajności emocjonalne? Czy warto poddawać się przeczuciom, słuchać podszeptów intuicji? W jaki sposób znaleźć w sobie złoty środek, wyważenie myśli i uczuć?

Spędziłam bardzo sympatyczne popołudnie czytając tę powieść, zaangażowałam się w przedstawioną historię, skłoniła mnie do intelektualnych wycieczek, a jednocześnie dostarczyła świeżego spojrzenia na wiele spraw. Niezwykle interesująca propozycja czytelnicza, ukazująca różne odcienie barw życia na tle choroby psychicznej, w mądry, wrażliwy i wzruszający sposób. Mocno zachęcam do sięgnięcia po książkę i zapoznanie się z zawartym w niej lustrzanym światem. Ciekawe, co Wy w nim ujrzycie? :)

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 14.01.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. :)

11 komentarzy:

 1. Pierwsza książka autora mnie zachwyciła, więc z pewnością będę kontynuować znajomość:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam dużo o tej pozycji :-) zainteresowała mnie więc na pewno po nią sięgnę <3 Świetny post :)
  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka z pewnością warta zainteresowania, mnie wciągnęła bardzo. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 3. Wiesz u ciebie można znaleźć wszystko :D lubię tu dlatego zaglądać, ta pozycja przemawia do mnie, bo cytat jest naprawdę mocny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię zaglądać do różnych gatunków literackich, wszędzie czekają na człowieka ciekawe inspiracje. :) U mnie też ten cytat wywołał dreszczyk emocji, tym bardziej, że właśnie ostatnio rozmawiałam z kimś na zbliżony temat. :) Serdecznie dziękuję za ciepłe słowa i pozdrawiam z uśmiechem. :)

   Usuń
 4. Bardzo chciałabym przeczytać obie książki autora. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł, popieram! Obie pozycje warte są zapoznania z nimi, wiele się wynosi po przeczytaniu ich. :) Mnie przynajmniej bardzo się spodobały i skłoniły do pewnych przemyśleń. :)

   Usuń
 5. Ciekawa recenzja, zachęciła mnie do przeczytania dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłego zaczytania! I podziel się proszę wrażeniami po przeczytaniu książki. :)

   Usuń
 6. żałuję, ze trafiłam na nią dopiero teraz, przeczytam koniecznie :-)

  OdpowiedzUsuń