czwartek, 11 lutego 2016

NA WŁASNYCH NOGACH Amy Purdy, Michelle Burford 30/2016

"...jak kruche jest ludzkie życie. W mgnieniu oka, w czasie krótszym niż zajmuje nam oddech, wszystko może się zmienić. Wszystko."

Energetyzująca i stymulująca do działania autobiografia, pokazująca jak nadać życiu sens, wykorzystać każdy jego aspekt, nie poddać się mimo przeciwności losu, ze spokojem, zrozumieniem i radością w sercu przeć naprzód w kierunku spełniania marzeń i pragnień. To książka pozostawiająca czytelnika z ogromnymi pokładami nadziei, że kiedy wszystko wydaje się wskazywać na porażkę, przy odpowiedniej motywacji i determinacji można zaprzyjaźnić się z przeznaczeniem. Życie potrafi okaleczyć, ale wciąż czerpiemy z niego radość i zadowolenie, a pozytywną wewnętrzną energią wspomagamy nie tylko siebie, ale również innych, zarażając ich wytrwałością i silną wolą. Czyż otaczający nas świat nie daje nieograniczonych możliwości na wspaniałe życie? Dlaczego mamy z nich nie skorzystać właśnie tu i teraz? Czemu wahamy się wyciągnąć rękę po własne szczęście, myśląc, że cokolwiek może nas powstrzymywać?

Historia Amy inspiruje i dodaje ducha. Kobieta wzbudza nasz podziw, popycha w kierunku zdefiniowania życiowych oczekiwań, przełamania słabości i ograniczeń. Wspaniałe zapiski dalekiej podróży emocji i wspomnień, od źródła zrodzonej w dramatycznych okolicznościach nadziei, poprzez duchową przemianę, aż do przyjęcia z uśmiechem wyzwań losu i osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Według Amy, fizycznych ograniczeń nie wolno traktować jako coś negatywnego, ale trzeba je postrzegać jako szkołę życia i sprawdzian własnych możliwości do uruchomienia wyobraźni, kreatywnego spojrzenia na problemy. Nie należy przełamywać barier, tylko je przesuwać. Determinacja i skoncentrowanie pomagają nam osiągnąć wyznaczony cel. Inspiracji szukajmy w najdrobniejszych aspektach codziennego dnia. Patrzenie wstecz niczego już nie zmienia, dlatego nie ma co żałować ani rozwodzić się nad tym co było, ponieważ to strata czasu i energii. Rozbudźmy w sobie wielki apetyt na prawdziwe życie. Kobieta uświadamia, jak mocno trzeba je kochać, wyciskać z niego ile się tylko da, nie litować się nad sobą, tylko działać w imię szczęścia.

Autobiografię czyta się z ogromnym zainteresowaniem, bardzo budująca, szczera i prawdziwa, mocno motywuje do działania w słusznej sprawie własnego dobra. Dramatyczne przeżycia autorki, utrata dolnych partii kończyn w następstwie ciężkiej choroby, zmagania z powrotem do normalności, nieprzeciętna siła woli walki, wsparcie rodziny, przyjaciół i znajomych. A nade wszystko z wielką konsekwencją realizowanie własnego scenariusza na aktywne i bogate wewnętrznie życie. Osiągnięcia sportowe, udział w tanecznym show, prowadzenie organizacji non profit, praca jako masażystka, wygłaszanie mów motywacyjnych na całym świecie, to znaczące osiągnięcia, ale również źródła poczucia ogromnej satysfakcji i samorealizacji. Sukces zależy od nas samych, dojdziemy tam, gdzie zaprowadzi nas umysł, dlaczego więc mamy się zadręczać się fizycznymi barierami i ograniczeniami? Czyż nie lepiej przeżyć życie na własnych warunkach? A "gdyby moje życie było książką, a ja jej autorką, to jak chciałabym napisać swoją opowieść?".

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
autobiografia

Data premiery: 19.11.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. :)

53 komentarze:

 1. Lubię optymistyczne książki, zwłaszcza biografie. Tej póki co nie miałam okazji przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W biografiach zawsze odnajduję wiele inspiracji, analogii do własnych doświadczeń życiowych, zdumiewa mnie jak bardzo zbliżone lub odległe mogą być scenariusze ludzkich losów. Podziwiam osoby, które nie załamały się mimo dramatycznych przeżyć, dzielnie walczą o swoje życie i marzenia, a jeszcze znajdują siłę i czas, aby pomagać innym. To bardzo budujące, a jednocześnie mobilizujące do pracy nas sobą. A ta książka daje ogromną porcję pozytywnej energii i nadziei. :)

   Usuń
 2. Dziękuję za recenzję. Próbowałam z tą dziewczyną wywiad zrobić, ale nie wyszło :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znane osoby mają bardzo wypełniony grafik, nie wiem jak by się starały nie są w stanie udzielić wszystkim wywiadu, uczestniczyć w najróżniejszych imprezach czy akcjach. Popularność zabiera nam życie prywatne, a przecież na nim głównie się skupiamy. To, że nie wyszło raz, nie znaczy, że kiedyś nie wyjdzie. Ciekawie byłoby dowiedzieć się o Amy jeszcze coś więcej. :)

   Usuń
 3. Ciekawa recenzja. Takie ksiazki potrafi postawić na właściwy tor każdego smutaska, któremu akurat niebo zwaliło się na głowę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, już pierwsze strony powodują, że natychmiast uśmiechamy się, ściągamy do siebie pozytywne myśli. :) Z wielkim zainteresowaniem zapoznałam się z historią Amy, jej determinacją i wolą walki. Dopiero po bolesnych doświadczeniach życiowych widać jak kształtuje się nasz charakter i siła woli. :)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię autobiografie. A takie pozytywnie motywujące to już szczególnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce znajdziemy właśnie mnóstwo motywacji, szczerej radości z życia, niezmiernej chęci czerpania z niego garściami. A przykre doświadczenia tylko umacniają nasz duch walki. :)

   Usuń
 6. Akurat szukam teraz tego typu historii, dlatego super, że wpadłam tu do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc. Historia nietuzinkowa, warta zapoznania się z nią. Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Chyba każdemu od czasu do czasu przydałoby się przeczytać taką optymistyczną książkę, zwłaszcza jeśli jest to autobiografia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz bardziej ciągnie mnie w kierunku biografii. :) I pomyśleć, że kiedyś od nich uciekałam, a teraz tak chętnie wyszukuję w nich inspiracji i źródeł intelektualnych czytelniczych podróży. :)

   Usuń
 8. Dodaję do mojej listy książek :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna, motywująca lektura! Lubię pozytywne i silne kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsze jest to, że tej siły woli można się samemu nauczyć. :) A książka faktycznie mocno motywująca. :)

   Usuń
 10. Lubie bardzo czytać biografie, szczególnie te inspirujące mnie samego : ) książka godna polecenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko znajdziemy w książkach choć jedną motywację czy inspirację to zawsze bardzo cieszy i przekłada się na nasze działania. :)

   Usuń
 11. Podziwiam takich ludzi, pelnych samozaparcia mimo przeciwnosci losu. Czesto po takiej lekturze inaczej spogladam na swoje zycie i doceniam to co mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tak jest, tak to działa. :) Świetnie jeszcze, kiedy nie tylko my czerpiemy pozytywną energię od innych, ale i sami możemy ją komuś przekazać. A Tobie już nie raz udało się poprawić mój nastrój. :)

   Usuń
 12. Takie biografie dobrze się czyta. Każdy z nas lubi historie ludzie, którzy pokonali przeciwności losu i osiągnęli sukces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często nawet nie możemy wyobrazić sobie jak ciężko było im zrobić pierwszy krok. Potrzeba ogromnej siły wewnętrznej, ale też i wsparcia bliskich. Warto zatrzymać się i posłuchać takich historii. :)

   Usuń
 13. Wierzę, że jesteśmy w stanie przesuwać swoje granice i życie nas do tego popycha. Nie czytałąm tej autobiografii, ale moje własne doświadczenia nauczyły mnie, że z dramatów i porażek możemy czerpać niesamowitą siłe, która popycha nas do zmiany na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Esencja życia i właściwego do niego podejścia. :) Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, ale też sukcesy i osiągnięcia innych mogą nas zainspirować do zmierzeniem się z własnymi ograniczeniami i problemami. :)

   Usuń
 14. Jestem przeszczęśliwa ,że trafiłam na ten wpis Bardzo chętnie przeczytam książke tym bardziej ,że takie osoby jak bohaterka zawsze byly, są i zawsze bedą dl amnie inspiracją do cieszenia się życiem niezależnie od tego co nas spotkało. Tytuł ten bardzo wpisuje się w tematykę mojego bloga dlatego zaraz po przeczytaniu chętnie zamieszczę u siebie link z przekierowaniem do Twojej recenzji jeśli oczywiście sie zgodzisz. Pozdrawiam serdecznie i szukam książki :) Pozdrawiam. Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika, bardzo dziękuję za serdeczne słowa. :) Śmiało mogę powiedzieć, że biografia daje dobrego kopa, uzmysławia wiele aspektów i pomaga w przezwyciężaniu własnych słabości. :) Oczywiście, z wielką przyjemnością zgadzam się na zamieszczenie linku z przekierowaniem i bardzo dziękuję za zainteresowanie. :) Wszystkie nasze drogi powinny prowadzić ku szczęściu. :)

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. Powodują, że chętnie się w nich zaczytujemy. :) Mają tę wartość dodaną, o jaką nam chodzi. :)

   Usuń
 16. Bardzo rzadko sięgam po autobiografie chyba zwyczajnie mnie nudzą, ale tą mnie zainteresowałaś lubię książki które dają nadzieję i pokazują że nie wolno się poddawać bo przecież nic nigdy nie jest tak naprawdę przesądzone :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie wrażenie robi to, że Amy nie zrezygnowała ze swoich marzeń, pragnień, planów na szczęśliwe według niej życie, przesunęła je w czasie i jeszcze do niego coś od siebie dodała. Niesamowita potęga tkwi w umyśle ludzkim, mimo, że ciało ogranicza. :)

   Usuń
 17. Lubię takie historie,po przeczytaniu aż ma się ochotę działać. Z podobnych pozycji polecam Mario Gala 'Jedną nogą w świecie mody' ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często zastanawiam się, jak bardzo pragnienie życia mocno w nas drzemie, ale też, że mocniej je zaczynamy doceniać, kiedy spotyka nas coś złego. Dlaczego, kiedy wszystko układa się poprawnie, nie żyjemy tak mocno prawdziwie?

   Usuń
 18. Musze przyznac.. jestem ksiazkoholikiem i nie chce wyjsc z tego uzaleznienia :)

  Mysle, ze ta biografia znajdzie sie na mojej liscie ksiazek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To uzależnienie jest najwspanialszym narkotykiem, jaki można sobie wyobrazić, z każdą książką inne możliwości się przed nami otwierają, inspiracje można znaleźć w każdym gatunku literackim, a podróże czytelnicze nie mają żadnych ograniczeń. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 19. nie lubię takich książek, ale kto wie,może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Autobiografia jest dobrą inspiracją, a szczególnie jak mówi o tym, że nie warto się poddawać. Nawet jak masz marzenia, z których się śmieją - rób dalej swoje. Zawsze mam w głowie: Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz. Przeszedłem już pierwsze dwa, a teraz jestem już na 3 etapie :D Pozdrawiam wszystkich wytrwałych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia to indywidualna sprawa, każdy o czymś marzy na swój sposób, nie wolni niczego komuś narzucać, tak jak nie wolno poddawać się naciskom innych. tak jak piszesz, trzeba robić swoje. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 21. Bardzo dobrą i zachęcająca recenzja.
  www.sylwiaszewczyk.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna recenzja, pomimo tego że nie przepadam za takimi książkami to ta mnie zaciekawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo motywująca i inspirująca propozycja czytelnicza, z wielkim zainteresowaniem się w nią zagłębiałam. :)

   Usuń
 23. Takie lektury sa potrzebne, zebysmy my, ktorzy jestesmy zdrowi i mamy wszystko, czego nam potrzeba, docenili to zanim wydarzy sie jakas tragedia. Wiekszosc z nas nie zdaje sobie sprawy jakimi szczesciarzami jestesmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, podobne myśli miałam po przeczytaniu książki. :)

   Usuń
 24. Nie czytałam, ale może to być fajna książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocno inspirująca i motywująca, z zainteresowaniem się z nią zapoznajemy. :)

   Usuń
 25. bardzo inspirująca książka, lubię czytać o tym, jak ludzie udowadniają, że sami tworzymy sobie bariery

  OdpowiedzUsuń