poniedziałek, 29 lutego 2016

STÓŁ KRÓLA SALOMONA Luis Montero Manglano 53/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

POSZUKIWACZE tom 1

"Wyolbrzymianie drobnych zdarzeń prowadzi do paranoi, bagatelizowanie innych świadczy o lekkomyślności."

Bardzo dynamiczna powieść, nie można się przy niej nudzić, zaskakujące wydarzenia, zwroty akcji, różnorodność świetnie nakreślonych postaci. Osadzona w klimacie historii, sztuki, archeologii, tajemniczych miejsc i wielowiekowych budowli. Zawrotna ilość sekretów, zagadek i tajnych ukrytych znaczeń. Zabytki architektoniczne, klasztory, zamki, podziemia, współczesne budowle, przedmioty i artefakty nabierające nowej symboliki i nieco innego wymiaru. Autor bardzo umiejętnie buduje napięcie i silnie przykuwa uwagę czytelnika. Z zaangażowaniem śledzimy znakomicie skonstruowane i przedstawione sensacyjne historie. Niebezpieczeństwo, śmierć, zdrada i zagrożenie nadają mocy intrygującej fabule, ale mamy też motywy przyjaźni, braterstwa, zaufania i miłości. Pełna gama portretów bohaterów, niezwykle barwni, nietuzinkowi, natychmiast wyzwalający w nas silne emocje, z niektórymi mocno sympatyzujemy, inne nadają powieści ciekawego kolorytu, a części czarnych charakterów wręcz nie cierpimy. Warto podkreślić zręczną narrację, umiejętne budowanie nastroju podejrzeń przez autora, wciągające opisy i świetne dialogi, podszyte dobrym i naturalnym humorem.

Wielowątkowość powieści powoduje, że każdy aspekt zdarzeń ma duże znaczenie, determinując dalsze sytuacje i reakcje bohaterów. Wyzwania przed jakimi staje główna postać sprawiają, że nie możemy oderwać się od kolejnych stron książki. Tirso Alfaro, trzydziestoletni historyk sztuki, poszukujący materiałów do napisania doktoratu, odbywa praktyki w angielskim muzeum, gdzie jest świadkiem zuchwałej kradzieży cennej pateny. Zmuszony do powrotu do Madrytu stara się o pracę w bardzo tajemniczej organizacji NKP. I tu zaczynają się jego niesamowite przygody, wypełnione poznawaniem nietuzinkowych osób, poszukiwaniem cennych dzieł sztuki, narażaniem się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Książka gwarantuje wiele godzin fantastycznego zaczytania. To idealny materiał na sensacyjny film, z elementami kryminału i grozy. Z niecierpliwością oczekuję drugiego tomu trylogii, mam nadzieję, że autor utrzyma narzucone sobie wysokie standardy wyjątkowo wciągającej powieści.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
sensacja

Data premiery: 01.03.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

23 komentarze:

 1. Historyk sztuki przyjeżdża do Madrytu - początek jak z "Walki kotów" Mendozy. Jako, że zobowiązałam się przeczytać 52 książki, to zapisuje do listy oczekującej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść świetnie relaksuje, bardzo dobrze spędza się z nią czas, tym bardziej, że napisana niezwykle wciągająco. :) Sympatyczne zaczytanie przez Tobą! :)

   Usuń
  2. tematyka bardzo mi bliska, więc bardzo mnie zaintrygowała :-)

   Usuń
 2. Iza skąd ty bierzesz takie perełki ?:) Powieść wydaje się mieć wszystko, co powoduje że czytelnik totalnie się zatraca, jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść ma tyle wątków, postaci, zdarzeń, że wciąga nas maksymalnie, a do tego klimat, w którym świetnie się odnajduję. :) A z książkami tak już jest, że im więcej czytamy, tym więcej ciekawych pozycji wpada nam w ręce. :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Intrygująca fabuła, tajemniczy klimat i mnóstwo świetnej gatunkowo sensacji. :)

   Usuń
  2. czasami wystarczy taka krótka rekomendacja żeby zachęcić do przeczytania :-)

   Usuń
 4. Interesująco się zapowiada. Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra propozycja czytelnicza, z pewnością Cię nie rozczaruje, a przyjemnie spędzisz z nią czas. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 5. Podoba mi się:) chętnie przeczytam :) Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że mnie bardzo się takie powieści podobają, a jeszcze jak napisane z pazurem, to wielka radość. :) Sensacyjnego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Już wpisuję ją na listę do upolowania!

  Ten cytat na wstępie - Genialny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdecydowanie warto na nią zapolować. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Książki o zagadkach, archeologii kojarzące się można by powiedzieć z filmami Indiany Jonesa to coś dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo podobny klimat, mnie też niesamowicie przypadła do gustu, kilka godzin sympatycznego zaczytania. :)

   Usuń
 8. Zdecydowanie moje klimaty, wydaje się naprawdę ciekawa. Choć zastanawiam się, czy to na pewno książka, czy "magia" Twojej recenzji... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalia, jak książka interesująca i wciągająca, to od razu znajduje to odzwierciedlenie w moi jej opisie. :) Przed Tobą klika godzin naprawdę bardzo dobrego sensacyjnego zaczytania. :)

   Usuń
 9. Zapowiada sie naprawdę ciekawie:) Lubię tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo wciąga, zaskakuje przebiegiem akcji i świetnie się przy niej zrelaksowałam. :) Chciałabym już sięgnąć po kolejny tom. :)

   Usuń
 10. Coś zdecydowanie dla mnie, uwielbiam ksiązki w takim klimacie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie całkowicie pochłonęła. :) Życzę ekscytującego zaczytania! :)

   Usuń
 11. i ja tak czuję, że chętnie bym obejrzała taki film ;-) więc może i na książkę się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń