czwartek, 18 lutego 2016

DOTYK MOTYLA Ewa Przybylska 43/2016

"Gdy nauczysz się rozgrywać partię dla samej partii, nigdy tak naprawdę nie będziesz przegrana, nawet gdyby sytuacja mówiła co innego."

Książka zaskoczyła mnie bardzo głębokim, prawdziwym i bolesnym portretem szesnastoletniej Zuzi. Autorce udało się doskonale nakreślić skomplikowany i niejednoznaczny obraz dorastającej dziewczyny, bardzo wrażliwej na bodźce otoczenia, widzącej świat w ciemnych barwach. Nastolatka zdecydowanie wybija się wśród rówieśników swoją inteligencją i przenikliwością w interpretacji rzeczywistości, ale także cynizmem, pogardą dla świata, bezwzględną szczerością w wyrażaniu własnego zdania. To postać bardzo nieszablonowa i dychotomiczna. Z jednej strony wzbudza w nas negatywne emocje, potępiamy jej niemoralne i bezduszne zachowania, a z drugiej staramy się głęboko przeanalizować i zrozumieć źródła jej czynów.

Dziewczyna szuka samookreślenia, swojego miejsca na ziemi, funkcji w społeczeństwie. Została skrzywdzona w dzieciństwie i to wstrząsające przeżycie powoduje, że za wszelką cenę chce udowodnić swoją niezależność. Jest świadoma urody i wrażenia, jakie wywołuje na mężczyznach, perfidnie wykorzystuje swoje atuty i odgrywa się na dużo starszych od niej facetach. W gruncie rzeczy przeraża ją zewnętrzny świat, choć nie chce się do tego przyznać, chowając się za maską obojętności i lekceważenia. Wydaje się jej, że całkowicie rozgryzła zasady nim rządzące, a jednocześnie czuje się mocno osamotniona i wyizolowana. Relacje Zuzanny z rówieśnikami i dorosłymi można określić jako bardzo trudne i skomplikowane. Ma kochających ją rodziców, ale nie potrafi im zaufać, także przed nimi ogrywa przypisaną sobie rolę, nie stać jej na szczere rozmowy, tylko filozoficzne prowokacje. Jak bardzo trauma z dzieciństwa rzutuje na jej postawę i zachowanie? Dlaczego tak trudno oswoić w sobie demony przeszłości? Czemu tak bezlitośnie wykorzystuje najbliższych w swoich gierkach? Czy kosztem innych ludzi, ich krzywdy i cierpienia, można udowodnić własną wyższość i siłę? A gdzie tu miejsce na miłość, przyjaźń i zaufanie?

Nieszczęście, które spotyka koleżankę, główna bohaterka zaczyna traktować jak własne, stara się jej pomóc, wplątując siebie i innych w niebezpieczne sytuacje. W bezwzględny sposób walczy z wszechobecną obłudą i zafałszowaniem świata, nie daje się zwieść jego pozorności, stara się zdemaskować hipokryzję i stereotypy, z którymi codziennie spotyka się w szkole, domu i wśród znajomych. Zuza nie wyraża zgody na takie zafałszowania i fasady, próbuje coś z tym zrobić, popada w skrajności, od bezduszności do pełnego zaangażowania emocjonalnego. Reżyseruje i inscenizuje zdarzenia, manipuluje uczuciami innych, skłania ich do zachowań wbrew sobie i przyjętym wartościom. Bardzo odpowiada jej to, że wprawia ludzi w zakłopotanie i wytyka nielogiczności w ich rozumowaniu i działaniu, celowo przekracza granice, za którymi trudno jest później przebić się z głębi własnego ja na zewnątrz, stawia solidne mury odgradzające ją od świata. To wielki podświadomy krzyk o ratunek, okazanie zrozumienia i wskazania właściwej drogi. W jaki sposób można wyzwolić się z tak mocno zakodowanych wzorców negatywnych zachowań? Czy komukolwiek uda się dotrzeć do nastolatki? Dlaczego Zuzanna nie chce dać sobie pomóc, choć tak bardzo potrzebuje wsparcia?

Powieść czyta się z dużym zaangażowaniem, opowiadana historia bardzo wciąga. Świetny warsztat pisarski, doskonale oddane emocje, bez zbędnych wątków i niepotrzebnych odniesień czy skomplikowanego zagęszczania fabuły. Nie czujemy się znudzeni spowolnieniem akcji, wręcz odwrotnie to czas dla czytelnika na głębsze refleksje, uchwycenie kluczowych przekazów. Z pewnością nie jest to lekka i przyjemna książka, lecz skierowana do ambitnego i bardziej wymagającego młodego czytelnika.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa

Data premiery: 29.01.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akapit Press. :)

31 komentarzy:

 1. Naprawdę ciekawe + świetny cytat :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nad tą książką warto się zatrzymać dłużej, porusza wielowątkowy aspekt dorastania, buntu, ale też ogromnej wrażliwości i potrzeby odnalezienia samego siebie. To także niezgoda na zakłamanie świata i walka z demonami przeszłości.

   Usuń
 2. Świetnie, że piszesz też o literaturze młodzieżowej! A jak myślisz - w jakim wieku można po nią sięgnąć? Właśnie w okolicach 16-ki czy wcześniej? Maja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mądra książka, wymagająca jednak pewnego skupienia i zdrowego dystansu do pewnych spraw. Moim zdaniem od szesnastu lat, również starszy czytelnik uzna ją za bardzo wartościową, skłania do wielu głębszych refleksji. Z zainteresowaniem sięgam po młodzieżowe tytuły, wiele z nich niesie cenne przesłania. :)

   Usuń
 3. Mam słabość do takich książek! Moja biblioteczka posiada kilka podobnych pozycji o problemie ze światem i tym, co bohatera otacza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie ta powieść idealnie komponuje się z Twoimi zainteresowaniami. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 4. książka idealna dla mnie, mogłabym się trochę utożsamić z bohaterką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem dotyka tych najbardziej wrażliwych aspektów ludzkiej duszy, a te jak wiadomo są bardzo skomplikowane i obarczone różnorodnym doświadczeniem życiowym.

   Usuń
 5. Kolejna ksiazka rekomendowana na Twoim blogu laduje na mojej liscie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja jak zawsze super napisana. Do schowka do kolejnego zamówienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść wywiera na czytelniku duże wrażenie. :) Sympatycznego zaczytania!

   Usuń
 7. Brzmi bardzo zachęcająco. Jest szansa, że się skuszę, chociaż jestem właśnie w trakcie czytania dwóch innych książek i chyba jednak najpierw je skończę, a dopiero potem przejdę do kolejnej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też sporo książek oczekuje na moje zainteresowanie, szkoda, że doba taka krótka. :) A do "Dotyku motyla" jak najbardziej zachęcam, ma w sobie to coś tak cenione przez czytelników. :)

   Usuń
 8. Mimo że literatura młodzieżowa jakoś mnie nie przekonuje, to Twoja recenzja jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerkam do literatury młodzieżowej stosunkowo często, wiele w niej ciekawych interpretacji życiowych prawd. :) Ta powieść także starszym czytelnikom może wiele ofiarować. :) Literatura piękna. :)

   Usuń
 9. aaawwwww, właśnie ją czytam! gdy skończę dam znać jakie są moje odczucia co do niej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami po jej przeczytaniu, bardzo ciekawa jestem do jakich refleksji Cię skłoni. :)

   Usuń
 10. Nie jestem już nastolatką, ale dzięki temu mogę spojrzeć na tę fabułę z innej perspektywy. Bardzo mnie zainteresowała i czuję, że może skłonić mnie ku wielu przemyśleniom. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, jak piszesz. Mnie też pomimo już dawno nienastoletniego wieku książka bardzo się spodobała swoją głębią i przenikliwością. Wierzę, że młodzież wyciągnie z niej kluczowe przekazy i zinterpretuje w odpowiedni sposób. :)

   Usuń
 11. to chyba taka książka dla czytelników o mocnych nerwach, co?? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wzbudza poczucia grozy, ale zagłębia się w możliwe niebezpieczeństwa i nieuniknione konsekwencje pewnych czynów. Z pewnością czytając ją trzeba mieć otwarty umysł, aby dotrzeć do jej sedna.

   Usuń
 12. Brzmi naprawdę interesująco a ja dawno nie czytałam niczego nieszablonowego :) Na pewno zapytam o ta książkę w bibliotece jak wrócę do Polski ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poświęcić jej uwagę, publikacja nie jest obszerna, dwieście stron, ale jak bardzo nasyconych najlepszego gatunku treścią czytelniczą.

   Usuń
 13. Koniecznie muszę się jej bliżej przyjrzeć! Zapowiada się bardzo ciekawie ☺��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwe podejście do tematu, na mnie zrobiła duże wrażenie. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 14. Oho! Czuję, że to książka dla mnie! Jak tylko będę w bibliotece, to zobaczę, czy da się ją wypożyczyć, bo opis naprawdę mnie zaciekawił!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością książka przyniesie wiele czytelniczej satysfakcji. :) Miłego spotkania z powieścią. :)

   Usuń
 15. dawno nie czytałam nic w takim klimacie, także chętnie bym sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń