niedziela, 14 lutego 2016

SEKRETY UMARLAKÓW Jonathan Gray 37/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

"...stajemy oko w oko z naszą przeszłością, uzmysłowiając sobie, że już tu kiedyś byliśmy."

Według Jonathana Graya, w zamierzchłej przeszłości istniał zaawansowany technologicznie świat, który przewyższał obecne populacje inteligencją i mentalnymi zdolnościami, dawał impulsy rozwoju wielu starożytnym cywilizacjom. To globalne społeczeństwo zginęło w wyniku gwałtownej kosmicznej katastrofy, spowodowanej zaburzeniami przechylenia orbity Ziemi, rozerwania jej powłoki, uwolnienia toksycznych gazów i wielkiej powodzi zalewającej planetę. Autor przytacza liczne fragmenty z rozmaitych źródeł, nie tylko naukowych, mających potwierdzać i uzasadniać jego teorię. Odnosi się do konkretnych wykopalisk z różnych regionów świata, ogromnych konstrukcji kamiennych, metalowych fragmentów, przedmiotów wykonanych bardzo zaawansowaną techniką, malowideł skalnych. Brak okresu przejściowego pomiędzy starymi wysoko rozwiniętymi cywilizacjami a naszymi prymitywnymi przodkami, bardzo zbliżone do siebie treścią starożytne legendy, podobieństwa językowe, ogromna wiedza z różnych dyscyplin naukowych. Oczywiście, niedostatek wiarygodnych faktów, jednoznacznie potwierdzających dowodów, weryfikowalnych informacji, a mnóstwo przypuszczeń, domysłów i domniemań, niemal natychmiast nasuwają kolejne pytania i rodzą nowe wątpliwości.

Książkę należy traktować jako bodziec do intrygujących refleksji i skojarzeń, szukania podobieństw i analogii, pogłębiania wiedzy już na własną rękę. To ciekawa intelektualna przygoda z elementami sensacji, wielkimi nieodgadnionymi ostatecznie tajemnicami, próbami wyjaśnienia sekretów okresu daleko wcześniejszego od starożytności. Napisana w bardzo przystępny popularnonaukowy sposób, z mini fabularnymi historyjkami, anegdotami, ciekawostkami, rysunkami, mapami i zdjęciami. Mnogość zebranego w tej publikacji materiału powoduje, że może być ona inspirującym źródłem poszukiwania nowych faktów z aktualnej perspektywy różnych dziedzin naukowych, wyników badań czy studiów przypadków, potwierdzających jej przewodnią myśl. Historia lubi się powtarzać, dlatego niemal natychmiast po przeczytaniu książki pojawiają się pytania. Czy na podstawie zaledwie garstki istniejących wskazówek można stawiać tak śmiałe hipotezy, budować naukowe przesłanki, wyjaśniać przeszłość i przewidywać przyszłość? Czy grozi nam katastrofalna zagłada naszej cywilizacji? Jakie jest jej prawdopodobieństwo? Kiedy miałoby to mieć miejsce? Z czym faktycznie musielibyśmy się zmierzyć? I czy bylibyśmy w stanie zapobiec temu, przygotować się, aby zminimalizować straty?

4/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa

Data premiery: 15.02.2016 (wersja papierowa).

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok. :)
 

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię popularnonaukowe rozważania, choć muszę przyznać, że podchodzę do nich z lekkim dystansem. Badania to jedno, a sposób ich interpretacji i odbioru przez czytelnika to indywidualna już sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo do niektórych ten dystans jest niezbędny, za mało sprawdzonego materiału źródłowego.

   Usuń
 2. Czy to coś w stylu popularnych niegdyś książek Danikena?

  OdpowiedzUsuń
 3. Literaturę popularnonaukową czytam nie aż tak często, a może powinnam. Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie po nią sięgam, wiele można z niej wydobyć wiedzy. :)

   Usuń
 4. mam mieszane uczucia, co do takich książek, z jednej strony chcę im wierzyć, z drugiej wiem, że są niewystarczające

  OdpowiedzUsuń