środa, 18 maja 2016

NIC OPRÓCZ STRACHU Magdalena Knedler 135/2016

KOMISARZ ANNA LINDHOLM tom 1  

"Wciąż czegoś żądał, a ona nie potrafiła odmówić. Zawsze znajdował mocne argumenty. Z początku jej uczucia były bardzo zróżnicowane, nawet sprzeczne. Teraz nie zostało nic oprócz strachu. Wiedział, co robił. Był w tym mistrzem."

Świetnie czytało mi się tę książkę, odpowiada mi takie świeże spojrzenie na polski kryminał, lekkość pióra, unikalny styl i klarowność stworzonej rzeczywistości. Przejrzysta narracja koncentrująca się na wciągającym przebiegu zdarzeń i relacjach między bohaterami, bez zbędnych udziwnień i niepotrzebnych dodatków. Powieść wsparta barwami obyczajowymi, romantyczną nutą, psychologiczną perspektywą i dobrym dreszczowcem. Wyczuwalna łatwość kreowania przekonywujących postaci, przemyślana intrygująca fabuła, ciekawy scenariusz odkrywania kolejnych tajemnic, nieoczekiwany rozwój wypadków. Natychmiast zostajemy wciągnięci w wir toczącej się akcji, ciężko jest oderwać się od książki, znakomicie wpasowuje czytelnika w budowaną atmosferę niewiadomych i niebezpieczeństwa. Narastające napięcie mocno przyciąga, przerzucamy kolejne strony, aby jak najszybciej dowiedzieć się, jak zostanie pociągnięta powieściowa intryga, co nowego czeka nas w kolejnym rozdziale, które przewidywania się sprawdzą, a w których przypuszczeniach daleko mijamy się z prawdą.

W pierwszym tomie główna bohaterka, komisarz Anna Lindholm, stanęła przed niezwykle wymagającym i skomplikowanym śledztwem. Najtrudniejszym, bo związanym z rozwiązywaniem zagmatwanych spraw dotyczących jej samej, sięgającym głęboko w prywatną sferę, mocno wgryzającym się w przeszłość i jednocześnie silnie osadzanym na obecnych wydarzeniach. Niełatwo w takiej sytuacji wykazać się pełnym profesjonalizmem, niezawodną intuicją detektywistyczną, szybkim dotarciem do motywów kierujących sprawcą, łatwo natomiast zgubić się w gąszczu domysłów, prawdopodobnych przypuszczeń, fałszywych tropów. Annie towarzyszą sprzeczne emocje, mieszane uczucia, nie wiadomo kogo obdarzyć zaufaniem a czyją postawę uznać za nieszczerą i fałszowaną. Kobieta znalazła się w pułapce zaskakujących faktów z własnego życia, niejednoznacznych wspomnień, pozornych skojarzeń, nieoczekiwanych porównań i wyrzutów sumienia. Próbuje nabrać odpowiedniego dystansu do dramatycznych zdarzeń, dotrzeć do istoty zachowań najbliższych, głęboko skrywanych sekretów.

Bardzo się cieszę, że to dopiero pierwsza część trylogii, przede mną jeszcze wiele przygód czytelniczych spędzonych w towarzystwie sympatycznej, inteligentnej, nieco impulsywnej Anny. Niecierpliwie czekam na poznanie kolejnych intrygujących wydarzeń w jej życiu zawodowym i osobistym. To bardzo ciekawie wykreowana postać, odkrywająca przed nami całą swoją duszę i bagaż życiowych doświadczeń, z zainteresowaniem śledzimy jej rozterki, wątpliwości i wahania. Jestem przekonana, że podobnie jak w pierwszym tomie, autorka mocno nas jeszcze zaskoczy, gdyż wykazuje się ona dużą wyobraźnią, wrażliwością i znajomością czytelniczych potrzeb. Tak powoli, krok po kroku, uchyla nam rąbka tajemnicy, podrzuca trop, drobny ślad, dowód rzeczowy, prawdopodobny motyw, naprowadza na fragment prawdy, drażni wyobraźnię, pobudza do tworzenia prawdopodobnego scenariusza zdarzeń. W powieści nie brakuje również dobrego humoru, dzięki któremu nabiera ona dodatkowego smaczku, który z pewnością spodoba się czytelnikom.

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał

Data premiery: 13.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce. :)

25 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawa seria, choć zdecydowanie wolę historie zamknięte w jednym tomie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nawet nie wiadomo kiedy bardzo mocno wciąga, a to oczekiwanie na kolejny tom tylko podsyca naszą ciekawość. :)

   Usuń
 2. Ostatnio właśnie czytałam na temat tej książki i przyznam, że jestem zaintrygowana, może nawet nie tyle samą fabułą, a tym, jak polskiej autorce udało się odnaleźć w "skandynawskim" kryminale :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skandynawskiego klimatu sporo, jednak autorka kształtuje swój niepowtarzalny styl, który bardzo mi odpowiada. :) Kryminał świetnie się czyta, szybko i z zainteresowaniem. :)

   Usuń
 3. ja uwielbiam kryminały tego typu i mam nadzieję, że w przyszłośći natrafię na ta pozycję i będę miała okazję nadrobić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też mocno ciągnie w kierunku powieści kryminalnych, a ostatnio sporo podczytuję właśnie polskich autorów. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 4. Zaintrygowałaś mnie Izabello tą recenzją chętnie sięgnę po ta książkę bo to zdecydowanie moje klimaty :) pozdrawiam i zapraszam do nas https://siostrydajarade.blogspot.com/2016/05/moj-pluszak-nowy-czonek-naszej-rodziny.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ta to kilka godzin bardzo dobrego relaksu, zatem zdecydowanie warto po nią sięgnąć. :) Miłego zaczytania! I czekam na wrażenia po lekturze. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. W recenzji zabrakło mi odpowiedzi na pytanie "ale o co chodzi w fabule?" i trudno było mi uporządkować sobie w głowie pozostałe akapity. Niemniej, książka zapowiada się ciekawie, więc poszukam sobie o niej więcej informacji :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że udało mi się zainteresować tą propozycją czytelniczą. :) Książka zdecydowania warta uwagi. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie :)
  Dzięki Ci za podrzucenie kolejnej bardzo ciekawej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa jestem, co autorka zaproponuje czytelnikowi w drugim tomie. :) Seria zapowiada się bardzo interesująco. :)

   Usuń
 7. Mimo, że nie przepadam za kryminałami, ta pozycja zapowiada się ciekawie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeplata się w niej wiele akcentów z innych gatunków, bardzo mi coś takiego odpowiada. :)

   Usuń
 8. Kocham kryminały i chętnie sięgnę po ta pozycję. Twój opis jest bardzo zachęcający

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kryminał zawsze znajdę wolny czas, nawet między innymi książkami, po prostu bardzo lubię ten gatunek. :) Wciągającego zaczytania! :) I czekam na wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 9. Wiem, ze nie ocenia się książek po okładce. Ja to jednak robię. Ta konkretna jest już na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ta okładka niesamowicie przyciąga naszą uwagę, mocno zachęca do sięgnięcia po książkę i odbycia z nią intrygującej przygody. :)

   Usuń
 10. I znów mam ochotę po Twojej recenzji na tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry kryminał, warto po niego sięgnąć. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 11. Kryminały ostatnimi czasami uwielbiam, więc myślę, że ta pozycja będzie dla mnie obowiązkowa :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dla zawsze jest pora na kryminał, bardzo je lubię i chętnie się w nich zaczytuję. :) Wspaniałego relaksu z książką w ręku. :)

   Usuń
 12. U mnie czeka już na półeczce na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie daj znać, jakie wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 13. ostatnio głośno o takich sprawach, jednak umiejętnie opisanie tego wszystkiego sprawia, że czytelnik nie wie, czy to przypadkiem nie zdarzyło się naprawdę

  OdpowiedzUsuń