sobota, 7 maja 2016

POD PODŁOGĄ Michał Pstrucha 122/2016

"Nie ma dobrych ludzi... Są tylko tacy, którzy jeszcze nie wiedzą, że są źli."

Książkę przeczytałam w błyskawicznym tempie, pochłonęła całą moją uwagę, mocno wciągnęła, z wielkim zainteresowaniem zagłębiałam się w kolejne wątki, po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, zaczynający się mocnym uderzeniem. Z rozdziału na rozdział coraz silniej poddajemy się jego tajemniczej, mrocznej i wypełnionej grozą atmosferze, aż do znakomitego zakończenia. Dynamiczna akcja nie pozwala nam zwolnić nawet na chwilę, uczestniczymy w wielu intrygujących wydarzeniach, mocno zaskakujących sytuacjach, nieprzewidywalnych obrotach spraw. Demony z przeszłości głównego bohatera wywołują przebiegające po nas ciarki i dreszcze, potęgując napięcie strachu, lęku i niebezpieczeństwa. Świetny debiut, zajmująca historia, silnie pobudzająca czytelnicze zmysły książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Bardzo ciekawa postać Łukasza Mauera, fascynująco zagadkowa osoba, cierpiąca na zaniki pamięci, zmagająca się z przerażająco realistycznymi snami. Bardzo trudno jest mu odróżnić rzeczywistość od fikcji, prawdę od fałszu, realny obraz od lustrzanego odbicia. Tym bardziej czytelnikowi śledzącemu jego dramatyczne wysiłki niełatwo dotrzeć do źródeł lęków i obaw mężczyzny, jednoznacznie je zinterpretować. Mauer nie ma najmniejszego pojęcia kim tak naprawdę jest, nie posiada własnej tożsamości, nie potrafi budować relacji z ludźmi i nakreślać ram własnej przyszłości. Ta jego samotność, wyobcowanie, niepewność i zagubienie wywołują w nas mieszane uczucia, pragniemy, aby jak najszybciej rozwikłał zagadkę dręczących go koszmarów. Najodleglejsze retrospekcje stopniowo odsłaniają kolejne warstwy bardzo mrocznych sekretów i tajemnic, nabierają intensywności, stają się coraz bardziej niepokojące i zatrważające. Czy uda się Łukaszowi poznać prawdę o sobie, wyłonić te najbardziej wymazane z pamięci wspomnienia, wyjaśnić ich skomplikowane powiązania i zrozumieć towarzyszące im dziwne sploty okoliczności? Wydaje się, że dopiero wtedy będzie mógł pomyśleć o uporządkowaniu własnego życia, ale czy na pewno?

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny

Data premiery: 26.11.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

17 komentarzy:

 1. Przestanę do Ciebie zaglądać:) Moja lista wciąż rośnie i rośnie:) A Twoje recenzje uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, że lista książek rośnie, tyle obietnic wspaniałej przygody. Nic tylko czytać, czytać i ... oczywiście czytać. :)

   Usuń
 2. Widać, że w książce wiele się dzieje i to lubię ;) Gdybym tylko znalazła czas, by przeczytać ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka naprawdę warta zapoznania się z nią, świetnie się przy niej zrelaksowałam, choć oczywiście poziom czytelniczej adrenaliny znacząco się podniósł, ale właśnie o to nam chodzi, kiedy sięgamy po ten gatunek. :)

   Usuń
 3. Niezbyt często sięgam po takie książki :) Już sam cytat mnie przeraża.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy właśnie to uczucie przerażenia bardzo poszukiwane w takich propozycjach czytelniczych. :) Zdecydowanie lubię czasami się bać, oczywiście tylko w trakcie czytania książek. :)

   Usuń
 4. Thriller psychologiczny - to nie dla mnie. Nie lubię się bać :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wręcz odwrotnie. :) A jeśli jeszcze tylko znajdę w takiej książce ciekawie poprowadzony wątek psychologiczny, to już podwójne zainteresowanie. :)

   Usuń
 5. Ja również podziękuję :) Też nie lubię się bać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie takie silne emocje bardzo wskazane podczas czytania thrillerów. :)

   Usuń
 6. Za każdym razem, jak do Ciebie zaglądam, poznaje zupełnie nowe dla mnie historie i autorów. Nie wiem, jak Ty wyszukujesz te wszystkie książki :D. Thriller psychologiczny to gatunek, z którym wcześniej w ogóle nie miałam do czynienia, więc Twoja recenzja jest dla mnie tym bardziej cenna :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki same odnajdują drogę do mnie, a i ja chętnie wychodzę im naprzeciw. :) Kiedyś sporo czytałam thrillerów, później natknęłam się na kilka bardzo dobrych psychologicznych, i już tak pozostałam w mocnym kręgu zainteresowań tym gatunkiem. Bardzo chętnie od czasu do czasu dawkuję sobie takie mocne emocje. :) Dziękuję za sympatyczne słowa i pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 7. Jestem w szoku, że jest tyle interesujących książek, o których istnieniu nie miałam pojęcia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im więcej czytam, tym więcej książek jeszcze mam do przeczytania. :) Tak chciałoby się jak najwięcej przeżyć tych powieściowych przygód. :)

   Usuń
 8. Tak napisałaś recenzję, że na pewno sięgnę po książkę. Tym bardziej, że to Oficynka, a to wydawnictwo ma wiele świetnych tytułów w swojej ofercie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę rewelacyjnie się czyta, w zasadzie nawet nie wiadomo kiedy pochłania nas całkowicie, zapewnia niesamowite wrażenia, tak właśnie lubię. :)

   Usuń
 9. muszę przyznać, ze zainteresowałaś mnie ta książką, z chęcią bym sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń