wtorek, 3 maja 2016

BIEDNY TOM JUŻ WYSTYGŁ Maureen Jennings 118/2016

DETEKTYW MURDOCH tom 3

"Każdy z nas jest zdolny do irracjonalnych zachowań w określonych sytuacjach, kiedy silne emocje wytrącają go z równowagi."

Naprawdę bardzo dobry kryminał, osadzony w epoce wiktoriańskiej, prowadzony spokojną narracją, tak aby zintensyfikować odbiór intrygującej fabuły, nacieszyć się każdym podanym w niej szczegółem, opisem i wydarzeniem. Autorka zadbała o malownicze nasycenie powieści klimatem dziewiętnastowiecznego Toronto, jego uliczek z dorożkami, ciemnych zakątków, wyglądu pomieszczeń mieszkalnych, barw zwykłej codzienności, dwulicowej obyczajowości, upadku moralności, podziału wyznań religijnych i klas społecznych. Nietuzinkowa postać kanadyjskiego detektywa, który po wcześniejszych tomach stał się w oczach czytelnika bardzo sympatyczną i ciekawą osobowością. Uwielbiam takiego mocno wyrazistego i przekonywującego bohatera, wnoszącego swoją obecnością tak dużo do powieści i wywołującego dreszczyk oczekiwania na kolejne z nim spotkanie. Zastanawiamy się, czym teraz William Murdoch nas zaskoczy, jakie podejmie działania, jak zdoła rozwikłać kolejną trudną i intrygującą zagadkę kryminalną.

W trzecim tomie cyklu detektyw poszukuje mordercy młodego konstabla Olivera Wickena. Sprawa okazuje się mocno zagmatwana, ocierająca się o szaleństwo, mroczne tajemnice. I choć od początku typujemy prawdopodobnego mordercę, to jednak nie umniejsza to przeżywanej przez nas atmosfery niepokoju, niebezpieczeństwa, a momentami nawet grozy, spotęgowanej przez ówczesne sposoby leczenia pacjentów w zakładzie psychiatrycznym. Murdoch stopniowo, z właściwym sobie wdziękiem i inteligencją, odsłania kolejne warstwy podejrzanych incydentów i mrocznych faktów docierając do niewygodnej dla niektórych prawdy. Tym razem poznajemy też nieco bliższych informacji z przeszłości Williama, towarzyszących mu bolesnych wspomnień, sercowych wątpliwości i rozterek. Wszystkie wątki wspaniale łączą się w spójną i atrakcyjną całość, miło jest się w nią zgłębić, płynnie odkrywać kolejne strony. Wciąż pozostaję pod urokiem pięknej oprawy graficznej publikacji doskonale komponującej się z jej treścią. Powieść zdecydowanie warta polecenia, nie sposób nie wciągnąć się w ten cykl, umożliwia nam podróż w czasie i przeżycie świetnej kryminalnej przygody czytelniczej.

"Ostatnia noc jej życia" tom 1
"Pod gwiazdami smoka" tom 2

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał historyczny

Data premiery: 18.11.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

16 komentarzy:

 1. Nie pamiętam kiedy ostatni raz sięgnęłam po kryminał historyczny. Tej serii również nie znam, ale kto wie? Może wkrótce poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto sięgnąć po książki tej serii, klimatycznie, z kryminalnym pazurem, intrygująco. :)

   Usuń
 2. Świetne! Lubię powieści osadzone we wcześniejszych epokach, lubię przenieść się w ten zapomniany świat i chociaż przez chwilę poczuć klimat tamtych lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w przeszłości jest takiego, że bardzo nas pociąga, chętnie się do niej udajemy, a książki nam to umożliwiają. :) W tej powieści autorka zadbała o realistyczny opis ówczesnych czasów, każdy detal, bardzo mi się to podoba. :)

   Usuń
 3. Z ciekawości: da się czytać tę serię od środka, czy należy jednak zacząć od pierwszego tomu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze względu na wątek kryminalny każdą tom można niezależnie os siebie czytać, jednak w aspekty dotyczące życia prywatnego detektywa lepiej stopniowo się wdrażać. :)

   Usuń
 4. mimo wszystko kryminaly historyczne to nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby wszystko nas pasjonowało w równym stopniu byłoby bardzo nudno i nieciekawie. :) Świetnie, że mamy do dyspozycji tyle gatunków literackich. :)

   Usuń
 5. Nie czytam powieści detektywistycznych, więc kompletnie nie moje klimaty. Gdybym miała zacząć, to od czego polecasz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj właśnie od tego cyklu, nie ma w nim mocno dynamicznej akcji, jednak jest unikalny klimat, w którym można się rozsmakować. :)

   Usuń
  2. Ok, to zapisuję tytuł :)

   Usuń
 6. Uwielbiam wiktoriańskie powieści detektywistyczne. Zapiszę sobie na listę i znajdę te książki;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, cykl który z każdym tomem wciąga mnie coraz bardziej. :) Chętnie poczytam o Twoich wrażeniach po jego przeczytaniu. :)

   Usuń
 7. Ja po książkę sięgnęłabym dla samego tytułu - genialny jak na kryminał ;)

  OdpowiedzUsuń