poniedziałek, 2 maja 2016

HISTORIA PSZCZÓŁ Maja Lunde 117/2016

"Jedna pszczoła bowiem jest niczym, cząstką tak małą, że całkiem pozbawioną znaczenia, natomiast razem z innymi jest wszystkim. Bo razem stanowią pszczelą rodzinę."

Pszczoły wyniszczane są przez pajęczaki, wirusy, niestabilną pogodę i... człowieka. Stosowane w rolnictwie pestycydy przyczyniają się do masowego wymierania tych owadów. Ale to właśnie również człowiek potrafi podporządkować swoje życie ich hodowaniu, dbaniu o pasieki i cieszeniu się pozyskiwanym miodem. Z jednej strony bardzo uzależnieni jesteśmy od przyrody i jej mieszkańców, a z drugiej bezowocne wydają się wysiłki natury przeciwstawieniu się dewastowaniu planety w imię nadrzędnych potrzeb ludzkości. To nie delikatna nić powiązania człowieka z pszczołami, ale silna współzależność istnienia gatunków, bowiem historia apis to także nierozerwalna z nią historia homo sapiens.

Autorka w spokojnym tonie, sprzyjającym głębszym przemyśleniom, niezwykle malowniczo i z uczuciem, przybliża czytelnikowi fragmenty z życia trzech głównych postaci, Williama, Georga i Tao. Widzimy jak niezwykle wrażliwe są ludzkie losy, w których początkowo wydawałoby się mało znaczące zdarzenie potrafi silnie wpłynąć na decyzje i zachowania odmieniające życie wielu osób. To wzajemne zazębianie się urywków przeszłości, rok 1852, teraźniejszości, rok 2007, i przyszłości, rok 2098. A wszystko zabarwione nutami złocistego miodu, lekkiego pyłku kwiatów, słodkiego nektaru, naturalnego wosku, drewnianych uli, ramkowych plastrów i wspaniałego brzęczenia, kwintesencji życia i tworzenia. Żmudna, mozolna i instynktowna praca, podporządkowanie jednostki całej społeczności, naturalny cykl istnienia.

Ludzkie pragnienia i marzenia zderzają się z bolesną rzeczywistością, jednak pasja i nadzieja nie pozwalają im umrzeć, to właśnie bez nich stajemy się nikim. Ogromne znaczenie rodziny i wzajemne relacje między jej członkami, kształtowane przez lata doświadczeń życiowych, wyzwań losu i osobistych dążeń. Często trudno o porozumienie, wyrażenie prawdziwych emocji, zaufanie drugiej osobie, nieprzelewanie własnych ambicji na bliskich, ale takie są właśnie zawiłości i barwy codziennego dnia, warto od czasu do czasu poświęcić im spokojną chwilę refleksji, przeprowadzić wewnętrzną rozmowę i wyciągnąć właściwe wnioski. Poruszająca powieść, oryginalnie osadzona w naturze, zarazem delikatna i dosłowna, słodka i gorzka, radosna i smutna, niosąca pozytywne przesłanie i wyraźne ostrzeżenie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 14.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. :)

34 komentarze:

 1. Książka inna tematycznie ale na pewno ciekawa. Iza masz same perełeczki tutaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść, obok której nie można przejść obojętnie, bo dotyczy nas samych i otaczającego nas świata. Tematyka wyniszczania pszczół jest nam znana, lękamy się tego bardzo, bo przekroczona zostanie pewna nieodwracalna granica, a jeszcze potraktowana jako wypełnienie fabuły tej książki wzmacnia naszą wrażliwość i jej postrzeganie.

   Usuń
 2. Bardzo fajna i interesująca historia. Bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesująca perspektywa, warto zagłębić się w nią. :) Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 3. Bardzo bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, bo tematyka jest mi bliska, a los pszczół nieobojętny. Dziękuję za tę recenzję, zapisuje na swoją listę "chcę przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ze względu na sytuację pszczół zdecydowałam się na sięgnięcie po tę książkę, bardzo chciałam się przekonać w jaki sposób autorka przekaże nam pewne symboliczne przestrogi i jak powiąże je z ludzkimi losami. :)

   Usuń
 4. Interesująca książka, chętnie przeczytam. Pozdrawiam! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewątpliwie lektura mocno wciągająca. :) Sympatycznego zaczytania. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. To już wiadomo, co dodam na lubimyczytac na półkę ,,chcę przeczytać". Świetna recenzja:)
  Pozdrawiam, Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, ale to tylko wrażenia po przeczytaniu książki. :) Dobrego zaczytania! :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 6. Interesująca recenzja, zachęcająca do przeczytania tej książki, na która nie zwróciłabym prawdopodobnie nigdy uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami potrzebny jest taki impuls, aby sięgnąć po książkę. :) Intuicyjnie wyczułam, że będzie to satysfakcjonująca lektura. :) Wspaniałego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Brzmi super. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieści z przesłaniem, mocnym przekazem, pozostają jeszcze długo z nami po ich przeczytaniu, a ta propozycja czytelnicza niewątpliwie do nich należy. :)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Dlatego warto po nią sięgnąć i przeżyć tę przygodę. :)

   Usuń
 9. Rewelacyjnie napisana recenzja :)
  Aż nie da się do Ciebie nie zaglądać, kiedy zawsze masz dla nas takie smakołyki literackie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny, dziękuję za sympatyczne słowa, to tylko moja pasja czytania książek z różnych gatunków literackich. :) Bardzo się cieszę, że udaje mi się zwrócić uwagę na interesujące propozycje czytelnicze. :)

   Usuń
 10. Wrzucona już od jakiegoś czasu w zakładkę "chcę przeczytać" na lubimyczytac.pl :) Z każdą kolejną recenzją chcę przeczytać coraz bardziej.

  Pozdrawiam,
  http://kackiller.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem teraz czas na kilka godzin świetnego zaczytania z tą powieścią. :) Ciekawa jestem Twojej opinii po zapoznaniu się z nią. :)

   Usuń
 11. Im częściej do Ciebie zaglądam, tym więcej fajnych propozycji tu widzę ;) Super i oby tak dalej! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myszkuję po literaturze z dużą uwagą i w wielkim wymiarze godzin, a wciąż mam poczucie, że czytam za mało, nie starcza czasu na wszystkie upatrzone książki. :) Ale to miłe uczucie, że tyle interesujących przygód przede mną. :)

   Usuń
 12. Widziałam już kilka recenzji tej książki. Chyba się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością warto się skusić, powieść nieco inna, ale jakże nam bliska, takie właśnie książki poszukuję. :)

   Usuń
 13. Widać, że w tematyce pszczelarskiej można zawrzeć piękną i wartościową historię. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie wyczarować taki świat, ale jeszcze cudowniej się w niego zagłębić i poszukać analogii do rzeczywistego. :)

   Usuń
 14. Bardzo intrygujący i świeży pomysł na książkę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny opis. Bardzo chętnie przeczytam coś innego niż książki biznesowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ta propozycja czytelnicza powinna przypaść Ci do gustu, wartościowa książka, skłaniająca do refleksji życiowych. :)

   Usuń
 16. Zapowiada się ciekawie, coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść niewątpliwie ma swój urok, warto się z nią zapoznać. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń