środa, 11 maja 2016

EZOTERO. CÓRKA WIATRU Agnieszka Tomczyszyn 126/2016

"Następuje czas w życiu człowieka, kiedy musi stanąć twarzą w twarz ze swoim dotychczasowym postępowaniem. Kiedy nie ma muzyki pomagającej zagłuszyć własne myśli i odpłynąć w świat marzeń... ani wymówek, że trzeba zająć się czymś innym."

Zaskakująca i intrygująca powieść, z przyjemnością się w nią zagłębiamy. Napisana z lekkością, interesującym przenikaniem się wątków, ciekawą mieszanką elementów powieści obyczajowej, kryminalnej i fantasy. Romantyczna nuta dodaje uroku fabule, próby wyjaśnienia morderstwa podsycają napięcie, a motywy ezoteryczne, spirytualistyczne, wróżby, mandale i nuty legend, oplatają opowiadaną historię współtworząc jej magiczny klimat. Autorka ze swobodą, w dynamicznym tempie, oprowadza nas po wykreowanym świecie, zapewniając nie tylko ciekawą rozrywkę czytelniczą, ale również nakłaniając do przemyśleń i refleksji na temat roli przeznaczenia, determinantów przyszłości, naszego miejsca na świecie, oczekiwań wobec siebie, siły ludzkich uczuć i złożoności relacji z najbliższymi. Świetny pomysł i oryginalne przedstawienie opowiadanej historii, bazujące na znanych już literackich motywach, jednak ze świeżym spojrzeniem i przekonaniem do stworzonej rzeczywistości, jej uczestników i odczuwalnych przez nich emocji.

Życie głównej bohaterki, Latte, wiąże się z nieodkrytymi sekretami i tajemnicami z przeszłości, mnóstwem niedomówień, przypuszczeń i pozostających bez odpowiedzi istotnych pytań. Młoda kobieta doskonale wyczuwa nietypowość zdarzeń i zbiegów okoliczności towarzyszących jej codziennemu życiu, jednak nie potrafi jej do końca zinterpretować i zdefiniować. Również relacje z ludźmi wydają się być podszyte jakby drugim znaczeniem, dodatkowym wymiarem, czymś niewytłumaczalnym, lecz mocno przyciągającym. To niejednoznaczna postać, wypełniona sprzecznościami, sprawiająca wrażenie zagubienia w otaczającym ją świecie, a jednocześnie wykazująca się silną osobowością i wolą walki. Chętnie śledziłam intrygujące przygody Latte i jej przyjaciół, żałuję tylko, że autorka nie rozbudowała bardziej drugiej części opowieści, tak aby intensywniej, dłużej i z większą szczegółowością móc ją przeżywać. Zachwyciłam się zakończeniem powieści, nie takiego obrotu spraw spodziewałam się, cudowna niespodzianka dla czytelnika. Z zainteresowaniem sięgnę po "Ezotero. Moje przeznaczenie", które nawiązuje wątkami do opisywanej debiutanckiej powieści.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 17.06.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG. :)

21 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa i zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy klimat zaproponowała autorka czytelnikowi, z przyjemnością zapoznawałam się z opowiadaną historią. :)

   Usuń
 2. Wpisuję na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna ksiazka do kupienia :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłego zaczytania! Ciekawa jestem Twoich wrażeń po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 4. Brzmi tajemniczo i intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemniczo, niejednoznacznie, intrygująco i w magicznym klimacie. :) Bardzo chętnie zaglądam do takich powieściowych światów. :)

   Usuń
 5. Sama nie wiem, jakoś nie mam przekonania do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze od razu uda nam się nawiązać nić zainteresowania, czasami wystarczy spróbować, aby się samemu przekonać. :)

   Usuń
 6. Cudna okładka, taka jaka zawsze zachęca mnie do sięgnięcia po nią na półkę <3 I Twoja recenzja również zachęciła, muszę zobaczyć czy mam ją u siebie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka faktycznie ma w sobie coś, wspaniale pokrywa się z treścią powieści, a przez to książka kusi nas jeszcze bardziej. :)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawe, może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć po tę opowieść, przyjemnie się w niej zaczytałam. :)

   Usuń
 8. Lubię książki, które skłaniają nas do refleksji. Więc być może sięgnę po tę powieść.

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki z przesłaniem mają tę właściwą moc w sobie, tak cenną i poszukiwaną przez czytelników. :) Przyjemnego zaczytania! :)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. I o to chodzi, aby w tylu propozycjach czytelniczych znaleźć coś dla siebie, wówczas czytanie to czysta radość. :)

   Usuń
 10. dawno nie sięgałam po tego typu powieści, bardzo mnie zachęciłaś

  OdpowiedzUsuń