piątek, 1 kwietnia 2016

OPOWIEM O NIEJ Jolanta Guse 85/2016

"Jednak najważniejsze jest, żebyś wszystko, co będziesz w życiu robić, robiła z sercem! I nigdy nie wstydź się okazywania uczuć."

Bardzo ciepła, wzruszająca, przepełniona nadzieją i miłością opowieść o losach trzech pokoleń kobiet. W książce zaczytujemy się niemal natychmiast, z uwagą śledzimy różne scenariusze życia napisane przez historyczne uwarunkowania, współzależności z bliskimi i bolesne decyzje. Doskonale widzimy jak na przestrzeni dziesiątków lat, od drugiej wojny światowej do czasów współczesnych, zmieniało się społeczeństwo, zasady, normy i przyjęte wzorce zachowań, a także możliwości samorozwoju kobiet. Dostrzegamy ogromny wpływ na osobiste życie otaczającej nas rzeczywistości, dokonywane wybory i możliwości wykorzystania szans danych od losu. Czujemy atmosferę opisywanych czasów, ograniczeń lub swobody, poczucia bycia kimś gorszym lub lepszym, zabieranych przywilejów lub korzystania z nich w pełnym wymiarze. 

Róża, przedstawicielka pokolenia dotkniętego tragediami wojennymi, zmuszona do odnalezienia się w warunkach odmiennych od przedwojennych, tęskni za pełną rodziną, całym sercem oddana jest córce i wnuczce, stara się przekazać jak najwięcej mądrości życiowych, wypełnić życie bliskich szczęściem, stworzyć im możliwości osiągania własnych dróg spełnienia. Helena, artystyczna dusza, dla której teatr staje się największą wartością w życiu, bez niego nie potrafi funkcjonować, to kwintesencja poczucia jej własnej wartości, samorealizacji, spełnienia potrzeby bycia sławną i podziwianą, na życie patrzy z perspektywy osobistych potrzeb i wymagań, bez względu na uczucia innych realizuje pragnienia i marzenia o karierze. Gloria, żyje z bolesną świadomością odtrącenia przez rodziców, nieustannie poszukuje własnej tożsamości, głęboko wierzy w rodzinne wartości i stara się żyć w zgodzie z nimi, walczy o dobro swoich synów, redefiniuje przekonania o prawie każdego do pozostawania sobą.

Kobiety noszą w sercu głębokie rany, dotknięte przez los za wszelką cenę starają się, każda na swój sposób, dotrzeć do źródeł zrozumienia, akceptacji, miłości i szczęścia. W większym lub mniejszym stopniu pogubiły się, zatraciły cząstkę własnego ja, nie będąc dumnymi z niektórych swoich postaw i zachować, starają się uciszyć wyrzuty sumienia i znaleźć sposób na naprawienie wyrządzonych innym krzywd. Wbrew pozorom, babcię, córkę i wnuczkę łączy bardzo wiele, nie tylko więzi rodzinne, ale również wewnętrzna siła, determinacja w realizowaniu zamierzeń, walka o własne przekonania, odnalezienie siebie i swojego miejsca na ziemi. Bohaterki powieści bardzo przekonują złożoną osobowością i autentycznością, to prawdziwe kobiety, reprezentantki swoich pokoleń. Płynnie zazębiające się wątki i sposób ich zamknięcia, malowniczo opisane uczucia, uchwycone najbardziej wrażliwe barwy duszy, podkreślone znaczenie najcenniejszych ludzkich wartości, to bardzo mocne walory powieści. Książka wciągnęła mnie, poczułam żal, że to już koniec opowieści o tych z jednej strony niesamowitych a z drugiej całkiem zwyczajnych kobietach, w których wiele możemy dostrzec nas samych.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 19.01.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

19 komentarzy:

 1. Super recenzja:) raczej nie sięgnę, ale pozycja świetnie opisana przez ciebie. Dla koneserów tego typu literatury recenzja na pewno przydatna:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię sięgnąć po takie właśnie książki, pozwalają nam spojrzeć na ludzkie życie i odczucia z perspektywy kilku pokoleń, jak bardzo mogą różnić się od siebie a jednocześnie jak bardzo są podobne. :)

   Usuń
  2. Zapraszam na Czytelnicze Nawyki TAG:)
   http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com/2016/04/tag-1-czytelnicze-nawyki.html

   Usuń
 2. Lubie od czasu do czasu poczytać książki o kobietach. Dodam sobie do listy książek do kupienia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta powieść przesiąknięta jest kobiecością. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 3. Muszę gdzieś zapisać tytuł książki :) Mam kilka podobnych w swojej biblioteczce. Lubię je, często skłaniają do mocnych przemyśleń :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skłaniają do przemyśleń, ale też dają taką pozytywną energię, która tak bardzo jest pomocna w realizacji własnych zamierzeń i marzeń. :)

   Usuń
 4. Swietna recenzja, zachęca do przeczytania książki. Lubię takie powieści i chętnie do nich zaglądam. Zaległości książkowych co prawda u mnie niemiara, ale na dobrą lekturę zawsze znajdę nawet pięć minut w ciągu dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo książek jest na mojej liście do przeczytania, ale to bardzo przyjemne uczucie wiedzieć, że tyle świetnych powieści czeka na moją uwagę. :)

   Usuń
 5. Przeczytałam ją w jeden wieczór. Niesamowita książka. Bardzo dobrze mi się ją czytało :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też bardzo szybko i lekko się ją czytało, dała mi pretekst do zrealizowania już od tak dawna odkładanego pomysłu. :)

   Usuń
 6. Brzmi fajnie, trzeba zapisać :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Po Twojej recenzji mam pewność, że książka trafi na listę i szybko musi być przeczytana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię książki z przekazem, bazujące na ludzkich doświadczeniach życiowych. :) Miłego czytania! :)

   Usuń
 8. Brzmi ciekawie, fajna książka na popołudniowy relaks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta ją się szybko, więc zdecydowanie umili popołudniowy wolny czas. :)

   Usuń
 9. Świetna recenzja, z resztą jak każda Twoja :)
  A cytat perełka :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę chyba zacząć te cytaty kolekcjonować w osobnym zeszycie, wiele z nich to świetne motywatory i źródła życiowych inspiracji. :)

   Usuń