wtorek, 12 kwietnia 2016

KSIĄŻKA DO PRZEŻYCIA. KREATYWNA KSIĄŻKA DLA DOROSŁYCH Tom Chatfield 99/2016

"Poszukiwanie inspiracji to coś zupełnie innego niż poszukiwanie potwierdzenia słuszności własnych przekonań czy wypracowanie konsensusu. Nie trzeba się z niczym zgadzać, żeby odnaleźć w sobie inspirację. Tak w szerszym kontekście - nie trzeba się nawet zgadzać z samym sobą."

Kiedyś bardzo chętnie sięgałam po poradniki, teraz już rzadziej do nich zaglądam, jednak zainteresowała mnie ta książka ze względu na jej główne przesłanie, skupienie się bardziej na ludziach niż na rzeczach i zaprzyjaźnienie się z samym sobą. Właśnie takie myśli już od dawna mi towarzyszą, zastanawiam się jak przekonująco przekazywać je swoim dzieciom, chciałabym, aby także w dorosłym życiu były wyczulone na potrzeby innych, nie zatraciły wiary w siebie, optymizmu i pragnienia realizowania własnych marzeń. Otaczająca nas rzeczywistość żyje w wielkim pośpiechu, brakuje w nim naturalnych niegdyś okresów wyciszenia, rozmów z samym sobą, docierania do tych największych wartości uczuciowych w życiu człowieka, poddaniu w wątpliwość niektórych oczekiwań świata wobec nas. I właśnie ta książka stara się uświadomić nasze podejście do szczęścia, odkrywa prawdę przekonań, siłę marzeń i relacji z innymi ludźmi, zachęca do odzyskania kontroli nad czasem, ćwiczeń improwizacyjnych, kreatywności i aktywnego słuchania. Poradnik wyróżniający się zdecydowanie na tle innych swoją siłą przekazu, pomysłowością treningów i atrakcyjną szatą graficzną. Każdy znajdzie w nim coś inspirującego, można w dowolnym momencie do niego powrócić, tak aby nabrać odpowiedniego dystansu do wielu spraw.

Przez ponad miesiąc książka towarzyszyła mi w wędrówkach w głąb siebie, z chęcią podążałam tropem aktywnej komunikacji, mocniej otworzyłam się na twórcze wyzwania, efektywnie poddałam licznym refleksjom i przemyśleniom. Autor zachęca nas do przełamania rutyny, uważnego rozglądania się wokół siebie, uruchomienia pamięci i wielopoziomowego odczuwania wrażeń zmysłowych, spoglądania we wspomnienia jako sposobu na zrozumienie świata, doskonalenia się w sztuce bycia sobą. Publikacja wzbogacona została licznymi cytatami, które świetnie wkomponowały się w omawiane zagadnienia. Większość z nich znałam, a jednak przyjemnie było przypomnieć je sobie, spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Warto sięgnąć po ten poradnik, zapoznawać się z nim, to świetne źródło inspiracji do rozmowy z samym sobą, zmodyfikowania lub utwierdzenia się w wyznaczonych hierarchiach wartości, pewnego przypomnienia o cenności życia. Trzeba zatrzymać się na chwilę i skontrolować aktualność naszych życiowych celów, przyjrzeć się ścieżce kariery, pasji, pragnieniom i marzeniom. A kiedy już wiemy, czego tak naprawdę oczekujemy od siebie i jakich zmian chcielibyśmy dokonać, łatwiej jest nam wówczas podążać zmodyfikowanym kierunkiem samorealizacji osobistej i zawodowej, a dzięki temu lepiej rozumieć siebie i innych. Liczy się teraźniejszość, ale niech to będzie świadoma wędrówka wyznaczonym szlakiem życia, nauczmy się wykluczać to co nas ogranicza.

5/6 - koniecznie przeczytaj
poradnik

Data premiery: 16.02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

58 komentarzy:

 1. Bardzo modne są tego typu poradniki i pomyśleć że jeszcze żadnego nie czytałam. Czasem dobrze, zrobić sobie taką refleksje życiową

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę potraktowałam jako inwestycję w czas spędzony z samą sobą i doskonale się w tym sprawdziła, przez ponad miesiąc inspirowałam siebie do działania, pewnych refleksji i przyznam, że ciekawe to były przeżycia. :)

   Usuń
 2. Ja jednak dalej nie potrafię się przekonać do poradników, więc raczej ten tytuł sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poradnik to taka iskra, która ma pobudzić naszą kreatywność, przyjemna forma zwrócenia uwagi na samego siebie, nie pełni on roli książki z gotowymi scenariuszami do działania, ale ma nas zachęcić do niezapominania o własnych potrzebach i pragnieniach. Jeden z wielu instrumentów pozwalających nam na chwilowe zatrzymanie i refleksje. :) Mnie bardzo odpowiada formuła zaproponowana przez autora, dlatego z chęcią się jej poddałam. :)

   Usuń
 3. Książka zdecydowanie w moim klimacie chociaż okładka nie jest przyciągająca. Mimo tego po Twojej recenzji skuszę się i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo też miałam mieszane uczucia związane z grafiką, ale później w miarę zagłębiania się w książkę zrozumiałam jej przesłanie odnoszące się do pobudzenia, kreatywności i uświadomienia pospiechu, w jakim obecnie żyjemy. :)

   Usuń
 4. Nie czytam z reguły poradników, ale super, że Ci się podobał:)
  Zostałaś nominowana do TAGu!
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com/2016/04/tag-2-liebster-blog-award-1-2.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak nie do końca poradnik, bardziej wyzwalacz twórczego spojrzenia na siebie i otaczający nas świat. :) Za nominację dziękuję, ale niestety już nie pozostaje mi nic wolnego czasu, z wyjątkiem czytania książek. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 5. Czasem warto spędzić czas ze sobą można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klaudia, i to wielu rzeczy można się o sobie dowiedzieć od... samego siebie. :) Troszkę to zakręcone, ale jak się ma czas na spotkanie samego z sobą to wiele refleksji zaczyna człowiekowi towarzyszyć. :)

   Usuń
 6. Lubię takie książki/poradniki, do których chce się wracać po jakimś czasie :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tako dobra, twórcza perspektywa na nas samych, człowiek się zmienia, ale nie zawsze nadążamy za tymi zmianami, warto czasem się zatrzymać i przyjrzeć się swoim działaniom i pragnieniom. :)

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. To taka samodzielna edukacja przez zabawę, niby z przymrużeniem oka, ale jak się później okazuje, całkiem efektywna i przydatna. :)

   Usuń
 8. Nie jestem przekonana do poradników i szczerze rzadko je czytam jednak ten wydaje się być bardzo ciekawy i przydatny w obecnej dla mnie chwili z przyjemnością po niego sięgnę :) pozdrawiam i zapraszam do nas http://siostrydajarade.blogspot.com/2016/04/domowy-expert.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poradniki traktuję jako źródło inspiracji, zawsze znajdziemy w nich ciekawe myśli, spostrzeżenia i zastanawiające perspektywy różnorodnych życiowych zagadnień. :) W ten sposób do nich podchodzę, a ta książka zdecydowanie kusi nie tyle do siebie, a co do nas samych, zastanowienia się o swoim życiu. :)

   Usuń
 9. Lubię książki, które skłaniają do zastanowienia się nad sobą. Właśnie nie tyle poradniki, które dają gotowe recepty, a takie książki, które skłaniają do poszukiwań nowych dróg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, takie książki powinny w nas wyzwalać właśnie tę potrzebną do życia i spełniania marzeń kreatywność. :) Trzeba przyznać, że autorowi udało się to osiągnąć. :)

   Usuń
 10. Poradników nie lubię ale książki, które pozwolą poszukać mi nowej drogi owszem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim odczuciu, stagnacja zabija człowieka wewnętrznie, stąd to nasze nieustanne poszukiwanie nowych inspiracji i wytyczanie kolejnych szlaków w życiu. :)

   Usuń
 11. Mam ją na oku już jakiś czas :D Jestem bardzo ciekawa czy mnie też zachwyci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj wstaję wcześnie rano, tak jeszcze zanim obudzi się dzień, otacza mnie radosna cisza, to właśnie wtedy najczęściej sięgam po tomik wierszy, odnajduję ciekawe cytaty czy tak jak ostatnio odbyłam podróż w głąb swojej duszy dzięki tej książce, bardzo ciekawe przemyślenia mi towarzyszyły. :)

   Usuń
 12. Oj tym razem mówię pas nie mam teraz ochoty na takie książki. Generalnie poradniki omijam szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz miała okazję, zerknij do niego, nie jest to typowy poradnik, a raczej takie źródło poszukiwania nowych inspiracji. :)

   Usuń
 13. I pomyśleć, że jeszcze tutaj mnie nie było, a tak dużo się działo na blogu. Ostatnio coraz mniej czasu na czytanie, co chwile jakieś nowe zajęcia i brak czasu, ale właśnie poradniki lubię, tak samo jak reportaże. Cały czas się zastanawiam co w sobie mają.

  conowegoumarty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może chodzi o to, że mają w sobie to, co tak najbardziej jest nam bliskie, wielkie emocje i możliwości wyrażania siebie. :) Dlatego tak chętnie do nich zaglądamy. :)

   Usuń
 14. Czuję się zachęcona do sięgnięcia po tą książkę :) Lubię takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto od czasu do czasu posłuchać swojego wewnętrznego głosu, to daje taką zdrową perspektywę na nasze marzenia i pragnienia. :)

   Usuń
 15. Już kolejny raz słyszę dużo dobrego o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że przygodę z nią zaliczam do tych mocno inspirujących. :)

   Usuń
 16. ciekawa pozycja, bardzo mnie zainteresowałaś. chyba sobie sprawię...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy codziennie nawet kwadrans, aby po kilku dniach automatycznie wywoływała uśmiech na naszej twarzy, to sympatyczne uczucie, kiedy zaczynamy dostrzegać i lepiej rozumieć niektóre aspekty bezpośrednio nas dotyczące. :)

   Usuń
 17. Ja też bardzo rzadko czytuję poradniki, ale to może być interesująca pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka jest właśnie dlatego tak bardzo atrakcyjna, bo pozwala nam skupić się na nas samych, sporo z niej wyczytamy, ale jeszcze więcej z nas samych. :)

   Usuń
 18. Bardzo lubię tego typu książki. Słyszałam już o niej bardzo wiele pozytywnych opinii. W najbliższym czasie mam zamiar się w nią zaopatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł na inwestycję w siebie, mnie przekonał swoją oryginalnością i taką wzmożoną zachętą do zajrzenia w głąb swojej duszy. :) Kreatywnego zaczytania! :)

   Usuń
 19. Bardzo lubię tego typu książki, ponieważ oprócz samej przyjemności czytania dają nam też jakąś korzyść, zmuszają do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem. Na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dzięki takim książkom wiele możemy skorzystać. :)

   Usuń
 20. Poradników nie czytam, ale ten mnie zainteresował :) chyba musze go poszukać w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj, brzmi bardzo interesująco. Lubię takie książki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się poradnik spodobał, to ja byłam jego głównym kreatorem, mnie nakłaniał do działania. :)

   Usuń
 22. A ja jestem sceptycznie nastawiony do wszelkiego rodzajów poradników "jak żyć"... Przeczytałem wiele i żaden tak naprawdę nie polepszył mojego życia... Natomaist zawsze działają rzeczy najprostsze... uśmiech, bezinteresowna pomoc i proste słowa: "Dziękuję", "Proszę", "Przepraszam".... Ale nie mówię, nie takim poradnikom. Może na mnie po prostu nie działa taka forma.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z wielu, ale nie zasadnicza, w takich właśnie kategoriach je traktuję. :)

   Usuń
 23. Ja wciąż lubię sięgać po poradniki, uwielbiam - nawet gdy sama mam na coś pomysł i sposób - podczytywać metody innych. Czytając poradniki czuję się... jak podczas plotek ze znajomymi ;)

  W przypadku tej książki tytuł bardzo intryguje, więc nie dziwię się, że dałaś jej szansę, chociaż od lektury poradników odchodzisz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem zerknę w jakiś poradnik i natychmiast go odrzucam, a czasem tak jak właśnie przy tym, zostałam zaciekawiona i pozostałam z nim do końca. :)

   Usuń
 24. Mnie Izo swoją recenzją baaardzo zachęciłaś. Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam koleżankę, która co jakiś czas podrzuca mi różne poradniki, ale tym razem ja jej podrzucę ;) z Twojego polecenia

  OdpowiedzUsuń
 26. Chyba jestem ograniczona. Co wejdę to Ciebie to nie moją bajkę czytasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czyż tak nie jest ciekawie, że tak bardzo różnimy się od siebie? :)

   Usuń
 27. Ciekawa propozycja, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 28. Brzmi zachęcająco. Dodaję do listy :D

  OdpowiedzUsuń