poniedziałek, 4 kwietnia 2016

KOLEKCJA RINGELMANNA Adam Ubertowski 88/2016

"Dla tych ludzi zegarki to największa miłość... to religia... Ludzie są ułomni z natury, więc muszą popełnić jakieś błędy. I popełnili."

Ciekawie poprowadzony kryminał, wymykający się z szablonowych pełnych dynamicznej akcji propozycji powieści kryminalnych. Utrzymany w spokojniejszej konwencji, bardziej nastawionej na intelektualną zabawę podszytą sporą dawką dobrego humoru. Nie ma w nim mnogości bohaterów, zdarzeń i nagłych zwrotów akcji, a jednak autorowi udaje się podsycać zainteresowanie czytelnika. Przyznam, że z miłą chęcią dałam się wciągnąć w ten wykreowany świat nieco szalonych kolekcjonerów zegarków, ich wzajemnych animozji, wyśmiewania i zazdrości. Z uśmiechem śledziłam ich reakcje i postawy, wiadomo było, że w wypełnionym takimi negatywnymi emocjami środowisku wcześniej czy później musi dojść do zbrodni. Podoba mi się taka lekka narracja, barwny język i niewymuszone dialogi.

Mający o sobie wysokie mniemanie mistrz metateorii doktor Figlon zastaje zaproszony przez inspektora Franka van Graafa jako ekspert do pomocy w rozwiązaniu skomplikowanego morderstwa. Figlon to ciekawie sportretowana postać, nieco zaskakująca swoim zachowaniem, jednocześnie wzbudzająca w czytelniku sympatię. Na podstawie intrygujących wspomnień doktora zagłębiamy się w jego pierwsze dochodzenie, dotyczące śmierci Maxa Ringelmanna, pasjonata i właściciela najdroższej kolekcji czasomierzy na świecie. Pozostali bohaterowie również oferują nam swoje ciekawe profile nabierające specyficznych cech, świadomie potraktowanych przez autora ze szczyptą ironii i z przymrużeniem oka. Płynnie przenikamy między głównym wątkiem osadzonym w przeszłości a tym opartym na teraźniejszości, który w zabawny sposób ubarwia powieść. I choć liczyłam na głębszy spisek a zakończenie książki nie zaskoczyło mnie, to i tak nie przeszkodziło mi to w przyjemnym zaczytywaniu się w tej kryminalnej intrydze.

4/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 12.02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

22 komentarze:

 1. Przypomina mi nieco składne kryminały Agaty Christie, które uwielbiam:) Dlatego pora sięgnąć i po tę książkę:)
  Nowa recenzja!:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie z kryminalnym zacięciem zabieram się za kolejne propozycje czytelnicze z tego gatunku, ostatnio zauważam, że wpadam w takie cykle gatunkowe, zawsze to nowe doświadczenie. :) A Kolekcja Ringelmanna ma w sobie to coś, co przykuwa naszą uwagę. :)

   Usuń
 2. Nie często czytam kryminały. Zbyt plastycznie wyobrażam sobie morderstwa i zbrodnię, gdzie dzieje się krzywda drugiemu człowiekowi ;) Twój opis jednak mnie przekonał do tego kryminału, bo nie każdy posiada humor i barwny język, a to lubię najbardziej :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W powieściach kryminalnych interesują mnie najbardziej te psychologiczne źródła zbrodni, jej motywy, bawi mnie rozszyfrowywanie kolejnych aspektów morderstw, świetne ćwiczenia na kreatywność szarych komórek. :) A nutka humoru, jak właśnie w Kolekcji Ringelmanna, bardzo ubarwia powieść kryminalną. :)

   Usuń
 3. fajnie, że opisujesz książki, które warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro wróciłam do czytania w pełnym wymiarze, to jakoś tak naturalnym wydało mi się, że chcę podzielić się wrażeniami ze znajomości z książkami z jak największą liczbą miłośników literatury, poznać ich opinie i utrwalić własne. :)

   Usuń
 4. Kiedy Ty masz czasu, żeby przeczytać to wszystko? :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wolny czas już nie jest dla mnie problemem, a jeśli tylko trafia się na świetne pozycje czytelnicza to tylko czysta przyjemność i radość w sercu. :)

   Usuń
 5. Niestety moja lista książek do przeczytania jest zbyt długa żebym zapisała sobie tę pozycję, bo jak już czytam kryminał to musi być megaświetny. Aczkolwiek lubię książki, z których można się czegoś dowiedzieć o świecie, w przypadku tej książki rozumiem, że jest to wiedza o zegarkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja lista książek, z którymi pragnę się zaprzyjaźnić również prezentuje się mnogością pozycji, ale to bardzo dobrze, bo tyle świetnych książek mamy do dyspozycji, nic tylko czytać. :)

   Usuń
 6. Nigdy nie byłam fanką kryminałów. Jedyne, jakie mnie kuszą, to te szwedzkie. Ale chyba powinnam po jakiś sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja do szwedzkich dość długo się przekonywałam, ale ponieważ lubię takie kryminalne klimaty, to dałam się wciągnąć. :) Kolekcja Ringelmanna to dobra intelektualna rozrywka, przyjemnie spędziłam z nią czas. :)

   Usuń
 7. Lubię kryminały, ale wolę te, w których zakończenia mnie zaskakują ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam być zaskakiwana, ale jeśli fabuła jest dobrze poprowadzona, to choć znam już prawdopodobnego mordercę, to i tak daję się wciągnąć w taką powieść szukając źródeł i motywów zbrodni. :)

   Usuń
 8. Brzmiało mega ciekawie do momentu, gdzie napisałaś, że zakończenie Cię nie zaskoczyło. Szkoda, że coraz mniej książek zaskakuje jak Christie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w tej książce szybko trafiłam na trop prawdopodobnego zakończenia, ale niekiedy daję się nawet przy tych z pozoru łatwiejszych do rozszyfrowania wątkach kryminalnych zaskoczyć, to też chyba wiele zależy od takiej naszej detektywistycznej intuicji danego dnia. :) Często autorzy celowo nas jak najbliżej naprowadzają a kiedy indziej starają się abyśmy poczuli się jak na karuzeli pomysłów, wszystko w imię dobrej czytelniczej zabawy. :)

   Usuń
 9. Uwielbiam kryminały ale z tym autorem nie miałam jeszcze do czynienia. Pora nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy miałam wieczór czytelniczy z tym kryminałem. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 10. Lubię kryminały, może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że tło tego kryminału jest nietuzinkowe. :) Zaczytania z dobrym kryminalnym pazurem! :)

   Usuń
 11. Kryminały to zdecydowanie nie moja bajka, ale z chęcią zapoznam się z innymi książkami, które polecasz być może znajdę coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam serdecznie, staram się zaglądać do wielu gatunków literackich, nowości i tych już nieco przykurzonych książek, szukam czytelniczych perełek. :)

   Usuń