środa, 27 kwietnia 2016

CIEMNA STRONA MIŁOŚCI Rafik Schami 113/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

"Szczęście polega nierzadko na spóźnieniu się nieszczęścia."

Piękny kolaż ludzkich losów i silnych emocji, a w tle moc tradycji, ważność honoru, historyczne i polityczne odniesienia. Powieść stworzona z ogromnym rozmachem, dbałością o każdy szczegół i harmonijne połączenie wielu interesujących i intrygujących wątków. Niezwykle wciągająca i wzruszająca mozaika wypełniona mnóstwem kolorów, zapachów i smaków syryjskiej tożsamości. To bardzo przekonywujący obraz kwintesencji Syrii, jej ran i targającego ją bólu, ale też bogactw ducha i kultury. Barwnie odmalowane fragmenty codzienności, stany syryjskiego społeczeństwa na przestrzeni siedemdziesięciu lat, od początku dwudziestego wieku. Wszystko wzbogacone dziejami nienawiści dwóch klanów, Musztaków i Szahinów, oraz wielkiej namiętności i zakazanej miłości, nie tylko głównych postaci Rany i Farida, ale także innych opisanych par. Czytając książkę odnosimy wrażenie prawdopodobieństwa i wiarygodności opisywanych historii. Z jednej strony przyglądamy się podanym w zatrważającej i szokującej odsłonie wewnętrznym konfliktom, rozwarstwieniu religijnemu, prawdziwemu obliczu radykalizmu, komunistycznym sympatiom, zacofaniu mieszkańców wsi, wymaganiem ojców wobec córek i synów. A z drugiej strony autor z dużą wrażliwością i wyczuciem przybliża nam najbardziej szczere i prawdziwe ludzkie uczucia, napięcia i ekscytacje. 

Trzypokoleniowa saga rodzinna, spisana na niemal tysiącu stron, którą najlepiej dawkować poszczególnymi księgami, rozdziałami, tak aby jak najmocniej wczuć się w jej atmosferę, scenariusze bogatych wydarzeń i nieprawdopodobnych splotów okoliczności. Dzięki temu książka zapewnia nam mnóstwo czytelniczych wrażeń w ujęciu różnorodnych perspektyw i ciekawych spojrzeń. Znajdziemy w niej romantyczne nuty, splatające się z baśniami i legendami, silnymi namiętnościami, przyjaźnią, oddaniem, a także nienawiścią, zemstą i zdradą. Sporo elementów kryminalnych i sensacyjnych, podkręcających tempo akcji i wzbogacających fabułę. A przede wszystkim niezwykli bohaterowie, tacy z krwi i kości, z pełną gamą wad i zalet, marzeniami, pragnieniami i ambicjami. Śledzimy ich losy z wielkim zaangażowaniem, obserwujemy jak wściekłość i fałszywa duma prowadzą do wielu tragedii, miłość i zauroczenie mogą komplikować życie, a nadzieja i determinacja stanowią oręż w walce z bezsilnością i niesprawiedliwością. I ten mocny, wyraźny rytm patriotyzmu, zauroczenia przyrodą, tęsknotą autora za Damaszkiem. Z wielką łatwością dajemy się skusić tej pięknej syryjskiej przygodzie czytelniczej, zdecydowanie warto ją przeżyć.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 28.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Noir sur Blanc. :)

29 komentarzy:

 1. Ciekawy opis, dzięki tej książce może uda nam się poznać świat Syryjczyków i zrozumieć ich mentalność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi odpowiadało takie wielopokoleniowe spojrzenie na Syrię, jej historię i aspekty obyczajowe. To naprawdę świetnie przygotowana i przedstawiona tematyka, tak jak lubię najbardziej. :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię takie sagi rodzinne. Jeszcze, kiedy książka jest ładnym językiem napisana, to czyta się ją z ogromną przyjemnością ;-) Tu dochodzi jeszcze inna kultura - super, chętnie po nią sięgnę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię, kiedy fabuła przenika wiele pokoleń, zachowana zostaje ciągłość i perspektywa losów gałęzi rodziny. Przyjemnie jest się zaczytywać w takich sagach. :)

   Usuń
 3. Brzmi bardzo zachęcająco i zapewne czyta się z wielkim wzruszeniem i empatią w kontekście dzisiejszych zdarzeń w Syrii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówi się, że świat staje się coraz mniejszy, warto zaglądać zatem w regiony, które są tak kulturo odmienne od naszych europejskich tradycji.

   Usuń
 4. Ta książka na pewno spodobała by się mojej mamie. Poddałaś mi pomysł na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zauważyłam,że bardzo lubisz w książkach klimaty Bliskiego Wschodu. Ja troszeczkę za tym nie przepadam, ale Twoje recenzje są ciekawe i rzeczowe;D Pozdrawiam.
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawno nie czytałam książek w takich klimatach, dlatego chętnie po nie sięgnęłam, zawsze to coś innego i pouczającego. :)

   Usuń
 6. Bardzo lubię książki w której ukryty jest gdzieś motyw baśni i legend, koniecznie ta książka wskakuje na moją listę książek do przeczytania :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz bardziej przekonuję się, że takie obszerne wydania czy wielotomowe książki mocno mnie wciągają, bardzo lubię kiedy czytelnicza przygoda długo trwa. :)

   Usuń
 7. Lubię takie książki, jest w nich mnóstwo emocji. Z wielką przyjemnością zapoznałabym się z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu emocje silne, mocne i konkretne. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 8. A mnie mimo całego tego strachu ciekawi bardzo tamta kultura. Wydaje mi się, że wielu rzeczy mogła by nas nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda kultura może nas czegoś nauczyć, czymś wzbogacić, pokazać różne perspektywy, trzeba tylko umieć podchodzić z odpowiednim dystansem do wielu spraw.

   Usuń
 9. I znowu wieje u Ciebie egzotyką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio takie właśnie książki wpadły w moje czytelnicze łapki. :)

   Usuń
 10. Choć książkę widać, że warto poznać, to jednak się nie skuszę. Zbyt wiele książek czeka na przeczytanie.

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też ostatnio kolejka publikacji do przeczytania bardzo mocno się wydłużyła, ale to przyjemne uczucie oczekiwania na spotkanie z książką. :)

   Usuń
 11. Jeśli lubisz taką literaturę, polecam Ci również "Tubę i znaczenie nocy" - tym razem jednak rzecz dotyczy Iranu. Fantastyczna powieść, w której został wpleciony realizm magiczny. Niesamowita podróż w czasie po bądź co bądź egzotycznym dla nas kraju. A po "Ciemną stronę miłości" sięgnę z przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę dopisałam do listy oczekujących na przeczytanie, wydaje się, że będzie to bardzo ciekawa przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 12. bardzo lubię takie mroczne i dynamiczne fabuły, czytając je całkowicie się w nich zagłębiam

  OdpowiedzUsuń