poniedziałek, 18 kwietnia 2016

OSTATNIA NOC JEJ ŻYCIA Maureen Jennings 104/2016

DETEKTYW MURDOCH tom 1

"Kto złemu się oddaje, ten od złego ginie."

Bardzo dobry, świetnie skonstruowany i poprowadzony kryminał, od razu odnajdujemy się w jego przyciągającym jak magnes klimacie. Jestem pod wrażeniem wielkiej dbałości o szczegóły w przenoszeniu nas do realiów życia Toronto końca dziewiętnastego wieku. Umiejętnie wplecione w fabułę opisy ubioru i panującej mody, sposobu mówienia, przekroju relacji społecznych, wykonywanych zawodów, wyglądu dzielnic, wnętrz budynków, warunków mieszkaniowych, środków komunikacji, stanu rozwoju medycyny i techniki. Wszystko to powoduje, że doskonale czujemy atmosferę tamtych czasów i miejsca. Książkę czytamy z wielkim zainteresowaniem, chętnie poddajemy się grze zbierania kolejnych poszlak w poszukiwaniu sprawcy śmierci młodej służącej, której ciało odnaleziono na jednej z bocznych, mrocznych i opuszczonych uliczek. Towarzyszy nam stopniowo rozwijający się pobudzający dreszczyk grozy, momentami przerażenia, aż do ostatniej strony książki, gdzie otrzymujemy ciekawe zakończenie spinające klamrą wszystkie poruszane wątki powieści.

Rewelacyjnie wykreowany główny bohater, detektyw William Murdoch, który przekonuje nas do siebie swoją naturalnością, odpowiednią proporcją wad i zalet, nietuzinkowym usposobieniem, oddaniem pracy i życzliwością wobec ludzi. Młody, inteligentny i ambitny sierżant, choć już mocno doświadczony przez los dramatycznymi wydarzeniami, wciąż ma nadzieję na odnalezienie szczęścia dla siebie, a zadania przydzielone mu w policji stają się dla niego wyzwaniem i formą samorealizacji. Murdoch mocno angażuje się w rozwiązanie skomplikowanej zagadki morderstwa. Pozostający na wolności sprawca zagraża społeczeństwu, sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, zwiększa się presja czasu. Ile kolejnych warstw fałszu i kłamstwa trzeba będzie odrzucać, aby dotrzeć do prawdy? Jakie nieprzewidywalne sytuacje i zbiegi okoliczności pojawią się w śledztwie? Dlaczego lista potencjalnych morderców wciąż pozostaje otwarta? Czy detektyw zdoła wyprowadzić logiczne wnioski dotyczące motywów zbrodni i poznać tożsamość sprawcy?

Chętnie zaglądam do powieści, w których czynnikiem decydującym o rozwiązaniu kryminalnej zagadki stają się nie zdobycze nauki, lecz umysł detektywa, spostrzegawczość, dociekliwość, intuicja, umiejętność słuchania, kojarzenia faktów, zdobywania informacji. A tego z pewnością nie brakuje Williamowi. Bardzo spodobała mi się para zaprzyjaźnionych gospodarzy, Beatrice i Arthur Kitchen, u których mieszka detektyw, z ciekawością przysłuchujemy się ich wieczornym rozmowom i dyskusjom na temat zbrodni. Ta trójka bohaterów szybko zdobywa naszą sympatię i życzliwość. Pierwszy tom cyklu niezwykłych przygód detektywa Murdocha spełnił moje oczekiwania, dostałam świetnie skonstruowaną kryminalną intrygę, zajmujący przebieg wydarzeń, wyrazistych bohaterów i historyczną nutę wzbogacającą fabułę powieści. Ciekawa jestem, z jakimi kolejnymi wyzwaniami przyjdzie się zmierzyć detektywowi, chętnie poznam też więcej szczegółów z jego prywatnego życia.

"Pod gwiazdami smoka" tom 2

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał historyczny

Data premiery: 26.11.2010

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

22 komentarze:

 1. Co prawda nie lubię tego gatunku literackiego ale ........;) Brzmi przekonująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że mocno mnie ten cykl wciągnął, bardzo lubię takie powieści kryminalne osadzone w historycznym klimacie, a autorce niezwykle ciekawie udaje się przykuwać uwagę czytelnika, i główny bohater to mocno charakterystyczna postać. :)

   Usuń
 2. Sama okładka już sprawiła, że jestem nakręcona na tę pozycję;D Do tego świetna recenzja dopełniła dzieła;D Zakręcę się za tą książką!;)
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki z całego cyklu mają zachowaną taką klimatyczną szatę graficzną, to bardzo dobry pomysł, bo od razu możemy poczuć świat, w który wkraczamy. :) Jestem już po drugim tomie i również zrobił on na mnie bardzo dobre wrażenie. :) Przyjemnego zaczytania! :)

   Usuń
 3. Mi już tak dawno marzy się przeczytanie tej książki. Jak wyżej napisała Książkoholiczka - już sama okładka sprawia, że człowiek ma na nią ochotę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem koniecznie trzeba się z nią zapoznać, skoro nęci i kusi. :) Bardzo dobra lektura na wieczorne zaczytanie! :)

   Usuń
 4. Kryminał i do tego historyczny- jak dla mnie bomba- idealne połączenie moich ulubionych gatunków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bardzo chętnie zanurzam się w takich klimatach, zwłaszcza jeśli przekonywująca fabuła i postać detektywa. :) Świetna uczta czytelnicza. :)

   Usuń
 5. Też chętnie bym przeczytała tą książkę, wydaje się interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ma w sobie tego niezbędnego kryminalnego pazura. :) Dobrego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Nie mój typ, ale recenzja rzetelna

  OdpowiedzUsuń
 7. Tez lubię takich detektywów do tego końcówka dziewiętnastego wieku - miodzio :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki klimat powoduje, że czytając książkę zatracamy się nieco w otaczającej nas rzeczywistości, bardzo przyjemne uczcie móc się przenieść w czasie. :)

   Usuń
 8. Już myślałam, że zdecydowanie nie dla mnie, ale z każdym słowem zmieniałam zdanie ;) Jedyny problem może być z dorwaniem tej książki w bibliotece. Ale może gdzieś znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinno być problemu ze znalezieniem tej książki w bibliotece, bardzo dobra pozycja i już jakiś czas temu wydana. :) Przyjemnego zaczytania! :)

   Usuń
 9. Po pierwszym zdaniu Twojej recenzji już wiedziałam, że to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczytania z kryminalnym pazurem! Ciekawa jestem Twoich wrażeń po jej przeczytaniu! :)

   Usuń
 10. Oooo, lubię takie książki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, i to bardzo. :) Dziś siedzę w afgańskich klimatach, ale już myślę o trzecim tomie tego cyklu. :)

   Usuń
 11. many thanks for your work :)

  --
  http://pomocwpisaniu.pl

  OdpowiedzUsuń