środa, 20 kwietnia 2016

POD GWIAZDAMI SMOKA Maureen Jennings 106/2016

DETEKTYW MURDOCH tom 2

"Zbieramy to, co sami siejemy."

Przyjemnie, szybko i interesująco zagłębiamy się w kolejne intrygujące wyzwanie śledcze, przed jakim staje ambitny detektyw William Murdoch. Świetnie napisany kryminał, pasjonująco i z wyczuciem najdrobniejszych czytelniczych potrzeb. Umiejętnie podkręca napięcie, wywołuje wrażenie niepokoju i niebezpieczeństwa. Jednocześnie wprowadza nas w mroczną atmosferę kanadyjskiego miasta, uchwyconego w końcu dziewiętnastego wieku. Trzeba przyznać, że autorka przybliża nam tamte czasy z wielkim wyczuciem i dbałością o szczegóły. Natychmiast odczuwamy, że przenieśliśmy się do innej epoki, przechodzimy uliczkami miast, ekscytujemy nowinkami z życia elit Toronto, zwracamy uwagę na opisy strojów, doskonale się w tym wszystkim odnajdujemy. Podejrzewam, że duży udział w takim wrażeniu ma bardzo dobre tłumaczenie.

Murdoch, to wyjątkowo ciekawa i barwna postać, z każdą opowieścią coraz bardziej przekonywująca nas do siebie. Z uśmiechem obserwujemy jego niektóre zachowania, drobne i znaczące wady, które tylko uwiarygodniają go i powodują, że mocno z nim sympatyzujemy. Doceniamy jego zaangażowanie w pracę, tak potrzebną detektywowi intuicję i umiejętność szybkiej dedukcji. Niemal nic nie umknie jego uważnemu spojrzeniu, z łatwością łączy w logiczną całość pojawiające się fakty dociekliwie poszukując sprawcy morderstwa. Tym razem chodzi o nagłą śmierć Dolly Merishaw, byłej akuszerki dysponującej wiedzą o wielu niewygodnych szczegółach z życia pań niższych i wyższych sfer. Kto i dlaczego zdecydował się na tak drastyczny sposób uciszenia tej kobiety? Jakie tajemnice skrywa szafirowy album? Czy detektywowi uda się szybko odnaleźć mordercę, tym bardziej, że czas i okoliczności naglą?

Bardzo spodobał mi się drugi tom, w zasadzie przeczytałam go na raz. Intryga poprowadzona pierwszorzędnie, dość wartka akcja, nieoczekiwane wydarzenia, pożądany dreszczyk zbrodniczych emocji, nietuzinkowe postaci oraz wyjątkowo rozbudowane tło historyczne powieści nadające jej niepowtarzalnego uroku i klimatu. Zakończenie zaspakaja naszą czytelniczą ciekawość, wiele wyjaśnia i w pełni satysfakcjonuje. Interesująco zapowiada się wątek z życia osobistego Williama, pojawiają się w nim dwie kobiety, Enid Jones i Clarice Kirkpatrick. Coraz bardziej wkręcam się w ten cykl. Niecierpliwie zabieram się za trzeci tom, licząc na kolejną fascynującą przygodę kryminalną.

"Ostatnia noc jej życia" tom 1

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał

Data premiery: 25.02.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

23 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy i interesujący artykuł. Czekam na kolejny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przyszłym tygodniu trzeci i czwarty tom postaram się opisać. :)

   Usuń
 2. Bardzo dobrze piszesz, zachecasz do tej książki :) oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się dalej przygody detektywa Murdocha, ile jeszcze niespodzianek w tym cyklu autorka przygotowała dla nas. :)

   Usuń
 3. Muszę sięgnąć! Tak bardzo mnie zainteresowała ta pozycja! Rozejrzę się za nią po księgarniach!
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cykl ma w sobie to coś, co jest niezbędne, aby nas wciągnąć w swój świat i niepowtarzalny klimat. :) Bardzo lubię takie podróże czytelnicze. :)

   Usuń
 4. Najs :D chyba poszukam po księgarniach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł! Przyjemnego zaczytania! :) I oczywiście, czekam na wrażenia po przeczytaniu książki. :)

   Usuń
 5. Czy to jest coś w stylu Agaty Christie? :) Bo jej kryminały uwielbiam! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobny styl, choć wykonanie oczywiście inne, ale również mocno klimatyczne i ta dedukcja detektywa, intuicja i charakter. :) Uwielbiam takie właśnie powieści. :)

   Usuń
 6. Uwielbiam kryminały, ostatnio od nowa zaczytuję się w Aleksandrze Marininie, ale tę pozycję zapisuję na swojej liście "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie już korci, aby sięgnąć po trzeci tom, jednak zostawiam to na przyszły tydzień, tak aby jeszcze bardziej móc delektować się spotkaniem z książką i jej bohaterami. :)

   Usuń
 7. Uwielbiam kryminały i w tym wypadku wiem że kupie trzy tomy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A niedługo wyjdzie już piąty. :) Koniecznie daj znać, jak Twoje wrażenia po ich przeczytaniu. :) Sympatycznej lektury z kryminalnym pazurem. :)

   Usuń
 8. Zapisuję tytuł. Kocham kryminały :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czuję, że dzięki tej serii mogłabym bardziej polubić kryminały :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewałam się, że ten cykl tak mocno mnie wciągnie, jest w nim wszystko co charakteryzuje świetne kryminalne powieści. :)

   Usuń
 10. Jak Ty to robisz? czytasz je wszystkie? Masz niesamowite tempo! Książkę podrzucam mężowi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda książka to wielka przygoda, czy można się im oprzeć? :) Czytam teraz z wielką zachłannością i ciekawością, nareszcie mogę być w swoim żywiole. :)

   Usuń
 11. Wydaje się bardzo ciekawy klimat książki :)
  Zbrodnia, intryga, zwarta akcja, nie wieje nudą. To lubię :)
  Oj kusisz kochana ;)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy tym cyklu nie można się nudzić, ma w sobie wiele elementów, które nas urzekają, bardzo ciekawie spędzamy czas z jego książkami, i do tego ten historyczny klimat. :) Zdecydowanie warto po nie sięgnąć. :)

   Usuń