sobota, 9 kwietnia 2016

WINDA Magdalena Knedler 95/2016

"Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikami rządzą przypadki..."

Ludzka podróż przez życie jest nieprzewidywalna, najczęściej zupełnie inna od tej wyśnionej i upragnionej, bardziej złożona, zależna nie tylko od nas samych, ale od wielu czynników zewnętrznych. Wypełniają ją przeplatające się radosne i bolesne chwile, w naturalny sposób okruchy szczęścia mieszają się z dramatami. Silnie marzymy i realizujemy własne wizje sukcesu lub za szybko rezygnujemy z walki o własne pragnienia i trwamy w wieloletniej nudnej monotonii, chwytamy pojawiające się szanse lub świadomie ich nie dostrzegamy, wprowadzamy znaczące zmiany w życiu lub poddajemy się destrukcyjnej stagnacji, dostrzegamy ludzi wokół nas lub nie jesteśmy w stanie zauważyć nawet nas samych. Rozbieżności i podobieństwa scenariuszy ludzkiego życia to niezwykle interesujący temat odnoszący się do zadziwiających faktów, nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, uśmiechu fortuny i braku przysłowiowego łutu szczęścia.

W "Windzie" zaglądamy na moment w życie społeczności mieszkańców wrocławskiego bloku, jednego z wielu, podobnego do tych innych na osiedlu, dzielnicy czy dowolnego miasta. Nie liczą się imiona czy nazwiska, ale reprezentacyjność poszczególnych jednostek, ich różnorodność pod względem wiekowym, wykształcenia, zainteresowań, predyspozycji i doświadczeń życiowych. Łapiemy wybrane chwile z ich obecnego życia, poznajemy przeszłe zdarzenia determinujące teraźniejszość, zagłębiamy się w ludzkie przemyślenia, odbieramy różnorodne emocje. Bardzo ciekawe jest to spojrzenie na bohaterów powieści z różnych perspektyw, ich wzajemnych relacji, przenikających się losów, często mocno pogmatwanych i współzależnych. Odkrywamy wciąż coś nowego o ich historii życia, uzupełniamy profile osobowości, poznajemy wyznawane wartości, docieramy do źródeł postaw i zachowań. Autorka wyjątkowo interesująco przedstawia przyczynowo-skutkowe wyjaśnienia wielu zdarzeń, wzajemne oddziaływania postaci i zaskakujące powiązania. Odpowiada mi taki styl pisania, swoboda w narracji i wielowątkowa fabuła. Książka wciąga nas w swój świat bardzo szybko, już pierwszy rozdział zawiera wiele znaczących przesłanek, a później w miarę czytania dostrzegamy ich coraz więcej, z wielkim zainteresowaniem podążamy ich tropem.

Podobało mi się takie indywidualne spojrzenie na przedstawionych nam bohaterów, bardzo prawdziwych i wiarygodnych, przekonujących nas do siebie. Stopniowo wyłaniają się niezwykle ciepłe, szczere i fascynujące obrazy zwykłych ludzi, osadzonych w codzienności, często samotności, niezrozumieniu, niespełnieniu, poczuciu winy, ale również trwających w nadziei, pragnieniach i walce o lepsze jutro. Powieściowym postaciom nie brakuje wad i słabości, ale też zalet i wewnętrznej siły. Silnie czujemy jak wiele wspólnego mamy z nimi a jak wiele nas jednocześnie dzieli. A może są to nasze odbicia w symbolicznym lustrze przesuwającej się między piętrami blokowej windy, w górę ku sukcesom i lepszej perspektywie lub w dół ku porażkom i błędnym decyzjom. Zatrzymujemy się między piętrami, bo wahamy się przed podjęciem kluczowych decyzji, wysiadamy na wybranym piętrze będącym przystankiem w życiu, a przycisku z numerami niektórych pięter nie wciskamy nigdy, czując, że nie są dla nas lub bojąc się do nich zajrzeć. Czyż problemy i dylematy bohaterów nie stają się po części naszymi? Czy to co w nich dostrzegamy zawstydza nas, skłania do refleksji i inspiruje do podjęcia pewnych działań? Jakie faktycznie znaczenie ma winda w naszej podróży życia, postrzeganiu nas samych i otaczającego nas świata? Dlaczego ta zamknięta przestrzeń tak bardzo na nas oddziałuje przyczyniając się do poczucia dyskomfortu przebywania z własnymi myślami?

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 02.02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu JanKa. :)

12 komentarzy:

 1. Intrygująca pozycja i super recenzja:) rozejrze się w bibliotece za nią:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo szybko zaprzyjaźniłam się z książka, spodobała mi się, z łatwością wciągnęła w swój świat. :) Przyjemnego zaczytania! :) I oczywiście czekam na wrażenia po lekturze. :)

   Usuń
 2. Nie pozostaje mi nic innego, jak zapoznać się z książką :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto, bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, na mnie zrobiła pozytywne wrażenie. :) Miłej lektury! :)

   Usuń
 3. Brzmi obiecująco :) Też lubię takie powieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzebujemy takich książek, które umożliwiają nam spojrzenie na pewne doświadczenia życiowe z innej perspektywy, interesująca powieść. :)

   Usuń
 4. Lubię od czasu do czasu zagłębić się w tego typu lekturę. Jakiś czas temu otrzymałam do zrecenzowania książkę Jacka Cygana pt. "Przeznaczenie, traf, przypadek", która jest zbiorem opowiadań o tym jak często tytułowe przeznaczenie, traf lub przypadek decydowały o ludzkim losie.
  Być może moja recenzja zachęci Panią do przeczytania: http://przeliterowana.blogspot.com/2016/02/przeznaczenie-traf-przypadek.html

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poluję na tę publikację, jest na mojej liście, dużo się po niej spodziewam, a teraz już mam kolejne potwierdzenie, że to bardzo wartościowa propozycja czytelnicza. Dziękuję za polecenie, zbieram takie inspiracje książkowe. :) Dlatego właśnie "Winda" znalazła się w ścisłym kręgu moich zainteresowań. :)

   Usuń
 5. "Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikami rządzą przypadki..." Muszę nauczyć się tego na pamięć. Cudne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki cytat między innymi wynotowałam z tej powieści, tak myśli jeden z bohaterów. :) Uznałam, że warto się nim podzielić, tak dla zainspirowania przemyśleń. :)

   Usuń
 6. Dorzucam do listy lektur obowiązkowych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł. :) Sympatycznych chwil z książką w ręku! :) Ciekawa jestem Twoich wrażeń po jej przeczytaniu. :)

   Usuń