czwartek, 8 września 2016

LITERAT Agnieszka Pruska 243/2016

KOMISARZ BARNABA USZKIER tom 1

"Anonimowe, kobiece zwłoki, zmumifikowane, wiek ofiary nieznany, wiek mumii nieznany, przyczyna śmierci nieznana, miejsce popełnienia zbrodni nieznane, brak świadków..."

Dzięki temu zgrabnie i zajmująco napisanemu kryminałowi, swobodnie wciągającemu w zawiły przestępczy krąg powieściowych zdarzeń, spędziłam ciekawy wieczór czytelniczy. Pierwszy tom zapowiada interesujący cykl z dobrym detektywistycznym pazurem, żywo prowadzoną fabułą, intrygującymi zagadkami i sympatycznymi wiodącymi bohaterami. Działania policji przy niezwykle trudnym śledztwie przedstawione z wielką szczegółowością, sprawiającą wrażenie znakomitego uwzględniania polskich realiów i sposobów działania wydziału kryminalnego. Podobały mi się dialogi i opisy z lekką nutą humoru w tle, zdejmował on nieco ciężaru z dramatyzmu morderstw, a jednocześnie wzbogacał nakreślony porządek zdarzeń. Agnieszka Pruska sprawnie podsyca napięcie, umiejętnie snując wokół tajemniczej sprawy zaskakujące wątki i wprowadzając atrakcyjne charakterologicznie postaci. Nie ukrywam, że liczyłam na bardziej spektakularne zakończenie, choć podkreślam, że zaproponowane bardzo dobrze wpisuje się w ducha powieści. Książka jest udanym debiutem, propozycją dobrej kryminalnej przygody, jej niewątpliwe atuty to wciągająca intryga i lekka narracja.

Powieść rozpoczyna się mocnym i zaskakującym uderzeniem, znalezieniem przez przypadkową osobę zmumifikowanych zwłok kobiety. Seria następujących później makabrycznych zdarzeń wstrząsa mieszkańcami Gdańska. Ich rozwikłanie i poskładanie w logiczną całość stanie się najtrudniejszym wyzwaniem w życiu zawodowym komisarza Barnaby Uszkiera. Sprawca seryjnych morderstw nie pozostawia nic przypadkowi, pedantycznie przygotowuje się do każdego ataku, starannie planuje i konsekwentnie wypełnia przyjęte założenia. Nie ma żadnych tropów i istotnych śladów, większość pytań detektywów pozostaje bez odpowiedzi, nie można ruszyć z miejsca, dobrać odpowiedniego klucza do popełnionych zbrodni. Rośnie presja wyjaśnienia i rozwiązania sprawy, coraz więcej osób angażuje się w ten skomplikowany proces, a jednak śledztwu i tak grozi umorzenie. Co kieruje wypaczoną psychiką mordercy? W jaki sposób wybiera ofiary i narzędzia? Gdzie znajdują się miejsca zbrodni? Dlaczego niemal wszystkie założenia i przypuszczenia policji prowadzą w ślepe zaułki? Czy uda się w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie? Co zaważy na jego pomyślności lub klęsce?

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 05.04.2013

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

24 komentarze:

 1. Lubię kryminały, zapisuje tytuł :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również z chęcią sięgam po powieści kryminalne, mają w sobie coś, co pozwala mi się świetnie zrelaksować. Może też trochę takie antidotum na literaturę naukową. ;)

   Usuń
 2. Ciekawa recenzja :) kryminały czytam nałogowo więc po przeczytaniu twojej recenzji sięgnę po te książkę :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, dobrego zaczytania i oczywiście czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 3. O! Zdecydowanie coś dla mnie! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem czytać i czerpać z tego radość. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 4. Może jestem dziwna, ale lubię motyw zmumifikowanych zwłok, przy czym nie znoszę mumii egipskich ;)
  Książka zapowiada się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy z nas ma trochę takich dziwadeł w sobie, dzięki temu ludzie są tak różnorodni i niesamowicie ciekawi. ;) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię kryminały, więc książka bardzo zachęca. Zapisuję i na pewno do niej zajrzę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kryminał koncentrujący się na esencji dochodzenia do prawdy, mnie wciągnęło i mam nadzieję, że również i Tobie się spodoba. :) Czekam na wrażenia po przeczytaniu tej książki. :)

   Usuń
 6. Dużo u Ciebie kryminałów ostatnio ;) debiuty polskich pisarzy mi nie straszne, także książkę chętnie przeczytam, mimo tego nie do końca zaskakującego zakończenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często zaglądam do powieści kryminalnych, po prostu je lubię, tak jak lubię sięgać po polskich autorów, zwłaszcza debiuty. Bardzo ciekawie jest później mój obserwować rozwój warsztatu pisarskiego autora, otrzymać pewien powiew świeżości, coś czego jeszcze dotąd nie było. :) A zakończenie było zaskakujące, ale liczyłam na mocniejsze. :)

   Usuń
 7. Uwielbiamy kryminały :)
  A ostatnio coraz częściej sięgamy po książki polskich pisarzy :)
  Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też kryminały dostarczają dobrego dreszczyku emocji, oczywiście mam swoich ulubionych autorów, ale z zainteresowaniem sięgam po tytuły nieznanych dotąd mi pisarzy. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 8. Brzmi, jak książka w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś ostatnio omijam kryminały, więc sobie odpuszczę, zwłaszcza, że te makabryczne wydarzenia i zmumifikowane zwłoki trochę mnie przerażają. ;/
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taka przerwa od kryminalnych przygód czasami potrzebna, z większym zainteresowaniem się później do nich wraca. :)

   Usuń
 10. Może się skuszę na tą książkę choć nie przepadam za polskimi pisarzami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dawać szansę, można trafić na naprawdę bardzo interesujące propozycje czytelnicze. :)

   Usuń
 11. Zmumifikowane zwłoki kobiety? Przekonałaś mnie, zamawiam! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam "Hobbystę" z autografem ;) Czeka w kolejce. Pani Agnieszka- bardzo sympatyczna osoba ( poznałyśmy się na spotkaniu blogerów i pisarzy w Sopocie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Twój bardzo pozytywny opis ze spotkania blogerów i pisarzy, świetnie, że takie inicjatywy są podejmowane, mają swój smaczek. :) Sama nie biorę w nich udziału, już czasowo nie dałabym rady, jednak z przyjemnością o nich czytam. :) Autografu pozytywnie zazdroszczę. :)

   Usuń