piątek, 26 listopada 2021

WSZYSCY JESTEŚMY GENIUSZAMI 2

ANDREW MALTÉS, ARTURO TORRES

WSZYSCY JESTEŚMY GENIUSZAMI tom 2

"Robienie tego, co naprawdę kochamy, znaczy więcej niż jakiekolwiek nagrody."

Ciekawy pomysł na książkę dla młodych czytelników, ale i mnie spodobała się propozycja, tym bardziej, że wcześniej miałam okazję zapoznać się z pierwszym tomem ("Wszyscy jesteśmy geniuszami"), poświęconym znakomitym noblistom, który mocno mnie przekonał. W drugiej odsłonie serii, przedstawiono zapomnianych geniuszy, mniej znane nazwiska, chociaż dorobek tych osób w znaczącym stopniu zmienił świat na lepsze. Często za życia nie doceniano ich odkryć z dziedziny fizyki, chemii, medycyny, ekonomii, literatury i pracy na rzecz pokoju. Wielokrotnie odmawiano znaczących nagród, dowodów uznania, ponieważ do głosu dochodziły uprzedzenia rasowe, deprecjonowanie osiągnięć kobiet, kradzież intelektualna, zazdrość i cwaniactwo. 

Teraz przywołuje się ich zasługi dla ludzkości, podkreśla odwagę w trwaniu w naukowej pasji bez względu na trudy i przeciwności, uwzględnia w podręcznikach. Wybrano trzydzieści przykładów inspirujących umysłów, źródeł trendów, znaczących wkładów w rozwój cywilizacji. Kilku nazwisk nie znałam, a przecież ich bezprecedensowe odkrycia to istotne zasługi dla ludzkości. Służba innym, rozwiązywanie problemów społecznych, budowanie sprawiedliwego społeczeństwa, poprawa warunków i ratowanie życia wielu osób. Stawanie w obronie słabszych i wykluczonych, budowanie mostów porozumienia między skłóconymi narodami. Promowanie powszechnej edukacji, przecieranie szlaków wymagających badań i trudnych eksploracji.

Książka fantastycznie uzmysłowiła wagę podążania za wybranymi wartościami, trwania przy przekonaniach bez względu na niesprzyjające okoliczności, rozwijania niezwykłych pasji, służenie społeczeństwu w sposób, który najbardziej pokrywa się z pragnieniami i marzeniami. Odwaga, determinacja i upór sprzyjają tym, co stawiają na coś więcej niż tylko przeżycie kolejnych dni, dążą do pozostawienia po sobie dziedzictwa. Nie o sławę tu chodzi, a o wytrwałość, gotowość do poświęceń i przekonanie o czynieniu dobra. Tytuł wypełniały wartościowe przekazy, ciekawe inspiracje, duch poznawania. Dopóki ludzie będą zgłębiać coś nieznanego i niezrozumiałego, eksperymentować, próbować i uczyć się na błędach, dopóty będą dynamizować cywilizację. 

Publikacja przybliżyła fenomenalne dokonania, znaczące odkrycia, zmysł obserwacji i budowania skojarzeń. Zabawnie przedstawiła dzieciństwo wymienianych osób, indywidualną osobowość i życiowe doświadczenia. Dzięki temu powstała więź między bohaterami a młodymi odbiorcami, dziećmi zaglądającymi w mini życiorysy. Ciepłe i sympatyczne ilustracje zdejmowały ciężar powagi tematyki, czyniły ją zrozumiałą i łatwo przyswajalną. Na stronie wydawnictwa akapit-press.pl czeka 20% rabatu na wszystkie książki z wyłączeniem Jeżycjady, wystarczy podać hasło bookendorfina. Zajrzyjcie i znajdźcie przygody czytelnicze na sympatycznie spędzony czas, podchwytujcie pomysły na sprawdzone książkowe mikołajkowe prezenty. 

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, wiek 9+, 130 stron, premiera 18.10.2021
tłumaczenie Justyna Sterna, ilustracje Ómar Andrés Penagos
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akapit Press.

19 komentarzy:

 1. Książka dla młodych ludzi na pewno o wiele wartościowsza niż gwiezdne wojny pełne przemocy i fantasy o wojnach botów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. No i z takiego rabatu również warto skorzystac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rabat na pewno dodatkowo zachęca do zakupu tej świetnej pozycji i poprzedniej książki.

   Usuń
 3. Sama chętnie się z nią zapoznam w przyszłości. Bardzo lubię takie wydania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska26 listopada 2021 21:22

  Chętnie zacznę się za nią rozglądać w roli prezentu, dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już z opinii wnoszę, że jest to wydanie idealne dla mnie. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam takie serie, sama chętnie po nie sięgam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, dlatego także pewnie obok tej nie przejdę obojętnie.

   Usuń
 7. Ta książka wygląda całkiem ciekawie, ale nie wiem, czy aktualnie mam na coś w tym stylu ochotę 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda bardzo interesująco. Chętnie przeczytam ją z moją córką.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo u Ciebie ostatnio książek dla dzieci. Mnie niestety nie interesują, bo na szczęście nie mam dzieci. Podobają mi się ilustracje, lubię taki styl. Fajnie poznać sylwetki tak ważnych dla świata ludzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To są bardzo fajne książki dla dzieci które umieją czytać. Sama mogą sobie na dobranoc po czytać. A więc idealnie nadają się na prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja kuzynka jest jeszcze za mała, ale w przyszłości się skuszę na tę lekturę.

   Usuń
 11. Fajne,że teraz są takie fajne propozycje książek dla dzieciaków. To mobilizuje je do czytania a z tym, u niektórych jest niestety pod górkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzieci są zachwycone tą lekturą! Przynajmniej u mnie - przynajmniej na chwilę dzieci zajęły się tylko ksiązką!

  OdpowiedzUsuń
 13. Podrzucę kilku moim znajomym tę recenzję, z pierwszą częścią może się okazać naprawdę świetnym prezentem pod choinkę dla młodego czytelnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. W tych książeczkach jest na prawdę spora dawka ciekawych informacji, które mogą zaciekawić niejednego małego czytelnika. Książeczki dla dzieci, które są teraz dostępne są tak bogate i tak wiele niesie ich czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja bardzo lubię kupować takie książki dzieciom, z którymi miło spędzą czas a i się wiele nauczą. Zapisuję tytuł,

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio coraz więcej wychodzi książek dla dzieci, które pokazują, że bycie mądrym, wyróżniającym sie na różne sposoby człowiekiem jest fajne. Mam nadzieję, że ośmieli to młode pokolenie do bycia kimś!

  OdpowiedzUsuń