poniedziałek, 8 listopada 2021

JAK ZŁAPAĆ MORDERCĘ. NA TROPIE NAJBARDZIEJ ZNANYCH SERYJNYCH MORDERCÓW ŚWIATA

KATHERINE RAMSLAND

"Nie chodzi o to dlaczego to robiłem, ale raczej o to, dlaczego miałbym tego nie robić." Israel Keyes (seryjny morderca, gwałciciel, podpalacz, włamywacz, napadał na banki)

Po wielu godzinach czytania naukowych książek lubię całkowicie oderwać się od otaczającej mnie rzeczywistości, wejść w świat horrorów, thrillerów i kryminałów, złapać się na jazdę czytelniczą po zupełnie nierzeczywistych opowieściach, wiedząc, że to tylko fikcja, że koszmar skończy się wraz z zamknięciem książki. Fascynuje mnie natura człowieka, łatwo poruszać się w obszarze dobra, ale już zdecydowanie trudniej penetrować zło, aby dokładnie je poznać, poddać analizie, zinterpretować, a następnie postawić na prewencję. Niestety, mroczne strony osobowości często dochodzą do głosu, nie kończą się na pojedynczym akcie przestępstwa, a eskalują nawet do seryjnych morderstw. I właśnie w "Jak złapać mordercę" otrzymuję przegląd prawdziwych spraw związanych z najbardziej znanymi wielokrotnymi psychopatami, dla których śmierć innych stała się ostateczną rozkoszą. Fakty, które przerażają i przejmują wstrętem.

Katherine Ramsland szczegółowo przybliża każdy zaprezentowany case, z ujęcia dokonanych zbrodni, zatrzymania oprawcy, wkładu w rozwój technik łapania morderców. Nie ogranicza się do tylko amerykańskich przypadków, ale uwzględna morderców wywodzących się z różnych nacji. Podobnie, nie oscyluje tylko wokół współczesnych obrazów skrajnej zbrodni, ale przywołuje sprawy począwszy od końca dziewiętnastego wieku. Czuje się, że autorka wie, o czym pisze, w jaki sposób chce przekazać kluczowe informacje, czemu mają służyć. Jako wykładowczyni i badaczka psychologii sądowej i kryminologii dokonała analizy trzystu spraw prowadzonych przez śledczych w celu ustalenia tożsamości podejrzanych. Zajmująco przedstawia historię wgłębiania się w umysły seryjnych morderców, technik służących pojmaniu oprawców, czynników odgrywających rolę w ujęciu ściganych. Spora wartość dydaktyczna zgromadzonego materiału, z perspektywy nauki i narzędzi, etapów dochodzenia i źródeł przełomu, zadań i mitów.

Ramsland dzieli publikację na pięć części, obejmujących rozwój technik kryminalistycznych, procedury policyjne, błędy i złe decyzje, relacje świadków, poddanie się. Daje wgląd w historię metod analizy składu i zachowania ludzkiej krwi, badań DNA, uwarunkowań poznawczych, profilowania psychologicznego, opisu osobowości psychopatycznych, cyfrowych banków danych, genetycznych baz danych, informatyki śledczej, współpracy organów o różnych uprawnieniach. Zwraca uwagę na upór, wytrwałość, skrupulatność i rzetelność śledczych jako determinanty sukcesu eliminacji ze społeczeństwa zbrodniczych jednostek. Przytacza przykłady fałszywych kroków, nietrafionych decyzji, lekkomyślności i niedbalstwa ze strony morderców ułatwiających ich zatrzymanie. Wskazuje zagrożenia wynikające z nagłych kulturowych zmian, kumulacji poniżających zdarzeń, internetowej anonimowości, forum dla samobójców, portali randkowych. Przywołuje relacje świadków, przypadkowych osób, niedoszłych ofiar i wspólników. Przygląda się procesowi poddania się, wynikającym z inicjacji aresztowania, poczucia osaczenia lub skruchy.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura faktu, kryminologia, 380 stron, premiera 13.10.2021 (2020)
tłumaczenie Adriana Sokołowska-Ostapko
Książkę "Jak złapać mordercę" zgarnęłam z półki "literatura faktu" w księgarni TaniaKsiążka.pl

21 komentarzy:

 1. Przegląd prawdziwych spraw związanych z najbardziej znanymi wielokrotnymi psychopatami, dla których śmierć innych stała się ostateczną rozkoszą. Ten cytat z Twojej recenzji zachęca do lektury, chociaż książkę oceniasz na 4,5. Więc się zastanawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy takim temacie muszą być też mocne słowa. Ta książka z pewnością jest godna uwagi

   Usuń
  2. Ja pewnie się na nią kiedyś skuszę, gdy wpadnie w moje ręce.

   Usuń
 2. Natura ludzka jest nieprzenikniona, jak i fascynująca jednocześnie. Zapewne jest to interesujące, choć i napawające niejako lękiem, czy też obawami.

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że spodobało by się mojej siostrze, ona bardzo lubi takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji na rynku, może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka wszystkich z pięciu części bardzo mnie zainteresowała. Jestem bardzo ciekawa książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno znajdzie swoich zwolenników, mimo że fakty napawają wstrętem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam jeszcze okazji się zapoznać z niczym podobnym. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Seryjni mordercy, moja ulubiona tematyka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to temat bez dba... i nie wiadomo, czy to powinno cieszyć, czy niepokoić

   Usuń
 9. Z opisu wygląda na ciekawą pozycję ,wartą uwagi i ponoś autorka zna się na rzeczy .

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam twoje recenzję, po raz kolejny nie pozostawiasz mi wyboru. Muszę sięgnąć po tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też z zainteresowaniem zapoznam się z treścią tej książki w przyszłości. Zapowiada się interesująco.

   Usuń
 11. Nie interesuję się kryminologią ani nie czytuję tego typu książek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Juz sam tytuł zachęca mnie do poznania tej książki. Wszystkie opisy muszą być bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi interesująco, szczególnie kiedy ktoś zaczytuje się w kryminałach i chciałby poznać pewne sprawy od podszewki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka może okazać się wciągająca. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po coś mocniejszego, na przykład po kryminał.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ocena wysoka. Ta książka może być bardzo ciekawa. Zastanawiam się właśnie nad jej zakupem.

  OdpowiedzUsuń
 16. To zdecydowanie książka dla mnie. Polecam także zwrócić uwagę na niedawną premierę "Zew". To świetny, trzymający w napięciu kryminał.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie interesuję mnie taka tematyka, więc nie przeczytam tej książki. Wolę fantastykę czy młodzieżówki.

  OdpowiedzUsuń