poniedziałek, 29 listopada 2021

MÓW MI WIN

HARLAN COBEN

WINDSOR HORNE LOCKWOOD III tom 1

"Kiedy zaczyna się walka (o życie), wszelkie zasady stają się bezużyteczne. Nie ma w niej nagrody za sportową postawę."

Gdybym miała oceniać książkę jedynie po kreacji głównego bohatera wypadłaby nieszczególnie. Harlan Coben świadomie ubiera Windsora Horne Lockwooda III w zestaw mało apetycznych cech, by zwyciężyła nonszalancja i ekscentryczność. Nie pasuje mi ten typ mężczyzny. Bardzo dobrze, że przedstawiciel starej i obrzydliwie bogatej rodziny, której wiele z racji pozycji i prestiżu uchodzi na sucho, nie ma zamiaru związać się z żadną kobietą na dłużej. Mało która wytrzymałaby z nim w codzienności. Przygody miłosne na jedną noc to jedyny według niego schemat uniesienia, nie licząc słabości do przemocy i szukania kłopotów. Zastanawiam się, czy za przejaskrawionym portretem nie kryje się baza do przyszłych przemian i przewartościowań. Jakby autor celowo naśmiewał się ze stylu życia i spojrzenia na świat elit dysponujących ogromnym majątkiem i niezaprzeczalną władzą. Właśnie tak to odbieram, jako sarkazm i parodię, z jednoczesnym przypisaniem Windsorowi pragnienia wymierzania sprawiedliwości poza prawem, według własnego kodeksu moralnego, bo w końcu, kto bogatemu zabroni. O ironio, pomimo licznych wad, skrajnej zawziętości, braku szacunku wobec wielu rzeczy, nie da się nie sympatyzować z przyjacielem Myrona Bolitara, postaci z innych książek Cobena, kibicować w rozgrywce ze złymi, trzymać kciuki za odkrycie mrocznych tajemnic.

Natomiast, od strony splotu intrygi, powieść znakomicie się spisuje, wysokie notowania. Wątki naprzemiennie zdobywają uwagę, podgrzewają atmosferę niepokoju, wchodzą w dramatyzm. Rozszyfrowanie spraw z cienia przeszłości zawsze wiąże się z ogromnym ryzykiem. Można usłyszeć zaskakujące echa wydarzeń, dotrzeć do niewygodnych informacji, wciągnąć się w bagno plugastwa. Gładka i przyjazna narracja, dynamicznie prowadzi po ciągu zdarzeń. Kilka zwrotów akcji, nieoczekiwane interpretacje, sensacyjne incydenty, przyjemnie niosą fabułę. Nie można odmówić zdarzeniom logiki, jednak powstaje wrażenie poruszania się po mocno pofałdowanym świecie, a może to kwestia perspektywy rzucanej przez Windsora, swoistej fikcji w fikcji. Kiedy w ekskluzywnym nowojorskim budynku odnaleziono ciało zamordowanego mężczyzny, policja natychmiast zgłasza się do Windsora, aby wyjaśnił, dlaczego na miejscu zbrodni pojawiła się teczka z herbem jego rodziny, i co osobliwe, skradziony Lockwoodom obraz Vermeera. Kiedyś Windsor współpracował z FBI, teraz występuje w roli oskarżonego. Wobec nieuzasadnionych zarzutów, chaosu informacyjnego, terrorystycznej przeszłości ofiary, nie pozostaje mu nic innego jak rozpocząć śledztwo na własną rękę. Zerknij na wrażenia po spotkaniu z innymi książkami Harlana Cobena,"Bez pożegnania", "Niewinny", "Chłopiec z lasu", "W głębi lasu","Nieznajomy", "O krok za daleko", "Tylko jedno spojrzenie", "Na gorącym uczynku", "Nie odpuszczaj", "Już mnie nie oszukasz", "W domu", trylogią "Mickey Bolitar" ("Schronienie", "Kilka sekund od śmierci", "Odnaleziony").

4.5/6 - warto przeczytać
thriller, 412 stron, premiera 10.11.2021, tłumaczenie Magdalena Słysz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

32 komentarze:

 1. Moje wrażenie jest takie, że to chyba najbardziej płodny autor tego gatunku...Jego książki atakują wzrok od razu po wejściu do empiku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co innego ekspozycja marketingowa, co innego płodność. ;) Mnie pasuje, że pisze książki, podobają mi się, czekam na nie z niecierpliwością. :)

   Usuń
  2. To też racja, na pewno tych książek nie jest aż tak wiele jak innych twórców.

   Usuń
  3. Masz rację. Ja po książki tego autora sięgam w ciemno i bardzo lubie jego pióro

   Usuń
 2. Kolejne wydanie książek Cobena, u mnie oczywiście też na półce, warto go czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się ta książka i chętnie skuszę się na inne Cobena.

  OdpowiedzUsuń
 4. Juz zakupiona, jednak najpierw mama sie do niej dorwala, wiec musze zaczekać

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealna książka dla mnie na zimowy wieczór. Dzięki !

  OdpowiedzUsuń
 6. Oooo, myślałam, że dasz conajmniej 5 lub 6. Podobno ta książka jest świetna. I mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam nic tego autora, ale siostra zapoznała się z trzema i jest zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaczęłam się z nimi zapoznawać gdy pojawiły się seriale i nie żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. To było moje pierwsze spotkanie z tym głównym bohaterem i jestem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo szumu w mediach społecznościowych jest na temat tej książce i myślałam, że będzie lepiej niż 4+. Ale może to kwestia ekranizacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jest to książka dla mnie. Uważam, że są to pozycję za mocne. Raczej nie sięgam po takie książki..

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo podoba mi się ta książka i chętnie skuszę się na nią

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio także polubiłam historie Cobena. Od czasu do czasu kuszę się także na ekranizacje.

   Usuń
 13. Muszę w końcu sięgnąć po książki Cobena...

  OdpowiedzUsuń
 14. Zachwyciła mnie ta książka. Mam nadzieję, że uda mi się niedługo ją przeczytać 😊

  OdpowiedzUsuń
 15. nie wiem dlaczego, ale ta książka jakoś zupełnie do mnie nie przemawia, może za dużo naoglądałam się takich historii

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem zdania, że po książki tego autora to można sięgać w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przemocowy ekscentryk to chyba najgorsza osoba jaką można spotkać brrrr.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę że i akcja i kreacja bohatera muszą że sobą współgrać, jak jeden z elementów zawodzi to szkodzi całości

  OdpowiedzUsuń
 19. Muszę przyznać, że ta książka mnie zainteresowała. Jednak to nic dziwnego, bo uwielbiam powieści tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie wiem dlaczego, ale HARLAN COBEN to autorka, któa trochę mnie przeraża, jakoś podczas pierwszej książce się zraziłam :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnioskuję, że jednak pomyliły Ci się nazwiska, może jakieś inne skojarzenia wpadło, gdyż Harlan Coben to autor nie autorka. ;)

   Usuń
 21. Uwielbiam twórczość tego autora. Każda jego z książek, która miałam oakze przeczytać mnie zachwyciła. Ten tytuł mam na swojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 22. New York, the Police i wyjaśnianie różnych ważnych spraw- zapowiada się ciekawie. Miłośnicy tego typu powieści będą mega zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 23. A chętnie bym się zapoznała bliżej :) Z intrygą, niekoniecznie z głównym bohaterem :P

  OdpowiedzUsuń
 24. Książki tego autora od dawna mnie ciekawią, ale jeszcze się na nic nie skusiłam. Właśnie mi o tym przypomniałaś i chyba zaraz sobie coś zamówię.

  OdpowiedzUsuń
 25. Muszę w końcu przeczytać coś z pod pióra autora, bo tyle ciekawych pozycji widziałam i czytałam opinii pozytywnych a zawsze mi jakoś było z nim nie po drodze. Kolejna świetna recenzja w twoim wykonaniu, kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo mocna. Na pewno do przeczytania do każdego, kto potrzebuje fajnej lektury.

  OdpowiedzUsuń