piątek, 1 lipca 2016

CZERWONE SZPILKI. MARZENIA IMPRESJONISTKI Klaudia Chrapko 175/2016

Biorąc do ręki tomik, wiedziałam już, że czeka mnie bardzo przyjemne zaczytanie, pełne emocji, niezwykłej wrażliwości i inspiracji do refleksji. Miałam już wcześniej okazję poznać kilka wierszy autorki i zrobiły one na mnie bardzo duże wrażenie. To niezwykle miłe uczucie, kiedy poezja tak sympatycznie drażni nasze zmysły, pozwala, choć na chwilę, zatrzymać się w pędzie codziennych spraw i spotkać się ze swoimi myślami. Już sam tytuł "Czerwone szpilki. Marzenia impresjonistki" mocno pobudza wyobraźnię. Mamy wrażenie, że wiersze nie są napisane, ale namalowane paletą barw z dominującą czerwienią. Dużo w nich siły, romantyzmu, trafnie wychwyconych i z uczuciem uwypuklonych ulotnych szczegółów życia. Otrzymujemy mnóstwo cennej i wzruszającej treści, warto się w nią tak na spokojnie zagłębić, ulec inspirującemu nastrojowi, z sercem przeżywać poszczególne wątki i przesłania.

Do naszej czytelniczej wrażliwości przemawia ponad pięćdziesiąt wierszy zawartych w czterech segmentach nawiązujących do dzieciństwa, marzeń, impresji i rzeczywistości. Lekkość pióra poetki powoduje, że w niezwykły sposób przemawiają do nas, delektujemy się ich obrazem, potrafimy mocno utożsamić się z nimi, z zaangażowaniem podążać ich myślami przewodnimi. Natychmiast wyczuwamy artystyczną duszę autorki, jej ogromną fascynację malarstwem, rysunkiem, historią, filozofią, człowiekiem. Wyjątkowo upodobałam sobie wiersz "Chwilka", to właśnie po niego sięgałam najczęściej, nawiązując silną nić porozumienia, odnajdując odniesienia do wybranych aspektów moich doświadczeń życiowych. Szczególne wrażenie wywołały na mnie również "Do spotkania", "Schronisko", "Motyle, "Lustro" i "Ławka", z pewnością wiele razy jeszcze do nich powrócę. Publikacja wzbogacona przepięknymi reprodukcjami malarskimi cudownie wprowadzającymi w klimat wierszy. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po ten tomik, jestem przekonana, że magia słów w nim zawartych również i was oczaruje.

poezja

Data premiery: 2016

Za możliwość przeczytania wierszy i wspaniałą dedykację dziękuję Autorce. :)

22 komentarze:

 1. Wiersze to nie moja bajka. Jakoś mimo całej mojej sympatii do literatury - nie polubiliśmy się. Trzeba przyznać że tytuł zachęca do sięgnięcia po ten tom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zawsze jakiś wiersz w ciągu dnia towarzyszy, tomiki z zakładkami leżą, a ja przechodząc obok nich czytam jeden lub dwa i przeżywam. :)

   Usuń
 2. Znam kilka wierszy autorki, cenię ją za wrażliwość, emocje i umiejętność operowania słowem. Jej prace często skłaniają mnie do refleksji i zadumy. Brawo Klaudia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzeba przyznać, Klaudia jest niesamowitą osobą, uwielbiam jej prace. :)

   Usuń
 3. Uwielbiam poezję i z chęcią przeczytałabym ten tomik :) cudna okładka i recenzja zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na wrażenia, tym bardziej, że każdy z nas na swój sposób odbiera wiersze, zawsze znajdując w nich elementy swojej indywidualności. :)

   Usuń
 4. Bardzo lubię czytać wiersze, ale utworów tej autorki jeszcze nie miałam okazji poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemne wrażenia i przeżycia towarzyszą nam podczas czytania tych wierszy. :)

   Usuń
 5. Niestety nie lubię czytać wierszy, ale dla fanów takiej poezji ta książka będzie idealna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wręcz odwrotnie, szukam w nich inspiracji dla swoich myśli, bardzo przyjemne odczucia. :)

   Usuń
 6. Dawno nie sięgałam po wiersze... Muszę mieć do tego odpowiedni nastrój :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, odpowiedni nastrój jak najbardziej potrzebny, czasem wystarczy jeden wiersz na kilka dni, a kiedy indziej większa ich porcja sprawia nam ogromną satysfakcję czytelniczą. :)

   Usuń
 7. dawno wierszy nie czytalam musze przyznac ale czy bym chciala? a czemu nei skoro osttanio o hamlecie mysle xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, czemu nie. ;) Świetny pomysł. :) Pozdrawiam. :)

   Usuń
 8. Ja nie bardzo przepadam za poezją, poza kilkoma wyjątkami, jak wiersze Baczyńskiego (moje ulubione!), Staffa, czy Asnyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię zaglądać tu i tam w życiu i w literaturze, także w poezji. Oczywiście, również mam swoich ulubieńców, których cytować mogę z pamięci. :)

   Usuń
 9. Warto podlinkować blog Klaudii Chrapko - http://zakryteslowami.blogspot.com/ Nie znamy zbyt dobrze Klaudii, ale wydaje nam się, że jest świetną osobą! Musimy kiedyś przeczytać jej tomik :) Pozdrawiamt

  OdpowiedzUsuń
 10. Już dawno nie wracałam do poezji. Kiedyś zaczytywałam się w niej dość często, teraz stawiam na prozę. Chociaż myślę, że trochę powrotu do dawnych upodobań przydałoby się. Może sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zmiany, przerywniki, inspiracje, jak najbardziej wskazane. :) Świetnie móc się tak zaczytywać. :) Pozdrawiam. :)

   Usuń