środa, 6 lipca 2016

COŚ POŻYCZONEGO Emily Giffin 181/2016

COŚ POŻYCZONEGO tom 1

"Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność."

Spotkanie z książką zaliczam do bardzo udanych. Narracja mocno wciąga w świat powieści, ciekawie wplecione wątki, które nie tylko dostarczają radości śledzenia losów bohaterów, ale również w znacznym stopniu skłaniają do przemyśleń i refleksji. Wiarygodnie i wyraziście wykreowane postaci, z całą gamą wad i zalet, jednych natychmiast lubimy, sympatyzujemy z nimi, inni nas irytują, drażnią i denerwują, a niektórzy wywołują wręcz uczucie wrogości i niechęci. Dokładnie tak, jak powinno być, pełen koloryt ludzkich charakterów, przyjmowanych systemów wartości, zgodności z moralnymi wytycznymi. Fabuła niebanalna, interesująca, radość miesza się ze smutkiem, biel z czernią, miłość z wrogością, a zaufanie z kłamstwem.

Książkę czyta się szybko, zwinnie poruszamy się po kolejnych rozdziałach, niecierpliwie odwracamy strony, tak aby jak najszybciej dowiedzieć się, co czeka nas dalej, jakie niespodzianki, zwroty akcji i rozwinięcia wątków przygotowała dla nas autorka. Lekkie pióro, wrażliwy i ciepły styl, naturalne i niewymuszone dialogi, znajomość praw rządzących ludzkimi emocjami, wszystko to powoduje, że chętnie oddajemy się lekturze. Takich właśnie historii oczekujemy z gatunku literatury obyczajowej, nie za ciężkich w odbiorze, ale również niebanalnych, niespłyconych, wnikliwych, zawierających w sobie elementy rozrywki, jak również przypomnienia pewnych przesłań życiowych, świadomości trudnych wyborów. Dobry relaks czytelniczy, punkt odniesienia do własnych doświadczeń życiowych.

Rachel zakochuje się w narzeczonym swojej najbliższej przyjaciółki. Wydaje się, że kobiety łączy szczególna więź, pełne zaufanie, oddanie i przywiązanie. Znają swoje sekrety i tajemnice, niemal intuicyjnie wiedzą, jakich zachowań mogą po sobie oczekiwać. Spokojna i zrównoważona Rachel ma wyrzuty sumienia z powodu okłamywania Darcy, jednak nie poczuwa się do winy. Trzydziestolatka mocno odczuwa samotność, nie czuje satysfakcji z pracy prawnika, przyszłość budzi w niej wielkie obawy. Z kolei, Darcy sprawia wrażenie szczęśliwej i spełnionej osoby, niezwykle przebojowej i czerpiącej z życia tylko to, co najlepsze, cały świat leży u jej stóp.

W miarę jak poznajemy przeszłość kobiet okazuje się, że deklarowana wielka przyjaźń nie do końca jest równoważna dla obu stron, nie zawsze lojalna, momentami toksyczna i wysysająca mnóstwo emocji. Z zainteresowaniem śledzimy szalone zawirowania w relacjach między przyjaciółkami. Czemu postępując w zgodzie z sobą, w określonych warunkach, przy niełatwych wyborach, tracimy poczucie własnej wartości? Dlaczego tak trudno przyznać się do łamania ustalonych zasad i reguł? Czy można poświęcić siebie w imię przyjaźni? A może lojalność wobec bliskiej osoby nie powinna być ważniejsza niż własne pragnienia i marzenia?

4.5/6 - warto przeczytać
literatura obyczajowa

Data premiery: 10.01.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte. :)

24 komentarze:

 1. Podoba mi się ten cytat z początku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojawia się w dwóch książkach tej autorki, przynajmniej z tego, co do tej pory zauważyła. Podoba mi się. :)

   Usuń
 2. Ostatnio gdzie się nie ruszę to wokół czytam pełno recenzji książek tej autorki, właśnie twoja recenzja jest trzecia dzisiaj. I znowu muszę przyznać że opis fabuły mi się podoba, a Twoja wysoka ocena zachęca do przeczytania tej książki. Niestety nie czytałam jak do tej pory żadnej książki autorki, ale chyba się to wkrótce zmieni, mam nadzieję,że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam wcześniej okazji zapoznać się z twórczością tej autorki, teraz czynię to z wielką przyjemnością. :) Ciekawie jest tak móc się zaczytywać w kolejnych tomach. :)

   Usuń
 3. Z chęcią sięgnę po tę pozycję, bo jeszcze nie miała przyjemności czytania książek tej autorki :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki mają w sobie wiele interesujących płaszczyzn, szybko się je czyta, ale też ciekawie przemyślenia się nasuwają. :)

   Usuń
 4. Rzeczywiście ostatnio bardzo popularna autorka, muszę w końcu sięgnąć po tę lub inną jej książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto, pomysł jak najbardziej popieram. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 5. Na świecie jest tyle książek a my - czytelnicy codziennie musimy dokonywać wyboru, po co sięgniemy, czego nie przeczytamy... Też nie czytałam żadnej pozycji tej autorki i nie wiem czy chcę - wolę książki, które nie traktują o damskiej przyjaźni, po takiej sięgałam w gimnazjum i dziś mi one nie sprawiają radości :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, kto co lubi w danym momencie, co sprawia mój frajdę i przyjemność, czego potrzebuje. :) O gustach się nie dyskutuje. :)

   Usuń
 6. Nie moja bajka jeśli chodzi o literaturę, ale recenzja ok ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze teraz przeplatają mi się poszczególne gatunki, tak jak lubię. :)

   Usuń
 7. Słyszałam wiele dobrego o tej autorce, jak i o tej książce :) chciałabym kiedyś mieć możliwość jej przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zdecydowanie lepiej się zapowiada, niż nie jeden serial bazujący na schemacie kobiecych przyjaźni i ich perypetii, które zazwyczaj mocno są poplątane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. :) Z wyczuciem i sugestywnie podane wątki, niby bajkowo, a jednak realistycznie, tak jak życie. :)

   Usuń
 9. Jejku! Zapowiada się wspaniale. Muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I koniecznie drugi tom "Coś niebieskiego" dla komplementarności. :) Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 10. Czytałam książkę i widziałam film. Bardzo fajna historia, chociaż je szczegóły już zapomniałam :) Może do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu książki natychmiast obejrzałam film, jednak wiele mu brakuje do oryginału. :)

   Usuń
 11. świetna książka. zaraz po niej pożyczyłam ciąg dalszy czyli "coś niebieskiego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że drugi tom jeszcze mocniej mnie wciągnął. :)

   Usuń
 12. Kolejna na liście. Masz nosa i wiesz co dobre. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukam, zaglądam, gdzie tylko mnie książki poniosą. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń