czwartek, 28 lipca 2016

PODWÓJNA CISZA Mari Jungstedt 204/2016

INSPEKTOR ANDERS KNUTAS tom 7 

"Może życie wymaga właśnie takich zmian od czasu do czasu. Może trzeba odrzucić niektóre rzeczy i sprawy, zobaczyć je w nowym, innym świetle. Otworzyć drzwi czemuś innemu, bardziej człowieka wzbogacającemu."

Inaczej niż w poprzednich tomach, ten nie rozpoczyna kryminalnej przygody od mocnego uderzenia, ale spokojnej nuty, do której stopniowo zakrada się coraz większa niepewność, przeczucie czegoś nieuniknionego, z rozdziału na rozdział rosnące napięcie. Ciekawie poprowadzona fabuła, dość zagmatwana intryga wsparta psychologiczną perspektywą, wiele interesujących wątków, zaskakujących zwrotów akcji. Dopiero pod koniec upewniamy się w przypuszczeniach, kto jest odpowiedzialny za zbrodnie. Widać, że w każdej książce autorka stara się przedstawić czytelnikowi coś nowego, wpleść nieoczekiwany scenariusz zbrodni, wprowadzić nietuzinkowe postaci, przenieść czytelnika w różnorodne klimaty. Oczywiście, wszystko spajają malowniczo opisane miejsca Gotlandii, jej piękne regiony, zakątki, ciekawi ludzie i widoczne na każdym kroku ślady historii. Teraz zaglądamy w świat branży filmowej, festiwali, fotografów, aktorów i reżyserów, docieramy do tajemniczego domu Ingmara Bergmana. Przez wiele lat miejsce jego lokalizacji było skutecznie chronione przed okiem zbyt ciekawych turystów i dziennikarzy.

Grupa przyjaciół udaje się w wakacyjną podróż na urokliwe wyspy Fårö i niezamieszkaną na stałe Stora Karlsö, z jednym z najstarszych parków krajobrazowych, słynącym z licznych gatunków ptaków i kwitnących orchidei. Niestety, wspaniale zapowiadająca się wycieczka, kończy się nagłym zniknięciem dwójki osób. Czyżby to było celowe działanie z ich strony? A może zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo lub przytrafiło się coś bardzo złego? Jakie są prawdziwe relacje między przyjaciółmi? Dlaczego cała sprawa wydaje się tak mocno zagmatwana i skomplikowana? Jakie tajemnice i sekrety odkryją stopniowo gotlandzcy policjanci? Oczywiście, nie mogło zabraknąć kolejnej odsłony losów znanych z poprzednich tomów sympatycznych bohaterów. Komisarza Andersa Knutasa dopada syndrom wypalenia, coraz częściej czuje się zmęczony i przygnębiony. Z kolei, detektyw Karin Jacobsson wciąż zmagająca się z demonami przeszłości podejmuje próbę wprowadzenia w życie znaczącego postanowienia. Zaś Johan Berg, dziennikarz telewizyjny, nie do końca odnajduje się w nowej roli. Kryminał wciąga, sprawnie prowadzi przez intrygującą fabułę i zapewnia dobrą rozrywkę.

"Niewidzialny" tom 1, "Niewypowiedziany" tom 2, "We własnym gronie" tom 3, "Umierający dandys" tom 4, "Słodkie lato" tom 5, "Upadły anioł" tom 6. 

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 21.09.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. :)

27 komentarzy:

 1. Nie znałam tej serii kryminałów, musze to nadrobić:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo klimatyczna seria, niemal natychmiast się w nią wciągamy. :) Kolejne tomy już do mnie zmierzają, nie mogę się doczekać. :)

   Usuń
 2. Knutasa znam od dawna. Dobra seria :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, choć ja tę serię odkrywałam dopiero niedawno, nie sądziłam, że sprawi mi tyle przyjemności zaczytywanie się w niej. :)

   Usuń
 3. Ja powoli przekonuje się do kryminału ale tutaj musiałabym zacząć od początku. Z seriami to tak jest że zazwyczaj ciężko coś powiedzieć jeśli nie zna się poprzednich części lub chociaż autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klaudia, proponuję zacząć od pierwszego tomu, choć zdarzyło mi się pewne zamieszanie z kolejnością książek, jednak moja czytelnicza ciekawość na tym nie ucierpiała. :)

   Usuń
 4. Lubię tę autorkę. Można się przy jej książkach dobrze bawić, a jej zagadki kryminalne nie są łatwe do rozwikłania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz jest łatwiej, innym razem trudniej, jednak przyjemnie jest się w tej serii zaczytywać. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. Serię kojarzę, ale nie miałam pojęcia że ma aż tyle tomów! Będę musiała szybko nadrobić :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele tomów, wiele spotkań ze znanymi sympatycznymi bohaterami. :) Autorka stara się zawsze czymś zaskoczyć czytelnika, korzystnie eksperymentuje z fabułą i wykorzystaniem elementów z innych gatunków literackich, podoba mi się to. :)

   Usuń
 6. No to się zabieram za nadrabianie kryminalnych zaległości! Zachęcająca recenzja. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie kryminalny tydzień się zrobił, ale akurat miałam chęć sięgać po takie powieści, nasycić tym gatunkiem. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Nie jestem do końca przekonana do tej powieści, ale nie mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto spróbować, zaryzykowałam i nie zawiodłam się. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 8. Kryminały są dla mnie trochę za ciężkie... wolę lżejszą literaturę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo zależy też od złożoności intrygi, sposobów prowadzenia śledztwa przez powieściowe postaci, wykorzystania psychologicznych aspektów, środka ciężkości zbrodni. Lubię się przy tym relaksować. :)

   Usuń
 9. Czy można je czytać niezależnie czy lepiej kolejno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można czytać niezależnie, autorka zawsze nieco przypomina, co było z poprzednimi wydarzeniami w życiu głównych bohaterów. Nie ma problemu, że coś nie jest dopowiedziane. :) Jednak ja i tak wolę zaczynać od początku. :)

   Usuń
 10. Brzmi bardzo, bardzo intrygująco. Dobra lektura na wakacyjne czytadło:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatyczny wieczór spędzony z książką w ręce, w kryminalnym i gotlandzkim klimacie. :)

   Usuń
 11. Nie koniecznie lubię kryminały ale są takie które czyta się na jednym oddechu ;) ten akurat bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ciągną różne kryminały, czasem te łagodniejsze, ze spokojną akcją w tle czy historyczną nutą, a kiedy indziej nasycone dynamiką, mnogością wydarzeń, zaskakującymi zwrotami. Dobrze odnajduję się w każdej ich postaci. :)

   Usuń
 12. Już tu chyba kiedyś pisałam,że nie przepadam za kryminałami, ale tego lata postanowiłam, że moja kupka z zaległymi książkami musi zmaleć. Niestety na liście są głównie książki branżowe, bo takie bardzo lubię. Jak je pogonię, biorę się za powieści. Bardzo mi tej ciszy z książką i jej intrygującą fabułą brakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście, mam już odwrócone proporcje książek naukowych i beletrystyki, mogę w końcu sobie na to pozwolić. Mocno do tego tęskniłam i teraz z przyjemnością oddaję się pasji. :)

   Usuń
 13. UWIELBIAM SERIĘ KNUTASA! Została mi jedna część której nie czytałam. ;/ We własnym gronie mi zostało, ale nie ma jej w bibliotece.;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze trzy tytuły przede mną, czekam właśnie, aż do mnie dotrą. Z miłą chęcią zabiorę się za kolejne gotlandzkie przygody. Jak najbardziej odpowiada mi taki styl powieści kryminalnych. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 14. nie znam ani autora ani tej serii, ale widzę, że ma sporo grono fanów :-)

  OdpowiedzUsuń