sobota, 2 lipca 2016

DALEKOŚĆ Monika Miriam Kowalczyk 176/2016

Podziwiam osoby, które potrafią w wierszach wyrazić swoje uczucia, w kilku słowach wskazać przesłanie, zachęcić do przemyśleń, pobudzić do działania. Bardzo chętnie sięgam po poezję, aby móc spojrzeć na otaczający świat innymi oczyma, z ujęcia i perspektywy autora. Przyciąga mnie spojrzenie ukazujące odmienne detale rzeczywistości, wytwarzanie klimatu pełnego melancholii i nostalgii. Tak właśnie odbieram ten tomik, zwięzły i precyzyjny, nieco bolesny, smutny, ale bardzo szczery i prawdziwy, będący inspirującym doświadczeniem czytelniczym. Cieszę się z zaproszenia do intymnego świata myśli, wypełnionego silnymi emocjami, dużą wrażliwością, delikatnością i siłą jednocześnie.

Wiele w tych wierszach tęsknoty za bliskością relacji z drugim człowiekiem, odebranymi przez kapryśny los wspólnymi chwilami z najbliższymi, pragnienia wypełnienia bolesnej samotności, zatrzymania cennych wspomnień, zrozumienia własnej tożsamości, odnalezienia autentyczności w sobie i właściwego miejsca na ziemi. A także potrzeby dawania czegoś dobrego z siebie innym, dzięki czemu wzmacnia się poczucie spełnienia i własnej wartości. Również umiejętnego podążania za pragnieniami i walczenia o marzenia. Korzystanie z życia, cieszenia się jego aspektami, czerpanie radości z drobnych rzeczy, pod warunkiem bycia w zgodzie z sobą. Bardzo ważnym aspektem staje się możliwość pełnego wyrażenia siebie, pokazania indywidualnej osobowości, wyrwania się narzuconym biologicznym determinantom, społecznym normom i kulturowym konwenansom. Napędzanie uczucia wolności, możliwość samodzielnego dokonywania wyborów, popełniania błędów zbliżających do głębszego zrozumienia siebie i świata. Życiowe porażki wzmacniają, utwierdzają w czynach, zachęcają do właściwych zmian, często nadają nowy kierunek i wyzwalają nowe pokłady sił. Transformacja starego w nowe ja, niezatrzymana przez niepewność, lęk i obawy.

poezja

Data premiery: 06.10.2015

Za możliwość przeczytania wierszy dziękuję Autorce. :)

7 komentarzy:

 1. Kolejny tomik, którym mnie zaintrygowałaś :) dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne jest to, że tyle inspiracji odnajdujemy w książkach, powieściach czy poezji, aż chce się więcej i więcej czytać. Bardzo sympatyczne uczucie. :)

   Usuń
 2. Poezję niełatwo tworzyć, trudno również ją zrecenzować. Tobie się to udało!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się jak najlepiej ująć to, co odczuwałam podczas czytania, jakie nachodziły mnie refleksje, spostrzeżenia. :) Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 3. bardzo mnie zaciekawiłaś tymi wierszami
  pozdrawiam MARCELKA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiersze mają w sobie dużo mocy, bardzo chętnie po nie sięgam, czasem na zmianę nastroju, pogodzenia się z czymś, nastawienia do pewnych spraw, a kiedy indziej z czystej ciekawości, jak otaczający świat odbierają inni. :)

   Usuń
 4. do poezji podchodzę bardzo ostrożnie, czasami przytłacza mnie jej wieloznaczność i nieskończoność

  OdpowiedzUsuń