wtorek, 19 lipca 2016

NA KARUZELI Teresa Monika Rudzka 195/2016

"Cóż, nie wszyscy dostajemy od życia to samo i po równo, stąd też różnie oceniamy i doceniamy różne rzeczy."

Życie potrafi stłamsić człowieka, przygnieść go swoim ciężarem, sprawić, że najbardziej szare odcienie dnia codziennego stają się jeszcze bardziej posępne, uciążliwe i dokuczliwe. Jakże często zestawienie oczekiwań z realnymi możliwościami przytłacza cierpieniem i bólem. Brakuje wyczekiwanego szczęścia, solidnego poczucia własnej wartości, szans realizacji edukacyjnych i zawodowych ambicji, spełnienia marzeń i pragnień. Podniosłe myśli i uczucia ulatują w potoku narzuconych obowiązków i wyrzeczeń. Trudno wbrew wszelkim przeciwnościom przetrwać dla siebie i najbliższych, nie pozwolić odejść nadziei, liczyć na uśmiech losu i korzystne sploty okoliczności. Czy miejsce, z którego się wywodzimy aż tak bardzo determinuje nasze działania, przyjęte wartości i poglądy? W jaki sposób fatum, porażki, błędne decyzje, przenoszą się na kolejne pokolenia, z wielkim podobieństwem powielając się? Jak uciec od bolesnych wspomnień dzieciństwa, którymi wypełnione są myśli i serce? Czy można zatrzymać karuzelę życia, wyskoczyć z niej w biegu, jakim kosztem i z jaką skutecznością?

Intrygująca propozycja czytelnicza, poruszająca wiele problemów społecznych, przemawiająca do wyobraźni, skłaniająca do przemyśleń. Pięć pokoleń kobiet zmaga się z przeznaczeniem, walczą o namiastkę szczęścia, niejednokrotnie dokonują nieodpowiednich wyborów życiowych, niewłaściwie kierują uczucia, gubią w definiowaniu własnej tożsamości. Niezwykle ciężko wyrwać się z toksycznych związków, patologicznych wzorców, radzić sobie z obciążeniem grzechów i błędów rodziców. Wstyd z powodu biedy, nieumiejętności odnalezienia się w otaczającej rzeczywistości, obciążanie najbliższych swoimi słabościami i bezradnością, wyczekiwanie zrozumienia i choćby częściowej akceptacji. Wiele gorzkich refleksji nasuwa się podczas czytania książki. Ciekawie ukazany obraz surowości życia, jego mrocznej strony, bezwzględności wobec mylnych założeń, to także bolesne doświadczenia i osobowości odbite w krzywym zwierciadle. Postaci powieści mocno przekonywujące, prawdziwe, silne wzajemnie na siebie oddziałujące. Próbują zapobiec dramatom, nie dopuścić do powielania porażek i życiowego niedosytu. Dlatego tak mocno sceptyczne i krytykujące słowa padają z ich ust, bezwzględnie oceniają, boleśnie ranią, głośno wyrażają żal, rozpacz i gorycz. Angażujemy się w przejmujący smutek opowiadanych historii, odbieramy poczucie klęski, lęki i obawy. Jednocześnie po przewróceniu ostatniej strony książki czujemy ogromną ulgę, że udało się nam uniknąć takich pułapek życia, starczyło odwagi, sił i mądrości, aby podążać w zupełnie innym kierunku. A może jednak nie do końca to prawda?

4.5/6 - warto przeczytać
literatura obyczajowa

Data premiery: 30.03.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina. :)

13 komentarzy:

 1. Wydaje się, że ta książka to ciekawe studium psychologiczne kobiecej psychiki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też robi na nas mocne wrażenie, wczuwamy się w opowiadaną historię. :)

   Usuń
 2. Zdecydowanie wolę czytać o życiowych pułapkach, niż je przeżywać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak każdy. :) jednak takich historii dzieje się mnóstwo wokół nas.

   Usuń
 3. Dziewczyna z okładki przykuwa mój wzrok. Nie sposób go odwrócić. Chyba muszę sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatycznego zaczytania! :) I czekam na wrażenia po zapoznaniu się z nią. :)

   Usuń
 4. Bardzo lubię książki polskich pisarek. Tu temat tez mnie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz chętniej sięgam po twórczość polskich pisarek, z wieloma ciekawymi tytułami udało mi się zaprzyjaźnić. :)

   Usuń
 5. Podoba mi się mnogość trudnych tematów społecznych, chętnie przeczytam. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to osadzenie społeczne, powielanie schematów przez kolejne pokolenia kobiet, inspirują do przemyśleń.

   Usuń
 6. Zapowiada się całkiem dobra bomba sprzecznych emocji! Z miłą chęcią poznałabym problemy, które zapisane są na stronach powieści:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść wciągnęła mnie, bardzo ciekawe scenariusze życia bohaterek, w interesującej odsłonie. Lubię sięgać po takie książki. :)

   Usuń
 7. to trochę przytłaczająca historia, ale i takie aspekty życia warto zgłębiać

  OdpowiedzUsuń