sobota, 30 lipca 2016

FABRYKA POKORY Piotr Schmandt 206/2016

SPRAWY INSPEKTORA BRAUNA tom 3

"W dłoni nadkomisarza pojawiło się cygaro, wyjęte z płaskiego drewnianego pudełka. Jeszcze tylko szczęknięcie gilotynki stojącej na biurku, trzask zapałki i policjantów przedzielił gęsty błękitny obłok dymu."

Bardzo ciekawy tom cyklu, niezwykle wciągający, świetnie skonstruowana intryga, fantastyczna kreacja bohaterów. Autor z dbałością o najmniejsze szczegóły przenosi nas do początków dwudziestego wieku. Dosłownie chłoniemy ten klimat i nastrój, poddajemy się urokowi przywołanej na nowo historii, doskonale wyobrażamy sobie scenerię, w której odbywają się wydarzenia. Spacerujemy główną ulicą Berlina, malowniczą Unter den Linden z charakterystycznymi dla niej licznymi lipami. Poznajemy piękne zakątki ówczesnego Wejherowa. Wspaniałe oddanie miejsc, architektury, wystroju budynków, mieszkań, kuchennych rarytasów, panującej mody, zwyczajów i nastrojów społecznych. Atmosferę podkreślają dostosowane do epoki dialogi i przytoczone fakty. Przyglądamy się teatrowi kinematograficznemu, wrażeniom i reakcjom ludzi na pierwsze filmy. I oczywiście, zwiedzamy Fabrykę Piotra Pawła Pokory, największy wówczas polski zakład w Prusach Zachodnich, zatrudniający około trzystu osób, w którym unosił się wszechobecny zapach tytoniu, tabaki, fajki, papierosów i cygar.

Dwa lata po ostatnich wydarzeniach w Wejherowie, inspektor Ignaz Braun, odwiedza w tym mieście rodzinę żony. Tymczasem, w niewyjaśnionych okolicznościach, zaginęły dwie córki Wacława Ruszkowskiego, głównego księgowego w Fabryce Pokory. Ku wielkiemu niezadowoleniu nowego wejherowskiego komisarza policji, Braun zostaje poproszony o włączenie się do poszukiwania dziewczynek. Śledztwu brakuje punktu zaczepienia, jakichkolwiek motywów i podejrzanych. Czy inspektor zdoła rzucić nowe światło na sprawę porwania? Czy jego detektywistyczne umiejętności oparte na dedukcji przyniosą oczekiwane rezultaty? Jakie znaczenie w sprawie okaże się mieć tajne stowarzyszenie zrzeszające wielu znanych mieszkańców miasta? Kto tak naprawdę stoi za zniknięciem dzieci? Choć w książce nie brakuje mocnych akcentów, to jednak czytamy ją nieśpiesznie, delektując się opisami, ciekawymi powiązaniami między wątkami, snujemy przypuszczenia i przewidujemy prawdopodobny rozwój akcji. Powieść kryminalna dająca dużą satysfakcję czytelniczą, z mocno zaskakującym i dramatycznym zakończeniem.

"Pruska zagadka" tom 1, "Fotografia" tom 2

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał retro

Data premiery: 09.11.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. :)

23 komentarze:

 1. Bardzo lubię zawiłe intrygi, ale jakoś akurat ta książka mnie nie przekonuje. Może dlatego, że nie przepadam za klimatami starszych czasów w książkach...
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie klimaty trzeba lubić, aby czerpać radość z czytania tych książek, mnie one bardzo odpowiadają, dlatego chętnie sięgam po kryminały z historią w tle. :)

   Usuń
 2. Ta trylogia mnie jeszcze do siebie nie przekonała... Może trochę później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko przychodzi odpowiedni czas, my wybieramy książki, ale często także i one nas. :)

   Usuń
 3. Nie przepadam za kryminałami retro, więc tym razem jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie do nich mocno ciągnie, lubię się w nie zagłębiać, a później jeszcze wzbogacać swoją wiedzę. :)

   Usuń
 4. A ja uwielbiam takie klimaty, więc może kiedyś się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatycznego zaczytania! Książka warta, aby po nią sięgnąć, ciekawa intryga i świetne tło. :)

   Usuń
 5. Jak ja bym chciała mieć czas na takie sagi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie specjalnie interesują mnie kryminały, także odpuszczam ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy musi w nich się delektować, tak jak ja, to oczywiste, że szukamy czegoś w kręgu naszych zainteresowań. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 7. Uwielbiam kryminały. Do tych polskich i niemieckich podchodzę z rezerwą. Jednak po Twoim opisie wnoszę, że może warto się przełamać. Dziękuję!
  Jakie jeszcze kryminały polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu mam mnóstwo opinii o przeczytanych kryminałach, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. :) Tez z przyjemnością sięgam po powieści kryminalne, doskonale się przy nich relaksuję. :)

   Usuń
 8. wygląda na to, że warto się skusić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie lektura dostarczyła wielu ciekawych wrażeń czytelniczych, bardzo miło spędziłam z nią czas, polecam. :)

   Usuń
 9. Choć nieczęsto łapię za kryminały ta powieść wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść zdecydowanie ma w sobie coś, co powoduje, że bardzo chętnie przebywamy w jej towarzystwie. :)

   Usuń
 10. Z przyjemnością sprawdzę ten tytuł <3
  #Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominik, jak najbardziej popieram pomysł, książka ciekawa i przyjemnie jest się w nią zagłębiać. :)

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, zachęcam do sięgnięcia po ten kryminalny cykl, mnóstwo dobrego zaczytania. :)

   Usuń
 12. kryminały retro mają niesamowity klimat, tak jakby wszystkie takie akcje mogły się dziać tylko w tamtych czasach ;-)

  OdpowiedzUsuń