środa, 27 lipca 2016

UPADŁY ANIOŁ Mari Jungstedt 203/2016

INSPEKTOR ANDERS KNUTAS tom 6

"Dzieci stanowiły krystaliczne lustro dla rodziców. Bezlitośnie ujawniało ono każdy ich mankament. Stopień zaufania, miłości i wspólnoty, jaki dzieci okazywały rodzicom, były rachunkiem za postępowanie rodziców."

Kryminał na dobre zaczytanie, kilka godzin odkrywania intrygującej fabuły, wspartej mocnymi psychologicznymi zagadnieniami. Uatrakcyjniają one postrzeganie zachowania mordercy, jego bolesne doświadczenia życiowe, toksyczne relacje z bliskimi, zawirowania osobowości, źródła lęków, obaw, niszczycielskich czynów i niekontrolowanych impulsów. Szybko domyślamy się, kto jest zabójcą, jednak nie przeszkadza to w interesującym śledzeniu wciągającej i dynamicznej akcji. Ciekawa charakterystyka postaci, zwłaszcza tych czarnych, ich złożoność i walka toczona z samym sobą. Sprawnie poruszamy się biegiem wydarzeń, trafnie wyłapujemy jej przesłanie, z chęcią rozszyfrowujemy zagadki i sekrety. Zgrabnie skumulowane, powiązane i wyjaśnione wątki na końcu powieści, pozostawiają z poczuciem satysfakcji czytelniczej.

Podczas uroczystej inauguracji hali kongresowej w Visby, zamordowany zostaje Viktor Algård, znany organizator imprez okolicznościowych. Gotlandzcy policjanci stopniowo odkrywają tajemnice z jego prywatnego i zawodowego życia. Jednakże żaden ślad nie prowadzi do podejrzanego, brakuje konkretnego wzorca zachowań. Jedynie fakt, że śmierć została zadana trucizną, sugeruje silny związek z ofiarą, bardzo osobisty charakter zbrodni, przypuszczalnie w afekcie. Gdzie szukać motywów zbrodni? Kto ją zadał, tajemnicza kochanka, biznesowy konkurent, ktoś poruszony niedawną tragedią na dyskotece dla młodzieży, której właścicielem była ofiara? A może któryś z mieszkańców miasta, wzburzony mocno kontrowersyjną w oczach społeczności lokalnej budową hali? Trudne i skomplikowane śledztwo. Autorka interesująco rozwija losy rodziny dziennikarza telewizyjnego Johana Berga, jego żona Emma znów znajdzie się w niebezpieczeństwie. Z kolei, policjantka Karin Jacobsson powoli dojrzewa do poradzenia sobie z demonami przeszłości. Jednocześnie za sprawą wątpliwej etycznie postawy stawia szefa gotlandzkiej policji w bardzo niekomfortowej sytuacji. Przewidywalne do tej pory prywatne życie głównego bohatera powieści, Andersa Knutasa, podlega znacznym zakłóceniom i perturbacjom, zarówno w kontekście kryminalnego wątku, jak i rodzicielstwa.

"Niewidzialny" tom 1, "Niewypowiedziany" tom 2, "We własnym gronie" tom 3, "Umierający dandys" tom 4, "Słodkie lato" tom 5

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 15.03.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. :)

21 komentarzy:

 1. Nie przepadam za kryminałami, ale recenzją mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo seria z pewnością może zainteresować, stanowić źródło dobrego czytelniczego relaksu. :)

   Usuń
 2. Wyjątkowo fajna musi być ta książka. Zdecydowanie, szkoda tylko że nie mam obecnie czasu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Deficyt czasu to problem, z którym zmagałam się przez wiele lat, teraz na szczęście mam już więcej swobody i mogę oddać się czytaniu w pełnym wymiarze. :)

   Usuń
 3. niestety ostatnio zarzuciłam całkiem czytanie książek i żałuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może wystarczy pół godzinki wieczorem, aby znów wpaść w ten przyjemny rytm? :)

   Usuń
 4. Kolejny raz trafiam na ten blog :) Super propozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę z Twoich odwiedzin, oczywiście zapraszam częściej, uwielbiam wymieniać się wrażeniami z przeczytanych książek. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. Ja ostatnimi czasy jakoś odłożyłam książki na bok. Jedyną, po którą sięgam to "Wielka księga dziecka" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naturalny okres, po jakimś czasie zacznie wszystko się proporcjonalnie układać, u mnie też tak było. :)

   Usuń
 6. Jest interesująco, są zagadki i sekrety, a więc jest to, co lubię. Przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele się w tym tomie dzieje, nie można się nudzić. :) Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Jest interesująco, są zagadki i sekrety, a więc jest to, co lubię. Przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na wrażenia po przeczytaniu, ciekawe czy gotlandzki klimat również i na Tobie zrobi wrażenie. :)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, warto sięgnąć po ten cykl, mnie sprawia sporo radości z każdym tomem. :)

   Usuń
 9. Nie lubię gdy od razu wiadomo, kto jest zabójcą, bo jego poszukiwanie jest tym dominującym elementem w lekturze. Z drugiej strony, jeśli jest to zrobiony w sposób, który da się przeczytać i intryguje czytelnika, to mogłabym się skusić na taką ewentualność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami uda się nam stosunkowo szybko trafić z przypuszczeniami, lecz dopóki nie dotrzemy do ostatniej strony, nie mamy tej pewności. A ile razy dałam się zwieść nie w tę stronę co powinnam, uwielbiam i taki wariant. :)

   Usuń
 10. bardzo mnie zaintrygowałaś, lubię kryminały z wątkiem psychologicznym, mocno rozbudowanym...a ten cytat na wstępie to już mnie łapie za serce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym tomie autorka ubarwiła fabułę właśnie sięgając po psychologiczne aspekty, a takich czytelniczych wrażeń chętnie poszukuję. :) Zaczytania z kryminalnym pazurem! :)

   Usuń
 11. widać, ze autorka ma talent, bo i sam zarys fabuły jest bardzo wciągający

  OdpowiedzUsuń