wtorek, 15 grudnia 2020

KRÓLESTWO KŁAMSTW

KATE FAZZINI

"Przestępcy zgarniają te cenne informacje i zamieniają je w broń. Wykorzystują wszystkie dane, które udało im się zgromadzić, żeby włamać się do środka. Dostosowują strategię do konkretnej ofiary."

Mroczne skłonności, ciemne zwyczaje i różnorodne wady składające się na złożoną naturę człowieka, znajdują odzwierciedlenie w świecie komputerowej technologii. Kiedy tylko pojawia się możliwość, liczne typy przestępców natychmiast przenoszą się do internetu, w pełnym zakresie wykorzystują kanały komunikacji i penetracji, możliwości objęcia władzy, zgromadzenia bogactwa i wywołania presji. Kate Fazzini ilustruje, jak takie procesy mają miejsce i jakie wywołują konsekwencje na międzynarodową skalę, uświadamia funkcjonowanie cyberprzestępczości.

Globalna sieć swobodnie przekracza państwowe granice, nie uznaje ograniczeń i barier, często perfekcyjnie wymyka się kontroli i weryfikacji. Jako ludzkość mamy tendencję do odkrywania kart prywatnego i biznesowego życia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na każdym kroku pozostawiamy w Sieci ślady aktywności, świadome i nieświadome. Potężne bazy danych, podlegające nieustannym bieżącym zmianom i aktualizacjom, na trwałe zapełniają internetową przestrzeń. Każdy ma do nich dostęp, oczywiście im lepsza wiedza z zakresu informatyki, tym większe możliwości obserwacji strumieni danych. Autorka z jednej strony zapewnia, że każdy może być hakerem, nie musi mieć nawet kierunkowego wykształcenia, co wybrzmiewa nader zatrważająco. Tym bardziej, kiedy rozmywają się etyczne postawy, kolorystyka czerni i bieli.

Po przeczytaniu książki, moje wyobrażenie o czarnych sferach internetowych, zorganizowanych grupach przestępczych, usankcjonowanych przez tajne agencje działań inwigilacyjnych, tylko się umocniły. To, co człowiek stworzył, sam może poddać wybiorczej destrukcji, wykorzystać do manipulacji, dezinformacji i oszustwa na masową skalę, bez względu na stopień zaawansowania zabezpieczeń. W dzisiejszych realiach zagrożeniem są nie tylko państwa i grupy, ale jednostki. Atakiem terrorystów pada zwłaszcza sektor biznesowy, bankowy, finansowy, dziennikarski, rządowy i społeczny. Kłamstwa i fałszerstwa stały się cegłami budowania wizerunków instytucji, kreatywnej księgowości, czy nawet spekulacji podczas wyborów na najważniejsze stanowiska państwowe. Jak wskazują badania, zorganizowani cyberprzestępcy zawsze są kilka kroków do przodu, zdobywają przewagę nad tymi, których atakują, czy tradycyjną przestępczością mafijną.

Autorka porusza wymienione aspekty, nie generalizuje, ale pokazuje na konkretnych przykładach, wprowadza imiennie osoby i opisuje ich historie. Taka konwencja powinna zapewnić czytelnikowi wciągnięcie się niczym w książkę o sensacyjnych elementach, lecz sposób narracji nie podszedł mi na tyle, by mocno zaangażować się, z wypiekami śledzić omawiane zagadnienia. Większość zawartych w publikacji informacji była mi już wcześniej znana, zatem zabrakło efektu świeżości. Liczyłam na więcej odkryć tajemnic o technikach osób zwalczających cyberprzestępczość, aby znaleźć nawiązania do własnych doświadczeń. Jestem zdumiona, że pomimo licznych tego typu publikacji, spora część społeczeństwa wciąż godzi się na odbieranie prywatności w imię złudnej wirtualnej rzeczywistości. Dlaczego łatwo ignoruje, że choćby aplikacje w telefonach mają ukrytą funkcję zbierania danych, które za chwilę mogą być wykorzystane przeciwko nim?

3/6 - w wolnym czasie
literatura faktu, 250 stron, premiera 14.10.2020 (2019), tłumaczenie Dorota Malina
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

28 komentarzy:

 1. Temat ciekawy,więc szkoda,że nota taka niska. Niestety,nie zawsze interesujące zagadnienia są poruszane w naprawdę porywający sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, też sądziłam, że książka o tej tematyce okaże się ciekawsza.

   Usuń
 2. Książka na pewno na czasie, bo cyberprzestępstwa będą coraz częstsze (niestety).

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat aktualny i bedzie jeszcze długo mocno w temacie. Warto się zagłębić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat bardzo na czasie, jestem ciekawa jak został ujęty i czy przypadłby mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm... Ciekawa książka, ale nie wiem, czy koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka w moim klimacie, zdecydowanie. Aż się dziwię, że nie słyszałam o tej książce. Mimo niezbyt wygórowanej oceny, chyba i tak po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat ciekawy, na pewno, a na dodatek na czasie, jak podkreślały dziewczyny wyżej.

   Usuń
 7. Może się skuszę i przeczytam tę książkę. Tematyka wydaje się interesująca. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno to ważna i wartościowa lektura, która niejednego skłoni do refleksji. Szkoda, że wykonanie zawiodło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat dla mojego męża, ostatnio padł ofiarą cyberprzestepstwa 😂 ktoś mu kartę zhakował.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta pozycja na pewno znajdzie wielu fanów!, ja ją chętnie poczytam

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że wyszło raczej wtórnie. Mimo wszystko przyjrzę się jej i może zakupię do biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tematycznie może i ciekawa, i na czasie, ale ja jakoś nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam taką literaturę, to zdecydowanie coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo twojej, niezbyt wysokiej oceny, chyba poszukam tej książki, bo temat cyberprzestępczości interesuje mnie od jakiegoś czasu, a w sumie niewiele czytałam ciekawych książek na ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Temat na czasie. Niska nota, ale chyba się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 16. nie jest to temat dla mnie, chyba nie chcę znać takich tajników i możliwości tego, co może zrobić człowiek przy komputerze ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Literaturę faktu bardzo lubię, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka podejmuje ciekawy temat, więc myślę, że ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 19. Żyjemy w czasach jakich zyjemy. Każdy o każdym może wszystko wiedzieć.a książkę chętnie przeczytam bo podoba mi się temat

  OdpowiedzUsuń
 20. Tematyka jak najbardziej na czasie. Warto być ostrożnym publikując w sieci. Smartfony to totalna inwigilacja, a co inne media.

  OdpowiedzUsuń
 21. myślę, że mnie ta książka bardziej by zainteresowała bo wcześniej nie czytałam nic o tej tematyce i całość to dla mnie nowość

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze trochę i każdy o każdym będzie wiedział wszystko... Mam, ale mało używam smartfonu, ale czy laptop to coś innego??

  OdpowiedzUsuń
 23. Internet jest dobrym narzędziem, ale szalenie niebezpiecznym

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja mimo wsyztsko ją przeczytam, ponieważ będzie to dobry przykąłd do dzieci w szkole, gdzie bedzie można opisac czarne strefy internetu. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 25. Książka na czasie, chociaż nie do końca w moim klimacie - jednak chętnie się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń