MONIKA KOPŘIVOVÁ
Kochany Dziadku, "opisz, proszę, jakąś ciekawą historię, którą przeżyłeś..."
Jak cudowna jest to publikacja, jak wspaniale przechowuje wspomnienia, ile sprawia radości przy wypełnianiu, piszę przy okazji omawiania odpowiednika dla kobiety, czyli "Opowiedz mi, Babciu". Teraz przybliżam, jakie elementy składają się na niezwykły album. Bazą są różnorodne pytania pomagające usystematyzować wspomnienia. Dotyczą najwcześniejszych informacji o protoplastach, smakach dzieciństwa, barwach szkolnych lat, niezwykłych przygodach czasów młodości, zawieranych przyjaźniach, rozwoju miłości, historii małżeństwa, przeżywania rodzicielstwa i bycia dziadkiem. Segmenty o pracy, zainteresowaniach, marzeniach, planach, najszczęśliwszych dniach, najtrudniejszych wyzwaniach, historycznych odniesieniach, jasnych iskrach zapewniających niezwykłą podróż życia. Szalenie interesująco poznaje się opinie seniorów, ciekawi, jak dzisiejsze czasy zmieniły się wobec poprzednich, oraz co powinno znaleźć się na pierwszych miejscach życiowych wartości bez względu na epokę, w której przychodzi żyć.
Każda strona książki służy do prezentacji czegoś szczególnego, nie tylko wzruszającego treścią, ale także oprawą graficzną, przejrzystą, czytelną, miłą dla oka, przyjemnie kojarzącą się. Miejsce na rysunki, szkice, schematy, zdjęcia, wycinki z gazet, odręcznie pisane listy, drobne pamiątki wizualne. Publikację ozdabiają gotowe ilustracje, wyjaśnienia słów i zwrotów, które wymykają się już współczesnej pamięci zbiorowej, różnorodne ciekawostki o dawnych zwyczajach, szlagierowe teksty piosenek i wierszyków. Pomyślano o rysunkach do pokolorowania według uznania. Linie kropkowane ułatwiają starszej osobie utrzymanie estetyki pisma. Wypełnianie albumu mobilizuje do podzielenia się najpiękniejszymi wydarzeniami z życia, do oddania świadectwa minionych lat. Wykaligrafowane słowa spisują osobistą historię, zdradzają też cechy osobowości uzewnętrznione emocjami charakteru pisma. Chwytajcie genialny pomysł na rodzinny skarb, elegancki prezent, który uszczęśliwi wiele osób, sympatycznie i radośnie wypełni cykl wieczorów. Wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy, która niezapisana szybko odchodzi do niepamięci. Dopóki żyją wspomnienia po nas w innych, wciąż żyjemy w ich świadomości i jesteśmy cząstką tego świata.
6/6 - rozkosz wypełniania i czytania
album, 132 strony, twarda okładka
premiera 22.10.2020 (2015), tłumaczenie Dorota Patyniak
Tekst ukazał się pierwotnie na Szkrabajki.pl
Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. JUż dziś poszukam tego tytułu. Dziękuję.
OdpowiedzUsuńPozycja wyjątkowa i czytając recenzję, aż się chce po nia chwycic
OdpowiedzUsuńCudowne są takie opowieści - a często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak wielką skarbnicą wiedzy są nasi Przodkowie...:)
OdpowiedzUsuńGdybym sprezentowała takie albumy dziadkom Bąbla,to pewnie sama musiałabym je uzupełnić - bo oni raczej nie są skorzy do spisywania wspomnień ;)
OdpowiedzUsuńTen album jest na pewno pięknie wydany i idealnie sprawdzi się w roli prezentu.
OdpowiedzUsuńPublikacja idealnie sprawdzi się na prezent dla dziadka. Album będzie idealny.
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł, szczególnie dla kogoś, kto chciałby spisać wspomnienia..
OdpowiedzUsuńTo wspaniała pamiątka na lata. Dobrze, gdy jest komu ją sprezentować.
OdpowiedzUsuńO ile u nas miałam jeszcze nadzieję, że babcia wypełni tego rodzaju książkę, o tyle nie sądzę by zrobił to dziadek.
OdpowiedzUsuńUwielbiamy tą książkę, nasi dziadkowie już ją otrzymali w zeszłym roku i czekamy na to aż ją wypełnią 🙂 wtedy dopiero może być ciekawie 🙂
OdpowiedzUsuńTO musze koniecznie mieć taką o dziadku i o babci. Ogromnie żałuję, że nei miała ich dla moich dziadków, ale chcę żeby moi synowie mieli takie od swoich dziadków.
OdpowiedzUsuńja niestety dziadków już nie mam, ale moje dzieci mogłyby podarować takie albumy swoim, na pewno byliby wzruszeni :-)
OdpowiedzUsuńWow, aż szóstka, świetne na prezent :-)
OdpowiedzUsuńA teraz właśnie jest okazja :-)